Lütfen bekleyin..

CHP'de anayasa kavgası kızışıyor!

28 Eylül 2013, 14:29

Batum ve Güler'den, Kart'ın ilk 4 madde yorumuna tepki: "Kart'ın yaklaşımı, CHP için çok açık olan 'ilk dört madde kırmızı çizgimizdir' ilkesini reddetmektir"

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

‘Yeni anayasa ’ çalışmalarına ilişkin CHP içinde farklı görüşlerden kaynaklı yaşanan gerilim gittikçe kızışıyor. CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum ile İzmir Milletvekili Birgün Ayman Güler, Partili milletvekilleri Atilla Kart’ın ilk dört maddeye ilişkin yaklaşımıyla CHP’nin ‘ilk dört madde kırmızı çizgimizdir’ ilkesini reddettiğini savundu.

CHP Konya Milletvekili Kart’ın, anayasa taslağında CHP’nin “ortak vatan - tek devlet” ile “eşit yurttaşlık” önerdiğine; “ilk 4 maddenin güçlendirilmesi”nin de öneriler arasında yer aldığına ilişkin basın açıklamasına Batum ve Güler ortak yazılı açıklamayla yanıt verdi.

Radikal'in haberine göre; Batum ve Güler, Kart’ın açıklamasını kastederek, “Bu açıklama, Sayın Atilla Kart’ın anayasaya yaklaşımı konusunda kamuoyunda var olan CHP ilke ve değerlerine aykırılık yönündeki endişelerin haklı olduğunu ortaya sermiş ve sabit hale getirmiştir” derken, ‘ortak vatanın’, ulusal siyasetin temsilcisi olan CHP’nin değil, etnik siyasetin temsilcisi olan partilerin değeri olduğunu savundular. Açıklamada, “Vatanın ‘ortak’ olması için, bir coğrafyada birden fazla ulusun tanımlanmış olması gerekir. CHP’nin temel değerlerine göre vatan, üzerinde vatandaşlık bağıyla yaşayan her bir yurttaşındır; hepimizindir. Bizim için ‘ortak vatan’ değil, hepimize ait olan ‘tek vatan’ vardır” ifadesine yer verildi.

“Kart, CHP’nin ilkesini reddetmektedir”

Tek devletin, CHP terminolojisinde yer almadığı da belirtilen açıklamada, “Bu da etnik siyaset yapanların kamuoyunu serinletmek amacıyla kullandıkları bir terimdir. Bizim açımızdan konu, yine etnik siyasetin ve bunun yanı sıra yeni Osmanlıcılık rüyası gören bazı dinci çevrelerin federal devlet özlemlerine karşı savunduğumuz üniter - tekçi devletten ibarettir” denildi.

Eşit yurttaşlığın, farklı etnisite ve inanç topluluklarının hukuki-siyasi olarak tanınması; farklı toplulukların birbirleri karşısında konumlandırılması anlamına geldiği görüşü öne sürülen açıklamada, şöyle devam edildi:

“Bu etnikçi anlayış, bir tür yeni-feodalizm icadıdır. Oysa CHP programı, devletin yurttaşların etnik köken, inanç, cinsiyet ve benzeri topluluk özellikleri karşısında kör kalmasını, bunlardan bağımsız olarak her yurttaşın birey olarak eşitliğini yükseltir. Bizim için eşit yurttaş değil, yurttaşların eşitliği ilkesi esastır. Sayın Kart anayasaya ve evrensel kavramlara böyle yaklaşıyorsa, anayasanın ‘ilk dört maddesinin güçlendirilmesi’ hedefine ulaşamayacağı çok açıktır. Üstelik tam tersine İlk 4 maddeyi içeriksiz, güçsüz ve temelsiz bırakacaktır. Bu yaklaşım, CHP için çok açık olan ‘ilk dört madde kırmızı çizgimizdir’ ilkesini reddetmek anlamına gelmektedir.”

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Son anketten çıkan rakamlar Erdoğan'ı üzecek...
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=