Lütfen bekleyin..

AKP'li vekilin sözlerinin Kandil çetesi PKK'dan farkı var mı?

27 Eylül 2013, 16:31

Bu talepleri PKK da dillendirmiyor mu?

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Haber Fedai DETAY Size de tanıdık gelmedi mi?

"Anayasa'dan Türklük çıksın...

Kürtlere anadilde eğitim hakkı verilsin...

Seçim barajı kalksın...

Özerklik verilsin..."

Bu talepleri PKK'dan da duymadık mı?

AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu Milliyet'in BDP'ye yakın ismi olan Namık Durukan'a bir röporaj verdi...

Haber Fedai olarak ; Ensarioğlu'nun açıklamalarını okuduğumuzda PKK cephesinden gelen açıklamaları okur gibi olduk...

Bakalım sizin fikriniz ne olacak?

İşte Ensarioğlu'nun açıklamaları

* Demokratikleşme paketinde anadille eğitimin yer almayacağı belirtiliyor? Sizin tavrınız nedir?

- Anadille eğitim, vatandaşlık tanımı, barajın düşürülmesi Kürt sorununun çözümünde en önemli üç meseledir. Anadilde eğitim evrensel demokratik haktır. Kürtler, Kürt sorununun çözümünde bunu ‘olmazsa olmaz’ gibi görüyor. Bu talep karşılanmadığı müddetçe Kürtler tatmin olmayacak bu ülkede. Kürt sorunu çözülmüş kabul etmeyecek. Ancak Ak Parti hükümeti döneminde Kürtlerin resmi olarak kabulü, yani 80 yıllık ret, inkâr, asimilasyon politikasına sayın Başbakan 2005’te son verdi. Bunlar çok önemli reformlardır bu ülke için; ama nihai hedef, 'Kürt sorunu çözüldü’ diyebilmemiz için bu ülkede, ana dilde eğitimin verilmesi gerekir. Anadilde eğitim, vatandaşlık tanımı, barajın düşürülmesi, yer, yöre isminin iadesi, yerel yönetimlerinin güçlendirilmesi; bu gün Kürtlerin talepleri artık bunlar. Bunlar için adam öldürülmez, savaşılmaz, silah çekilmez. Bunlar için siyaset yapılır. Bu ülke de de siyasi zemin bu meselelerin tartışılmasına, elde edilmesine olanak tanıyor. Siyasi zemin mevcuttur.

Özerklik şartı

Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'na Türkiye’nin koyduğu çekingelerin kaldırılması; bunun olabileceği söyleniyor, ki olmalı. Bu öz yönetim, yerinden yönetim dediğimiz, Kürtlerin veyahut bir başka grubun kendi kendini yönetimini tatmin eden bir şeydir. Bunlar önemli.

Kürtler Lozan’da azınlık değil. Ama çoğunluğun hakkından da azınlığın hakkından da faydalanamıyor. Burada siyasi bir aldatılmışlık var. Kürtler aldatıldı orada. Bugün bunun çözülmesi gerekiyor.

Türkiye’de ana dil 'hak mıdır, değil midir’ tartışması var. Henüz o konuda bir uzlaşma yok. Ancak bu sorun çözülmediği müddetçe bu tartışma da bitmeyecek, Kürtler bu haktan vazgeçmeyecek. Eninde sonunda da olacak bu ülkede.

* Ak Parti, ülkeyi böleceği gerekçesiyle mi bu düzenlemeyi getirmiyor?

- Hayır, CHP ve MHP bu konuyu istismar ediyor, Ak Parti’nin üzerine çok geliyor. Ak Parti’nin attığı adımlarda 'PKK ile anlaştı, PKK ile anlaşarak anayasa yaptı, yasalar yaptı' gibi eleştiriler getiriyorlar. Türkiye’nin demokratikleşme sürecine katkıda bulunmadıkları gibi bizim de adım atmamızı zorlaştırıyor. Biz yeter ki bunun bir hak olduğunu kabul edelim. Ettikten sonra Ak Parti hakkı teslim eden partidir.

* BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, hükümet adım atmazsa biz TZP Kurdi aracılığıyla Kürtçe eğitimi yaygınlaştıracağız diye açıklama yaptı.

- Demirtaş’ın hamlesi siyasi bir hamledir. Neticede bir siyasi partinin genel başkanıdır. Kendi politikalarında Kürt sorununu temel aldıkları için, sorunun çözümünde farklı araçları devreye sokabilirler. Buna yasal bir engel de yok. Başta kendisi öğrensin diyeceğim ama o kursa kendisi de gitse iyi olur. Başka BDP milletvekillerinin de o kursa ihtiyacı var.

ÖCALAN'A ÖVGÜLER...

* PKK’nın çekilmeyi durdurması ve Öcalan’ın mesajını nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Öcalan kendisine rağmen yapılan bütün eylemleri sahiplenmiştir. Öcalan örgütünü çok iyi kortrol eden, çok iyi tanıyan bir liderdir ve kendi örgütünde, kendisine rağmen bugüne kadar olan her şeyi sahiplenmiştir. Çekilme ile ilgili onun talimatı vardı. Örgüt Öcalan’ın talimatına uymamıştır.

PKK aynı zamanda siyaset yapıyor. Seçimler yaklaştığı için silahı da bir seçim aracı olarak görüyor. Ve silahın seçimde sandığa nasıl yansıdığını da iyi biliyor. Kürtleri de iyi tanıyor. Bu silahın seçimdeki avantajını da seçime kadar sürdürmek istiyor.

HABER FEDAİ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
ahi
1638 gün önce
'Anayasa'dan Türklük çıksın...Kürtlere anadilde eğitim hakkı verilsin...Seçim barajı kalksın...Özerklik verilsin...' SÖZLERİN SAHİBİ AKP'Lİ ENSARİOĞLU ARAŞTIRIP BULABİLİRSİNİZ... BU SÖZLERLE BERABER NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE DEMESİN AKPARTİLİLER LÜTFEN AZICIK OMURGALI OLUN YAHU :))
DETAY HABER Kategorisindeki Diğer Haberler
Yandaşlar hangi algı operasyonunun peşinde ?
"Anketler Erdoğan'ı kızdırmaya devam ediyor... "
"Saray anketleri tehlike alarmı veriyor..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=