Lütfen bekleyin..

Ayasofya ezana hasret... Ruhban Okulu'nda çan sesi yükselecek!..

24 Eylül 2013, 09:48

Hükümet’in son demokratikleşme paketinde Ruhban Okulu’nu yeniden açacağı kulislerde konuşulurken, Fener Rum Patrikhanesi tarafından Ruhban Okulu’nda adeta bir “ön açılış” gerçekleştirildi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Hükümet’in son demokratikleşme paketinde Ruhban Okulu’nu yeniden açacağı kulislerde konuşulurken, Fener Rum Patrikhanesi tarafından Ruhban Okulu’nda adeta bir “ön açılış” gerçekleştirildi.

Yunan ve Türk sanatçıların konser verdiği Ruhban Okulu’nda konuşan Patrik Bartholomeos, “Burada Hıristiyan inancını ve çan sesini yeniden duyacağız” dedi. Son yıllarda onlarca kiliseyi restore ederek gayrimüslimlerin hizmetine açan Hükümet’in atacağı adım merakla bekleniyor. Ayasofya’da ezan sesini duyamazken Ruhban Okulu’nda çan sesini duyacağız!

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/9062.jpgSavaş Kazanan Komutan Gibi Konuştu

Demokrasi paketi daha açıklanmadan Fener Rum Patriği Bartholomeos’u mest etti.

Heybeliada Ümit Tepesi’nde Bulgaristan Patriği Neofitos’i de yanına alan Bartholomeos zafer kazanmış bir komutan edasıyla açıklamalarda bulundu.

Patriğin ardından hızını alamayan Heybeliada Ruhban Okulu Başrahibi Elpidophoros Lambriniadis, “İnşallah bu konser, okulumuzun tekrar açılması için bir ön kutlama olur” dedi.

Müslümanlara uyguladığı asimilasyon politikasıyla tüm dünyada sicili bozuk bir ülke olan Bulgaristan Patriği’nin bu etkinlikte yer alması da dikkatlerden kaçmadı. Etkinliğe Bulgar Patriği’nin de katılması, ekümeniklik iddiasında bulunan Bartholomeos’un güç gösterisi olarak yorumlandı.

Bağımsız Devlet Gibi

Fener  Rum Patrikhanesi’nin Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması için sunduğu ön şartlar resmen bağımsızlık talebi gibi. Patrikhane Hükümet’ten, Ruhban Okulu’nun Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin denetimi altında olmamasını, Ruhban Okulu’na Türkiye’nin dışında dünyanın farklı yerlerinden öğrenci alınmasını, patrik ve metropolitler dâhil Ruhban Okulu öğrencilerinin ülke vatandaşlığının ortadan kaldırılmasını istiyor. Bu şartların Hükümet tarafından yerine getirilmesi Ruhban Okulu’na bağımsızlık vermek anlamına geliyor. Patrikhane bu istekleri ile Türkiye Cumhuriyeti içerisinde Vatikan benzeri bir model oluşturmak istiyor.

Ayasofya’da ezan sesini duyamazken Ruhban Okulu’nda çan sesi mi duyacağız?

Hükümetin son Demokratikleşme Paketi’nde Ruhban Okulu’nu yeniden açacağı kulislerde konuşulurken, Fener Rum Patrikhanesi tarafından Ruhban Okulu’nda adeta bir “ön açılış” gerçekleştirildi. Yunan ve Türk sanatçıların konser verdiği Ruhban Okulu’nda konuşan Patrik Bartholomeos, “Burada Hıristiyan inancını ve çan sesini yeniden duyacağız” dedi. Son yıllarda onlarca kiliseyi restore ederek gayrimüslimlerin hizmetine açan Hükümetin atacağı adım merakla bekleniyor. Ayasofya’da ezan sesini duyamazken Ruhban Okulu’nda çan sesi duyacağız?

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/9063.jpgYıllardır açılıp açılmayacağı büyük tartışma konusu olan ve son Demokratikleşme Paketi’nde açılacağı yönünde bir karar alınacağı söylenen Heybeliada Ruhban Okulu’nda “Yunanistan’dan Türkiye’ye Kültür Yolculuğu” adlı bir etkinlik düzenlendi. Yunan ve Türk sanatçıların bir konser verildiği Ruhban Okulu’nda Fener Rum Patriği Bartholomeos, Bulgaristan Patriği Neofitos ile Bursa Metropoliti ve Heybeliada Ruhban Okulu Başrahibi Elpidophoros Lambriniadis gibi isimler katıldı. Patrik ve beraberindeki rahipler konser öncesinde Aya Triada Manastırı Kilisesi’ne gelerek, mum yakıp, dua ettiler.

“Burada hıristiyan inancını ve çan sesini yeniden duyacağız…”

MilliGazete'nin haberine göre; Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması için duaların edildiği konserin ardından konuşan Fener Rum Patriği Bartholomeos, “Demokratikleşme Paketi kapsamında, okulumuzun tekrar açılacağı yönündeki ümidimizin arttığı bir dönemde, Ümit Tepesi’nde sizlerle birlikte olmayı çok anlamlı bulmaktayız. Türk-Yunan dostluğu, patriklik makamına seçildiğimiz günden itibaren üzerinde hassasiyetle durduğumuz ve teşvik ettiğimiz bir konudur. Bizler, ülkeler arası sağlıklı ilişkilerin, sadece hükümetler tarafından yukarıdan aşağıya doğru değil, aynı zamanda sanatçılar, aydınlar, bilim insanları ve basın mensupları tarafından da aşağıdan yukarıya inşa edilmesi gerektiğine inandık. Umarız burada Hıristiyan inancını ve çan sesini yeniden duyacağız…” şeklinde konuştu.

“İnşaallah bu konser bir ön kutlama olur”

Konserde konuşan bir diğer isim olan Bursa Metropoliti ve Heybeliada Ruhban Okulu Başrahibi Elpidophoros Lambriniadis ise, “Bugün çok mutluyuz çünkü Ruhban Okulu’nun bahçeleri seçkin sanatçılarımızın melodileriyle dolacak. Ağaçlarımız, ünlü orkestraların notalarıyla süslenecek. Türk ve Rum sanatçılar, bizleri, yani Rumlar, Türkler, Ermeniler, Bulgarlar ve diğer halkları bir araya getirdi.  Bir de son bir dileğimiz ve duamız var Patrik Hazretleri. İnşallah bu konser, okulumuzun tekrar açılması için bir ön kutlama olur” diye konuştu.

Ruhban Okulu’na vatikan modeli

Heybeliada Ruhban Okulu’nun AKP’nin yapacağı Demokratikleşme Paketi’nde yeniden açılacağı konuşulurken Fener Rum Patrikhanesi’nin okulun açılması için sunduğu ön şartlar resmen bağımsızlık talebi gibi.

Patrikhane Hükümet’ten, Ruhban Okulu’nun Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin denetimi altında olmamasını, Ruhban Okulu’na Türkiye’nin dışında dünyanın farklı yerlerinden öğrenci alınmasını, patrik ve metropolitler dâhil Ruhban Okulu öğrencilerinin ülke vatandaşlığının ortadan kaldırılmasını istiyor.

Bu şartların Hükümet tarafından yerine getirilmesi Ruhban Okulu’na bağımsızlık vermek anlamına geliyor. Patrikhane bu istekleri ile Türkiye Cumhuriyeti içerisinde Vatikan benzeri bir model oluşturmak istiyor.


http://www.haberfedai.com/upload/dosya/4740.jpg

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=