Lütfen bekleyin..

Teslimiyet paketinin adı demokrasi oldu!

30 Eylül 2013, 09:34

İktidarı süresince terör örgütünün tehdit ve şantajlarına boyun eğen Erdoğan bugün yapacağı açıklamayla sürece ilişkin yeni tavizlerin de önünü açacak...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, terör örgütü PKK’nın şantajıyla hazırladığı sözde “demokratikleşme paketi” ni bugün açıklıyor.

Bölücü paketin ilk adımını, Türkiye’yi eyalet sistemine dönüştürecek İstinaf Mahkemeleri ve Kalkınma Ajansları kurarak hazırlayan Erdoğan, yolun sonuna geldi.

Paketten, terör örgütü PKK’nın şehir yapılanması KCK tutuklularının tahliye edilmelerinden ana dilde eğitime, Tunceli adının Dersim olarak değiştirilmesinden alfabeye Türkçe’de olmayan yeni harflerin eklenmesine kadar Türkiye’yi ve toplumu bölünme noktasına getirecek bir dizi düzenlemenin çıkması bekleniyor.

Bebek katili Abdullah Öcalan, Başbakan  Erdoğan ile oturduğu pazarlık masasından her istediğini aldı. Sözde sınır ötesine çekilmeyi durdurarak Ağustos ayı içerisinde 350 dolayında gösteri düzenleyerek silah gösteren terör örgütü PKK’nın şantajı etkili oldu. Erdoğan, alel acele sözde “demokratikleşme” adı altında “bölücü paketi” hazırladı. Başbakan, bugün saat 11.00’de düzenlenecek basın toplantısı ile paketi kamuoyuna açıklayacağını duyurdu.

İstinaf mahkemeleri

Başbakan Tayyip Erdoğan, gönlünde yatan başkanlık sistemine geçmek için önce alt yapı hazırlıklarına ağırlık verdi. Eyalet sisteminin önemli ayaklarından olan  Bölge İstinaf Mahkemeleri Avrupa Birliği’nden (AB) alınan para ile 2004 yılında kurulurken, buna parelel olarak da idari yapıda Bölgesel Kalkınma Ajansları oluşturularak yaygınlaştırıldı.

Dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 13 Kasım 2009’da TBMM’de yaptığı konuşmada adı değiştirilen yerleşim birimlerine eski isimlerinin verilmesinin orta vadeli plan olduğunu açıklarken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de 8 Ağustos’ta  kurtuluş törenlerine katılmak için Bitlis’in  Güroymak ilçesine giderken “Farklılıklarımız zenginliğimizdir” diyerek ilk kez ilçenin eski adı olan Norşin’i kullandı.

Bunun üzerine BDP’li Pervin Buldan da çoğunluğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde 30 bin 280 yerleşim biriminin isminin değiştiğini öne sürerek,  isimleri değiştirilen yerleşim birimlerinin, orijinal isimleri ile de anılabilmesini isteyen bir kanun teklifi verdi.

İki dilli tabelalar

AKP’nin Norşin açılımı, beraberinde Tunceli’nin adının da Dersim olarak değiştirilmesi isteğini getirirken, BDP’li belediyeler 2010 yılında çifte tabela uygulamasına başladı. BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “İki Dilli Hayat Projesi” kapsamında şehir isimlerinin tabelalarda Türkçe ve Kürtçe olarak yazılacağını açıkladı.

Bu projeye BDP’li belediyelerin tamamı katıldı.

Polis, terör örgütü PKK’nın şehir yapılanması KCK’ya karşı 2009’da operasyon başlattı.

Bu kapsamda çoğunluğu BDP’li belediye başkanları ve yardımcılarının bulunduğu 7 binden fazla sanık tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bu arada, duruşmaları şova dönüştüren KCK’lılar, savunmalarını Kürtçe yapmak istedi. Mahkeme başkanları izin vermese de süreç içinde savunmaların Kürtçe tercüman aracılığıyla yapılması fiilen kabul edildi.
 

