Lütfen bekleyin..

Gezi eylemlerine destek veren Koç grubuna tarihin en büyük soruşturması!

26 Eylül 2013, 10:27

Gezi eylemleriyle hükümetin hedefi haline gelen Koç Grubu için Türkiye tarihinin en büyük Maliye ekibi kuruldu.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Maliye Bakanlığı’nın, Koç Grubu’nun enerji şirketlerine yönelik vergi incelemesinde “evrakların” toplanma ve numune analizleri işlemleri tamamlandı. Numunelerden, cezaî işlemi gerektirecek bir bulguya rastlanmadı. Maliye Bakanlığı ise, üç enerji şirketinin evraklarını toplama ve ekip oluşturma işlemlerini tamamladı. Buna göre, üç enerji şirketi için toplam 200 kişilik ekip oluşturuldu. Söz konusu ekip, üç enerji şirketinin geriye dönük beş yıllık defterlerini inceleyecek.

Taraf'tan Hüseyin Özay'ın haberine göre Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, emniyetten gelen bir ihbar mektubu üzerine, Koç Grubu’na ait Tüpraş, Opet ve Aygaz şirketlerinde “aramalı vergi inceleme” başlatmıştı.

Bu inceleme sonucunda, üç şirketinde yönetimine polis eşliğinde baskın düzenlenmişti. Bu baskın kapsamında, üç şirketten de birçok evrağın kopyası alındı. Söz konusu evraklarla ilgili olarak ise denetim kurulu başkanlığı, ayrı ayrı ekipler oluşturdu. Ekiplerin her biri ayrı konuda inceleme yapacak. İncelemeler sonucunda ise, yine ayrı ayrı rapor hazırlanacak.

100’DEN FAZLA RAPOR

Maliye Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, üç enerji şirketinin vergi incelemesinde, doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 200 kişilik vergi müfettişi çalışacak. İncelemeler ise geriye dönük beş yıla kadar gidecek.

Vergi müfettişleri, kurumlar ve KDV gibi vergi kalemlerinin dışında, akaryakıt üzerinden tahsil edilen tüm vergiler için de ayrı ayrı inceleme yapacak. Bu kapsamda üç şirket için hazırlanacak rapor sayısının da 100’ü geçebileceği belirtildi.

NUMUNELER TEMİZ ÇIKTI

Öte yandan, üç şirketten alınan numunelerle ilgili testler de sonuçlandı. Testler, TÜBİTAK’ta, Ege Üniversitesi’nde ve Sanayi Bakanlığı’nın tesislerinde gerçekleştirildi. Üç ayrı kurumda, numunelere, marker başta olmak üzere diğer kriterlere uygun olup olmadığını araştırdı. Yapılan testlerde, tüm numunelerin kriterlere uygun olduğu ve tespit edildi. Numunelerle ilgili tüm raporlar EPDK’da toplandı. EPDK, raporların tamamını tek tek ele alacak. Ancak EPDK’dan raporlara göre bir ceza çıkması beklenmiyor.

İŞKENCE GİBİ DENETLEME

Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı’nın Koç Grubu’nun şirketleriyle ilgili başlatığı vergi incelemesinde, ekipler yeni oluşturuldu.

Aramalı incelemelerde, mahkeme kararı üç ay olarak çıkıyor. İnceleme tamamlanmadığı zamanlarda da süre üçer aylık dönemler halinde uzatılıyor. Koç Grubu’nun şirketleriyle ilgili alınan ilk üç aylık süre de doldu. Ancak inceleme tamamlanmadığı için, inceleme süresi üç daha uzatıldı. İncelemenin, seçimlere kadar devam etmesi bekleniyor. Kaynaklar süre uzadıkça Koç Grubu üzerindeki belirsizliğin devam edeceği, bunun da Türkiye’nin en büyük şirketlerine zarar vereceğini belirtiyor.

UZAN’I BİLE 35 MÜFETTİŞ İNCELEDİ

KOÇ Grubu şirketlerinin icelenmesi için görevlendirilen vergi müfettişi sayısı da tartışmalra yol açtı.

Maliye Bakanlığı kaynaklarının “200 civarında” diye verdikleri sayı içinde, aramalı incelemede görevlendirilen ve envanter sayımı yapan Bakanlık elemanları da bulunuyor.

Söz konusu rakam her açıdan rekoru ifade ediyor. Örneğin, Türkiye’den 8 milyar dolar kaçırdığı iddia edilen Uzan Grubu hakkında yaklaşık iki yıl devam eden inceleme 35 yakın vergi elamanı görevlendirilmişti. Benzer şekilde 5 milyar lira vergi cezasına çarptırılan Doğan Grubu’nun incelemesi sırasında görevlendirilen personel sayısı 20’nin altındaydı.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
bi taraf değilsen bertarafsın
1637 gün önce
dayanın sayın koçlar keser döner sap döner gün döner hesap döner şayet o keser sizin elinize geç tiğinde sapını ne yapacağınızı siz bilirsınız artık
Musa SARICAOĞLU
1638 gün önce
Yazıklar olsun.Bu ülkenin ekonomisine dinamit koymak buna denir. Bu şirketlerde çalışan binlerce insanın ekmeğiyle oynanıyor. Nasıl hükümet olmaktır. Böyle şey olurmu. Hayretler içindeyim. Ne demek herkez senin partini siyasi görüşünü,siyaset anlayışını BEĞENMEK,DESTEKLEMEK zorundamı?Sen diktatör müsün?
atak şahin
1638 gün önce
KOÇ GURUBU,SABANCI GURUBU BU İKİ KURULUŞ ÜLKEMİZİN MEDENİ ÜLKELER SEVİYESİNE GELMESİNİN VE SANAYİLEŞMESİNİN EN ÖNÜNDE GELEN SAYGIN KURULUŞLAR İKEN,BU NASIL BİR KİN BU NASIL BİR NEFRETKİ,BU KURULUŞLAR YOK EDİLMEYE BAŞLANIYOR.ALLAHTAN KORKUN HAİN DİKDATÖRLER
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=