Lütfen bekleyin..

AKP'nin paketinden 'Türkçe'nin idam fermanı' çıktı!

27 Eylül 2013, 11:46

X, W, Q harflerinin kullanımından 'Andımız'a, azınlıklara vatandaşlıktan anadilde kamu hizmetine, kamuda türban adımından TCK ve TMK'daki değişikliklere paketin maddeleri...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Erdoğan’ın pazartesi günü açıklayacağı demokratikleşme paketinde daha önce kamuoyuna yansımayan sürpriz maddeler olduğu öğrenildi.

Hürriyet'in haberine göre; paketin kamuoyuna yansımayan bazı ilginç düzenlemeleri şöyle:

SUÇ OLMAKTAN ÇIKACAK

1928’de yasalaşan ve Haziran 1930’da resmen uygulamaya geçen 1353 Sayılı Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun’da değişiklik yapılacak. Türkçe’de bulunmayan x, w, q gibi harflerin eğitimde ve kamu hizmetlerinde kullanılmasına olanak sağlanacak. Böylece özel okullarda Kürtçe eğitimin seçmeli ders olarak okutulması, kamu hizmetlerinde anadilde hizmet verilebilmesi, kişi ve yerleşim yerleri isimlerinde bu harflerin kullanılması dava konusu olmaktan çıkacak. Fiilen kullanılan bu harflerle ilgili olarak Harf Kanunu’na muhalefetten ceza verilmeyecek.

‘ANDIMIZ’ AZINLIK OKULLARINDA YOK

Tartışmalı olan bu konuya da ara formül bulundu. MEB’e bağlı tüm okullarda okunan ‘Andımız’ın kaldırılmasıyla ilgili önerilere sıcak bakılmadı. Andımız’ın, bu yöndeki talepleri doğrultusunda, sadece azınlık okullarında okunması zorunlu olmayacak.

YURTDIŞI AZINLIKLARA VATANDAŞLIK

Türkiye doğumlu olan ancak herhangi bir gerekçeyle yurt dışında yaşamını sürdüren azınlıkların ‘vatandaşlık’ talepleri de dikkate alındı. Akil Adamlar raporunda da yer alan bu konuda adım atılacak ve talep edenlerin vatandaş olmasına olanak sağlanacak. Mübadele gibi iki devlet arasındaki anlaşma ile yapılan göçler bu kapsamda yer almıyor.

PAKETTE NELER OLACAK?

Paket, daha önce kamuoyuyla paylaşılan anadilde hizmete erişim, Alevi açılımı, azınlık hakları, kamuda türban, daraltılmış seçim bölgesi ve seçim barajının düşürülmesi gibi düzenlemelerinin yanısıra, nefret suçuyla mücadele, poliste işkenceyi önleme ve ayrımcılıkla mücadeleyi de kapsayacak.

İŞKENCEYE ÖNLEM

Kolluk görevlileriyle ilgili ihbar ve şikayetlerin tek elden değerlendirilmesi için Kolluk Gözetim Komisyonu kurulacak. İşkence ve kötü muamele kabul edilen eylemlerin cezasız kalması önlenecek. Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu da cinsiyet, ırk, inanç başta olmak üzere her türlü ayrımcılık iddialarına bakacak. Komisyon kararları bağlayıcı olacak.

‘SUÇA KARIŞMAMIŞ’ TANIMINDA REVİZE

TCK ve TMK’da iyileştirmeler yapılacak. ‘Suça karışmamış olma’ yerine ‘haklarında herhangi bir soruşturma ve kovuşturma bulunmayanların’ tutuksuz yargılanmasına olanak sağlanacak. Bu düzenlemelerin tutuklu gazetecilerle ilgili sonuç vermesi bekleniyor.

ANADİLDE KAMU HİZMETİ

Anadilde kamu hizmetlerine erişimin önündeki engeller kaldırılacak. Kamu hizmetlerinde anadille tercümanlık hizmeti verilecek. Bu hizmet pilot uygulaması yapıldığı sağlık ve tapu hizmetleri dışındaki alanlarda da yaygınlaştırılacak.

Etiketler : demokrasi paketi, akp, erdoğan
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
taha arslan
1637 gün önce
her geleni vatandaş yap ne olacak bu ülkenin hali ?
Ahmet kandwemir.
1637 gün önce
Gerek federal Almanyada gerekse igilterede anadilde eğitim mecburidir,sen kürtçe eğitimi anayasaya koyarsan bu ülkeyi bölmüş olursun.Kürt milletini temsil eden şer odakları biz kürtler türkçeyide anadilimiz gibi öğrenelim, kamudaki bütün problemlerimizi türkçe ile halledelim kendi aramızdada kürtçe konuşalım demiyorlar, çünkü bu şer odakları ülkeyi bölüp büyük kürdistan hayalini gerçekleştirmek istiyorlar.Bizde öyle yorumlarımızla bunların hayaline çanak tutuyoruz.
Halil AYENGİN'e hitaben
1638 gün önce
Dostum dünya sadece sizin ve sizin gibi düşünenlerin etrafında dönmüyor. İster kabul et, ister etme; bu ülkede anadili Kürtçe olan milyonlarca insan var ve hergün evinde, işinde, yolda konuşuyorlar. Ben bir İzmirli olarak 3 yıldır Yüksekova'da görevli öğretmenim. Buraya gelmeden önce Kürtçe'ye bakışım sizinki gibi yanlıştı. Lakin, gelip durumu bizzat yerinde gördükten sonra ne kadar yanlış düşündüğümüzü, ve Kürtlere kendi dilleri konusunda haksızlık yaptığımızı anladım. O yüzden, bu konuyu yerinde yaşamadan, onların ne hissettiğini anlamadan ilişmeyin. Teorik fantazilerle olmuyor bu işler, pratiği görmeden, yaşamadan bilemezsiniz.
A
1638 gün önce
AKP-PKK-BOP-Cemaat dörtlü cetesinin bu boyununu yine Bozkurlar mutlaka bozacakdir,yeterki ülkücüler MHPde tek vücut olsun. TTK
Halil AYENGİN İnş.yük. Müh.
1638 gün önce
ANA DİLDE KAMU HİZMETİ VERMEK SANILDIĞI GİBİ BASIT BİR İŞ DEĞİLDİR, GETİRECEĞİ KÜLFETİ DÜŞÜNMEK BİLE İSTEMESİNİZ., DÜNYANIN DİL BİRLİĞİNE GİTTİĞİ BİR DÖNEM DE BİZDEKİ TARİHİ, SOSYOLOJİ Yİ DİL VE DİNİ MİLLET KAVRAMINI BİLMEYEN GAFİLLER DEMOKRASI ADINA İŞ YAPTIKLARINI ZANNEDİYORLAR. TÜRK MİLLETİNİ VE TÜRKCEYI GÖRMEZDEN GELİYORLAR.. HALBUKİ MİLLETİ BİR ARADA TUTAN EN BÜYÜK ETKEN DİLDIR. YAPILANLARIN ÇOK BÜYÜK BİR HATA OLDUĞU FAZLA DEĞİL BİR YIL SONRA ANLAŞILACAKTIR. AMMA . BİR NİFAK TOPHUMA DAHA ATILMIŞ OLACAKTIR. UYAN BE MİLLET.
.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=