Öcalan’ın istekleri

AKP’nin 4.Olağan Kongresi 30 Eylül 2010’da Ankara’da gerçekleştirildi.

Başbakan Erdoğan, kongrede “AKP’nin Vizyon” belgesini açıklarken 63 maddeden büyük bölümünün PKK’nın istekleri ile paralel olduğu görüldü.

Pazarlık süreci ile birlikte bebek katili Öcalan’ın sağlık gerekçesiyle ev hapsine çıkarılması tartışmaları artarken Başbakan Erdoğan da apar topar sözde demokrasi paketi hazırlıklarına başladı.  Erdoğan’ın bölücü terör örgütüne büyük umutlar vadeden paketinden, alfabeye x,w ve q harflerinin eklenmesi, KCK’lı teröristlerin tahliyelerine olanak sağlayacak yasal değişiklik ve yerleşim birimlerine Kürtçe isimlerin verilmesinin önünü açan düzenlemelerin çıkması bekleniyor.
 
Bu ilk değil, son da olmayacak

Başbakan Tayyip Erdoğan, yeni demokratikleşme paketine ilişkin, “On bir yıldır yaptığımız reformlara yenilerini ekleyecek, Türkiye’yi ağırlıklarından, prangalarından, zincirlerinden kurtaracağız” dedi.

Erdoğan, Denizli’nin Tavas Cumhuriyet Meydanı’ndaki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Ankara’da tüm Türkiye’yi hatta bölgeyi yakından ilgilendiren tarihi bir gelişmeyi kamuoyuna duyuracaklarını söyledi. Erdoğan, şöyle konuştu: “On bir yıldır yaptığımız reformlara yenilerini ekleyecek, Türkiye’yi ağırlıklarından, prangalarından, zincirlerinden kurtaracağız. Bu ilk değil, son da olmayacak. Şartlar, imkanlar geliştikçe, Türkiye büyüdükçe reformlarımızı yapmaya, büyüyen Türkiye’ye yakışan adımları atmaya devam edeceğiz. Paket açıklanınca reformlarımız hayata tek tek geçince göreceksiniz Türkiye güç kazanacak, Türkiye ivme kazanacak, ekonomi ve demokrasi sınıf atlayarak yeni bir safhaya geçecek.”
 
Vatandaşı rahatsız eden uygulamalar

İktidar partisi, 11 yıllık iktidarı boyunca vatandaşları rahatsız eden pek çok uygulamaya imza attı.
İşte bu uygulamalardan bazıları...

* Andımız’ın okullarda okutulmasından vazgeçilmesi...
* 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile 29 Ekim Cumhu0riyet Bayramı kutlanmasına sınırlama getirilmesi...
* Bu bayramlarda Atatürk anıtlarına çelenk konulmasının izne bağlanması...
* Ankara’da Seymen Alayı yürüyüşünün yasaklanması...
* Garnizon Koşusu’nun güzergahının değiştirilmesi... .
* Anayasa’dan Türk sözcüğünün çıkarılmak istenmesi...
* Devlet dairelerinden T.C. ibaresinin kaldırılması...
* Jandarmanın asker olmaktan çıkarılıp polis kuvvetine dönüştürülmek istenmesi...
* 12 Eylül döneminden her seferinde şikayet edilmesine rağmen bu dönemde yasaya koyulan Seçim Barajı’na hiçbir şekilde dokunulmak istenmemesi...
* Gezi olaylarına destek veren TMMOB’ dan gelir getirici görevlerin gece yarısı yasasıyla elinden alınması...
* Statlarda slogan atılmasına sınırlama getirilmek istenmesi...
* Üçüncü Boğaz Köprüsüne Yavuz Sultan Selim’in adının verilmesi... 
* Gezi olayları sırasında tencere tava çalarak hükümeti protesto eden vatandaşların, komşuları tarafından ihbar edilmesinin istenmesi...
 
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=