Lütfen bekleyin..

Ermenilerin katlettiği Türk şehitler anıldı!..

24 Eylül 2013, 10:01

Asala'nın katlettiği diplomatlarımız için Ottawa’da düzenlenen törende Ermeni terörü lanetlendi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Ermeni terör örgütü ASALA ve terörist grupların saldırlarıyla görevleri başında hayatlarını kaybeden Türk diplomatlar, Kanada’nın başkenti Ottawa’da düzenlenen törenle anıldı.

Türkiye’nin Ottawa Büyükelçiliği Askeri Ataşesiyken 27 Ağustos 1982’de Ermeni teröristlerce evinin olduğu kavşakta şehit edilen Albay Atilla Altıkat ve tüm şehit diplomatlar anısına Altıkat’ın vurulduğu yere dikilen anıtta düzenlenen tören, zaman zaman yağan yağmura rağmen yüksek katılımla gerçekleşti.

Merkezi Ottawa’da bulunan Kanada Türk Konseyi’nce organize edilen törene, Türkiye’nin Ottawa Büyükelçisi Dr. Tuncay Babalı’nın yanısıra, Kanada Dışişleri ve Konsolosluk Hizmetlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Lynne Yelich, Azerbaycan’ın Ottawa Büyükelçisi Ferit Safiyev, milletvekilleri, Kanada Sınır Güvenliği Ajansı yöneticileriyle Montreal ve Toronto’dan otobüslerle gelen çok sayıda Türk vatandaşı katıldı.
 
Dualarla anıldılar

Törende konuşan Türkiye’nin Ottawa Büyükelçisi Dr. Tuncay Babalı, şehit Albay Atilla Altıkat ve görevleri başında şehit olan diplomatları rahmetle yadetti.
Babalı, “Önünde bu töreni yaptığımız yer, albayımızın şehit edildiği yerdir. Bu anıt ise görevi başında hayatını kaybeden diplomatlar anısına olmak bakımından bir örneği daha olmayan bir anıttır. Aradan 31 yıl geçmesine rağmen, acımız tazedir ve faillerinin bulunamamış olması da üzücüdür” ifadelerini kullandı.

Babalı, Türk toplumundan birlik ve beraberliklerini diri tutmalarını istedi. Kanada Dışişleri ve Konsolosluk Hizmetlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Lynne Yelich de Şehit Diplomatlar Anıtı’nın çok anlamlı olduğunu belirterek, anıtın yapımına kuruluş aşamasında destek verdiğini anlattı.

Azerbaycan’ın Ottawa Büyükelçisi Ferit Safiyev ise “Büyükelçi, konsolos ya da ateşe her kademede görev yapan diplomatlara yapılan saldırı, aslında barışa yapılan saldırıdır. Çünkü diplomatlar, barışı sağlamanın ilk ve en önemli elemanlarıdır” dedi.

Konuşmaların ardından Montreal Yunus Camisi İmam Hatibi Selman Çetin, şehit Albay Atilla Altıkat ve tüm şehitler için, önce İngilizce ardından da Türkçe dua etti.
 
Geziciler de oradaydı

Öte yandan törenin yapıldığı alana gelen bir grup, ellerinde Türkçe ve İngilizce yazılı pankart ve karanfillerle sessiz eylem yaptı. Törenin bitmesinin ardından şehit Albay Atilla Altıkat’ın fotoğrafı ve çelenklerin bulunduğu yere, Gezi Parkı olayları sırasında hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını da yerleştiren eylemciler, ellerindeki karanfilleri de bırakarak saygı duruşunda bulundu. Bu arada çok sayıda sivil güvenlik görevlisinin tören bölgesinde önlem aldığı gözlendi.
 
Onlarca Türk’ü kurdukları hain pusularda katlettiler


Ermeni teröristler, 21 ülkenin 38 kentinde, 39’u silahlı, 70’i bombalı, biri de işgal şeklinde olmak üzere toplam 110 terör olayı gerçekleştirdi.

Bu saldırılarda Türkiye’nin 42 diplomatı ile 4 yabancı uyruklu kişi hayatını kaybederken, 15 Türk ve 66 yabancı uyruklu kişi de yaralanmıştır. Ermeni katillerin oluşturduğu ASALA, Türk diplomatlara yönelik kanlı saldırılara 1973 yılında başladı. O yıl, 27 Ocak günü Mıgırdıç Yanıkyan adlı yaşlı bir Ermeni komitacı, Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Mehmet Baydar ile yardımcısı Konsolos Bahadır Demir’i bir otelde kurşunlayıp öldürdü. Amerika’nın Pasifik kıyısında işlenen bu çifte cinayet, Türk diplomatlarına karşı kanlı Ermeni suikastlarının başlangıcı oldu.
 
Viyana Büyükelçimiz vuruldu

22 Ekim 1975’te, Viyana Büyükelçimiz Daniş Tunalıgil’i makam odasına giren üç kişi katletti. Paris Büyükelçimiz İsmail Erez ve şoförü Talip Yener 24 Ekim 1975 günü elçilik binası yakınındaki Seine nehri üzerinde köprüden geçerken pusuya düşülerek katledildi.

