Lütfen bekleyin..

Cinayetlerine İslam'ı alet etmeye çalışıyorlar

26 Eylül 2013, 11:40

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, kitlesel cinayetlerine İslam'ı alet etmeye çalışanların insanlık nezdinde bir nefret objesi haline geldiğini söyledi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, kitlesel cinayetlerine İslam'ı alet etmeye çalışanların insanlık nezdinde bir nefret objesi haline geldiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Kenya ve Pakistan'da yapılan saldırı ve eylemlerle ilgili, "Müslüman'ın Müslüman'a kıymasının, Müslüman'ın Müslüman'a eza ve cefa vermesinin, zulümde adeta birbirleriyle yarışır bir şekilde kendinden menkul aidiyetlerini kutsayarak kendileri gibi olmayanlara hayat hakkı tanımayanların ne İslam'da ne de İslami gelenekte temelleri, meşruiyetleri olabilir" ifadelerini kullandı.

Görmez, yaptığı yazılı açıklamada, son yıllarda Müslümanlara yönelik olduğu kadar Müslüman olmayanlara karşı da gerçekleştirilen bu tür eylemleri, her şeyden önce niyet, kapsam ve sonuçları itibarıyla şaşırtıcı, üzücü ve sarsıcı birer fitne unsuru olarak gördüğünü bildirdi.

Kendisini Müslüman olarak gören, hisseden ve tanımlayan birinin bu acımasız eylemleri haklılaştırmak için İslam'dan meşruiyet almasının mümkün olmadığını ifade eden Görmez, İslam'ı, terörle, şiddetle, katliamla ve tedhişle eşdeğer hale getiren bu tür eylemleri gerçekleştirenlerin neyi amaçladıklarından ziyade sonuçlarına dikkat kesilmek gerektiğine vurguladı.

İslam'ın zenginleştirici yorumlama geleneği içinde, hiçbir mezhep, meşrep ve anlayışın bu zalimce tavır ve tutumları hoş göremeyeceğine ve onaylayamayacağına dikkati çeken Görmez, bu tür nevzuhur anlayışlar üzerinde başta İslam bilginleri ve dini müesseseler olmak üzere bütün Müslümanların keskin tavır alarak bu tutumun yaygınlaşmasının önüne geçmesi gerektiğini belirtti.

Görmez, "Kenya ve Pakistan'da Hrıstiyanlara eşzamanlı düzenlenen büyük bir saldırıyı destekleyen bir zihniyetin aynı şekilde bitmek tükenmek bilmez bir öfkeyle başta Irak olmak üzere yakın coğrafyamızda da Müslümanlara karşı aynı şiddete tevessül ettiğini, kitlesel cinayetlerine maalesef İslam'ı alet etmeye çalıştıklarını dolayısıyla insanlık nezdinde bir nefret objesi haline geldiklerini; incitici ve rahatsız edici özellikleriyle damgalandıklarını belirtmek gerekir" değerlendirmesinde bulundu.

-"Eylem ve saldırganlıklardan dolayı Allah'a sığınıyoruz"

Öte yandan Irak'ta gerçekleştirilen ve başta mezhep olmak üzere etnik ve kültürel farklılıkları hasmane bir şiddetle yok etmeye ve Müslümanların kadim birlikteliklerini parçalamaya yönelik saldırıların da bütün bir coğrafyada kaygıyla izlendiğine değinen Görmez, şunları kaydetti:

"Müslüman'ın Müslüman'a kıymasının, Müslüman'ın Müslüman'a eza ve cefa vermesinin, zulümde adeta birbirleriyle yarışır bir şekilde kendinden menkul aidiyetlerini kutsayarak kendileri gibi olmayanlara hayat hakkı tanımayanların ne İslam'da ne de İslami gelenekte temelleri, meşruiyetleri olabilir. Bu nedenle biz Müslümanlar bu yaklaşımlardan beri olduğumuzu her fırsatta beyan ediyor, ümmet-i Muhammed'in içinde ifsad edici bir hareket olarak dolaşan bu kabil fikir ve düşüncelerden, eylem ve saldırganlıklardan dolayı Allah'a sığınıyoruz.

Müslümanların gerek din kardeşleriyle gerekse diğer din mensuplarıyla hangi ilişkilerini hangi çerçevede nasıl sürdüreceği, 14 asrı aşkın İslam geleneğinde her biri onur ve gurur kaynağımız olan pek çok örnekle ilkesel bir yapı oluşturmuş, bu ilişkinin Rahman'ın kulları arasındaki genel geçer ilke ve kuralları da kurumsallaşmıştır. Masum insanları Allah'ın adını anarak, O'nu alet ederek, İslam'ın yüce gerçeğini kanla, kıtalle, zulüm ve fesatla ilişkilendirme çabasından başka hiçbir anlamı olmayan bu türden girişimler karşısında İslam'ın olmazsa olmaz sabiteleriyle karşı koymak her birimize düşen büyük bir sorumluluktur."

-"Yeni bir fitneden öteye hiçbir anlamı olmayacak"

İslam'ın adını bütün bir dünya önünde lekeleyen, insanları Müslümanlar karşısında korku ve tedirginliğe iten bu komplo ve saldırıların, yeni bir fitneden öteye hiçbir anlamı bulunmayacağına işaret eden Görmez, şöyle devam etti:

"Müslümanlar tarih boyunca karşılaştıkları her bir fitneyi aştıkları gibi bu fitneyi de yine Allah'ın izniyle, azm, sebat ve sabırla aşmayı başaracaklardır. Zira müminlerin toplumsal ahlaki görevlerinin başında yeryüzünde fitneyi ortadan kaldırmak ve çatışmaları ortadan kaldırarak barışı egemen kılmak gelmektedir. Bu vesileyle geçtiğimiz günlerde Kenya, Pakistan ve Irak'ta meydana gelen katliamlardan duyduğumuz acıyı, derin elem ve hüznü paylaşıyor, tüm insanlık ailesine sabır ve başsağlığı dileklerimizi iletiyorum."-AA

Etiketler : diyanet, mehmet görmez
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=