Lütfen bekleyin..

CHP'den Koç incelemesi tepkisi

27 Eylül 2013, 13:55

Hükümet yandaş olmayanlara denetim terörünü artırıyor, bu taciz kabul edilemez!

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Meclis'te  konuşan CHP’li Altay “Hükümet toplumsal muhalefeti baskı altına almak için yandaş olmayanlara karşı yargı ve denetim terörünü artırıyor. Yargı vahim bir hâl aldı. En son Koç Grubu’na 200 müfettişle...

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Koç Grubu şirketlerine yönelik yapılan “denetim tacizinin’ kabul edilebilir olmadığını” belirtti.

Altay, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, AKP Hükümeti’nin, toplumsal muhalefeti baskı altına almak için “yargı ve denetim terörünü” her geçen gün artırdığını vurguladı.

Bürokrasinin müfettiş ordularının, yandaş olmayan sermaye gruplarına karşı amansız bir taaruz yaptığını iddia eden Altay, son olarak Koç Grubu şirketlerine yönelik 200 müfettişle yapılan “denetim tacizinin” kabul edilebilir olmadığını ifade etti.

Yargının “vahim bir hal aldığını” ifade eden Altay, geçen yıl 4+4+4 sistemini protesto etmek için Ankara’da yürüyüş yapmak isteyenlerin polisle yaşadığı üzücü olaylar sonrasında, “12 Eylül’ü aratmayacak şekilde” 502 kişi hakkında soruşturma başlatıldığını anımsattı.

Söz konusu soruşturmada savcılığın, polisin ölçülü gaz ve su kullandığını tespit etmesinin de garip bir olay olduğunu anlatan Altay, “Sayın savcıya sesleniyorum. Gazın ve suyun ölçülülüğünü tespit edebilecek cihazdan milletvekillerine de birkaç tane göndersin. Savcının bu tespiti neye göre yaptığını anlamak mümkün değildir” dedi.

Başsavcılığın, CHP’den 19, BDP’den 4 milletvekili hakkında da soruşturma başlattığını belirten Altay, şunları söyledi: “Yani artık milletvekillerinin vatandaşla bir araya gelmesi bile Türkiye’de sorun haline geliyor. Yargının, yürütmenin eylem, icraat ve anlayışının kolluk kuvveti haline gelmesi düşündürücüdür. Yargı, yargı olmaktan çıkmış, yürütmenin kolluğu haline gelmiştir.”

Maliye tek örnek gösteremiyor

Maliye Bakanlığı, dün Taraf’ta yayınlanan Koç’a 200 kişilik denetim ordusuyla denetleme haberi için açıklama yaptı.

Maliye’nin açıklamasında haberle ilgili yalanlama yapılmaya çalışılırken, Koç’a yapılan incelemenin benzerinin başka bir gruba yapıldığına ilişkin tek bir örnek gösterilemedi.

Maliye açıklamasında Taraf’ın haberine “Hayal ürünü” ithamı yapılırken, incelemenin kaç personelle yapıldığı konusunda ise sessiz kaldı.

Taraf dün Gezi olaylarının ardından Hükümet’in hedefi haline gelen Koç Grubu’na Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi incelemesinin yapıldığını duyurmuştu.

  • Bu haberi paylaşın:
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=