Lütfen bekleyin..

Mükemmel fırtına öncesi sessizlik

27 Eylül 2013, 10:19

Fitch’in Kıdemli Direktörü Rawkins “Türkiye, mükemmel fırtınaya yakalanmadı ama fırtınanın yakınında” uyarısını yaparak, en büyük riskin ani sermaye çıkışıyla cari işlemler açığı olduğunusöyledi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Fitch Ratings’in Kıdemli Direktörü Paul Rawkins Türkiye toplantısında mali dengelerin iyi durumda olduğunu belirtirken en büyük riskin ani sermaye çıkışı olduğunu söyledi.

Paul Rawkins Türkiye toplantısında  Türk ekonomisinin Mayıs’ta FED’in açıklamasından orantısız düzeyde etkilendiğini belirtti.

 “Türkiye, mükemmel fırtınaya yakalanmadı ama fırtınanın yakınında” uyarısını yapan Rawkins, Türkiye’de cari işlemler açığının yapısal bir sorun olduğunu belirtti.

Lehman döneminde Türkiye’ye fon akımı durmadığını, Euro Krizi’nde de bunun sürdüğünü kaydeden Rawkins, Türkiye yüksek cari açıkla devam ederse ekonomi olumsuz etkileneceğine dikkat çekti.
 

Ani sermaye çıkışı

Rawkins değerlendirmesinde “Türk ekonomisi şu anda herhangi bir ödemeler dengesi krizi yaşamaktan uzak. Dış finansman risklerine açık konumda. Buna karşın Merkez Bankası oldukça proaktif bir tavır takındı. Fakat kurlarda aşırı oynaklık dönemi henüz sona ermedi. Bu yüzden de döviz kuru konusunda politikada değişiklikler gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin kamu borcu /GSYH oranını düşüren nadir gelişen ülkelerden biri olduğuna dikkat çeken Rawkins, kamu sektörü dışsal olaylardan bir nebze korunduğunu, faiz dışı harcamalarda yüksek artışı göz ardı edilmemesi gerektiğini dile getirildi.

Siyasi şoka dikkat

“Seçimlerin yaklaşması mali genişlemeye yol açabilir” yorumunu yapan Fitch Ratings’in Kıdemli Direktörü,  Türkiye’de mali dengelerin iyi durumda, ikiz açık sorunu olmadığını belirtti.

“Şu an Türkiye için en büyük risk ani sermaye çıkışı ” diyen Rawkins, genele bakıldığında tablonun olumlu olduğunu, Türkiye’nin mali disiplin konusundaki performansının iyi olduğunu belirtti.

Rawkins enflasyon ve kredilerde hızlı büyüme endişe nedenleri olarak gündeme koyarken,  sermaye girişine bağımlılığın volatil bir ekonomiye neden olduğunu belirtti.

Siyasi riskin nota olumsuz yansıyan faktörlerden birisi olduğunu belirten Rawkins geçen yılın bu dönemine oranla Türkiye’de siyasi riskler artmış durumda olduğunun altını çizdi. “Olası bir siyasi şokun ekonomiye etkisi negatif olacaktır” yorumunu yaptı.
 
Büyüme hızı yavaşlayabilir

Fitch Ratings, Türkiye’ye net sermaye girişindeki bir yavaşlamanın, büyümeyi yavaşlatabileceğini belirterek, bunun ülkenin güçlü temellerinden dolayı krize neden olmayacağını kaydetti.

Açıklamada, kısa vadede cari işlemler açığı, yüksek enflasyon ve uluslararası likiditedeki azalma, Türkiye’nin manevra kabiliyetini kısıtlayabileceğine işaret edilirken  Türkiye piyasasında beklenenden sert sermaye çıkışları olabileceği ve bunun  için de sert hareketler yaşanabileceğine dikkat çekildi..
 
Sorunların çözülmemesi kriz kıvılcımı olabilir


FED’in eski başkanı Alan Greenspan ABD’de önceliğin sistemin sağlamlaştırılması ve bütçe sorunlarının giderilmesi olduğunu belirtti.

ABD’nin efsanevi FED Başkanı Alan Greenspan ABD’deki bütçe tartışmaları için uyardı. 

Yeni kitabı piyasaya çıkan ve bu kitapta bir noktada öz eleştiri yapan Greenspan son dönemde tartışmalara neden olan kısıtsız bütçe açığının ABD’nin temel sorunu olduğunu belirtti.

Açık sorununu çözmekte yaşanacak başarısızlığın mali krize neden olacağını ABD’nin dünya devi konumunu da riske soktuğunu belirtti.

Greenspan kitabında da krizi daha önceden tahmin edemediklerini açıklarken ülkenin yıkıcı mali dengesizliğini çözmede yaşanan başarısızlığın krizin ilk kıvılcımı olduğunu belirtti. Bütçe açığını resmi verilerden daha kötü sonuçlara neden olduğunu kaydeden Greenspan, kurtarma operasyonlarına kaynak oluşturmanın büyük yükümlülük olduğunun altını çizdi.-YeniÇağ

Etiketler : fed, abd, fed, enflasyon
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
TSK'nın Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı devam ederken ulusl..
Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda skandal bir karara..
ABD'nin Florida eyaletinde bir liseye silahlı saldırı düzenlendi. Polis..
Rusya'nın başkenti Moskova'da yolcu uçağı düştü!
Telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, üçlü..
Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması için gerekli olan 72 kriterd..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=