Ermeni terörü, ASALA adıyla ilk kez Beyrut’ta 16 Şubat 1976 günü Büyükelçilik Başkatibimiz Oktar Cirit’e düzenlediği suikastla ortaya çıktı. Vatikan Büyükelçimiz Taha Carım, 9 Haziran 1977’de evinin önünde uğradığı saldırıda hayatını kaybetti. 2 Haziran 1978’de Madrid Büyükelçimiz Zeki Kuneralp’in makam aracına açılan ateş sonunda eşi Necla Kuneralp ile birlikte emekli büyükelçi Beşir Balcıoğlu ve makam şoförü Antonıo Torres de hayatını kaybetti.

12 Ekim 1979’da Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları ve ASALA’nın hedefinde bu kez Lahey Büyükelçimiz Özdemir Benler’in oğlu Ahmet Benler vardı. 22 Aralık 1979’da Paris’te Turizm Müşaviri Yılmaz Çolpan’a suikast düzenledi.
 
Kızı da can verdi

Türkiye Atina Büyükelçiliği İdari Ataşesi Galip Özmen’e 31 Temmuz 1980 günü düzenlenen suikastta 14 yaşındaki kızı Neslihan Özmen de can verdi. Özmen’in eşi Sevil ve oğlu Kaan ise yaralı olarak kurtulabildi.

Avustralya Başkonsolosumuz Şarık Arıyak ve koruma görevlisi Engin Sever 17 Aralık 1980’de şehit edildi. 4 Mart 1981 ’de Ermeni terörü bir kere daha Paris’te kendini gösterdi.

Paris Büyükelçiliği Çalışma Ataşesi Reşat Moralı ve din görevlisi Tecelli Arı arabalarına binerken silahlı saldırıya uğradı. Cenevre Başkonsolosluğu Sözleşmeli Sekreteri Savaş Yeryüz 9 Haziran 1981’de, Paris Başkonsolosluğu güvenlik görevlisi Cemal Özen 24 Eylül 1981’de şehit edildiler.

Paris’teki saldırıda konsoloslukta bulunan 56 Türk rehin alındı. Başkonsolos Kaya İnal yaralandı.  Los Angeles’taki ikinci Ermeni saldırısı 28 Ocak 1982’de gerçekleşti.

Başkonsolosumuz Kemal Arıkan şehit edildi. 4 Mayıs  1982’de yine ABD’de bu kez Boston Fahri Konsolosumuz Orhan Gündüz, 8 Nisan 1982’de de Ottowa Ticaret Müşaviri Kani Güngör, 27 Ağustos 1982’de de Ottowa Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Atilla Altıkat şehit edildi.
 
Esenboğa’da bile saldırdılar


Lizbon Büyükelçiliği İdari Ataşesi Erkut Akbay, 7 Haziran 1982’de otomobilinde uğradığı silahlı saldırıda, eşi Nadide Akbay da yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. 7 Ağustos 1982’de 2 Ermeni teröristin Ankara Esenboğa Havalimanına düzenlediği baskında 8 kişi öldü 72 kişi yaralandı. 

9 Eylül 1982’de Burgaz Başkonsolosluğu İdari Ateşesi Bora Süelkan, 9 Mart 1983’te Belgrad Büyükelçisi Galip Balkar, 14 Temmuz 1983’te Brüksel Büyükelçiliği İdari  Ataşesi Dursun Aksoy, 27 Temmuz 1983’te Lizbon Büyükelçilik Müsteşarı Yurtsev Mıhçığlu’nun eşi Cahide Mıhçıoğlu, 28 Nisan 1984’te Tahran Büyükelçiliği sekreteri Şadiye Yönder’in eşi işadamı Işık Yönder, 20 Haziran 1984’te Viyana Büyükelçiliği Çalışma Ataşesi Erdoğan Özen, 19 Kasım 1984’te Viyana’da BM temsilciliğinde görevli Enver Ergun, 7 Ekim 1991’de Atina Basın Ataşesi Çetin Görgü, 11 Aralık 1993’te Bağdat İdari Ataşesi Çağlar Yücel,  4 Temmuz 1994’te Atina’da müsteşar Haluk Sipahioğlu katledildi.-YeniÇağ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
İşte Türk Milleti ! Şehit için bir şehir kıyama durdu !
Van ve Konya'da meydana gelen otobüs kazalarında 2 kişi öldü, 30 kişi y..
Üsküdar'da bir otobüsün durağa girmesi sonucu meydana gelen kazada ölü ..
Mekke'de Kabe yakınındaki inşaatın şantiyesinde yangın çıktı. Mescid-i ..
İETT, otobüs güzergâhlarının sahada kontrolünü yaptırarak, hat, güzergâh ve..
Kalender Ordu Evi önündeki yolda çökme meydana geldi. Araç trafiği çift yön..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=