Lütfen bekleyin..

AKP'den Muhalefeti susturma operasyonu

23 Eylül 2013, 16:13

Konuşan mahkemeye veriliyor. Muhalefet milletvekilleri yargı kıskacı altında.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Yolsuzluk, ihaleye fesat karıştırma başta olmak üzere hükümete dönük eleştirilerde bulunan muhalfet partisi milletvekillerine dava üstüne dava açılıyor. Hakkında toplam 2,5 milyon liralık tazminat davası açılan Aykut Erdoğdu ilk sırada yer alıyor. Bunu, Atilla Kart, Kamer Genç, Şevki Kulkuloğlu izliyor.

Davalardan yılan CHP’nin Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi Atilla Kart, SÖZCÜ’ye kürsü dokunulmazlığını getirme çabası içinde olduklarını söyledi.  Anayasa Değişikliğine “kürsü dokunulmazlığını” getiriyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve milletvekilleri gündeme getirdikleri yolsuzluk iddiaları nedeniyle haklarında milyonlarca liralık tazminat davası açıldı. Hakkında 2,5 milyon liralık tazminat davaları devam eden CHP milletvekili Aykut Erdoğdu, “Davalardan çekinmiyorum ama yargıya güvenimizi tam olarak yitirdiğimizde milletvekili görevini yerine getirmeniz mümkün olmayabilir” dedi.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi CHP Milletvekili Atilla Kart, verdikleri soru önergeleri, düzenledikleri basın toplantıları, TBMM’de yaptığı konuşmalar nedeniyle haklarında davalar açıldığını belirtti, bunun bir “yıldırma taktiği” olduğunu söyledi. Sadece Kayseri Büyükşehir belediyesi ile ilgili iddiaları nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milletvekili Şevki Kulkuloğlu hakkında 50’ye yakın dava açıldı.

Kamer Genç: Susturmak istiyorlar CHP Tunceli milletvekili Kamer Genç’in şu anda Başbakan tarafından açılan iki, Bakan  Fatma Şahin ile TBMM Başkanvekili Sadık Yakut tarafından açılan birer davası devam ediyor. Genç’ten toplam 90 bin lira tazminat isteniyor. Genç açılan davalarla ilgili olarak

SÖZCÜ’ye şunları söyledi:

“Davalar açıp susturmak istiyorlar. Tabii kaybettiğimiz davaların bize getirdiği ekonomik kayıplar da küçümsenmeyecek ölçüde. Ayrıca bunlar için avukat tutuyorsunukz, zaman harcıyorsunuz. Mahkemeler üzerinde bir baskı olduğu da biliniyor. Onun için alabildiğine dikkatli konuşmamıza rağmen, dava açmak için fırsat kolluyorlar.”

2,5 milyon istenen vekil

Yolsuzluk iddialarını gündeme getiren CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu da, hakkında 2,5 milyon liralık tazminat davalarının devam ettiğini, bunların önemli bir bölümünün yolsuzluk iddialarını gündeme getirdiği Bakan Erdoğan Bayraktar tarafından açıldığını söyledi.

Erdoğdu şöyle dedi:
“Açıkladığım hep belgeli yolsuzluklar. Bu davaların yıldırma amaçlı. Üstelik istenen tazminatları ödemem asla mümkün değil. İşin ilginç yönü, dava açanların çoğu da ihaleye fesat karıştırmaktan hükümlüler. Davalardan çekinmiyorum ama Deniz Fenerinden kömür yolsuzluklarına kadar verilen bazı kararlar bizi düşündürüyor. Tazminat davaları muhalefeti susturma yöntemi haline geldi.”

Atilla Kart: Her konuşmamıza dava açılıyor
Önemli yolsuzluk iddialarını gündeme getiren CHP Milletvekili Atilla Kart, basın toplantısı yapıp iddiaları belgeleriyle gündeme getirmelerine rağmen haklarında tazminat davalarının eksik olmadığını belirtti.

Kart şunları söyledi:
“Başbakan 1 milyon liralık dava açıyor. Doğrudan yargıya müdahale ediyor, tavsiye ve telkinde bulunuyor. Yüksek miktarlı davalar açılmasının nedeni muhalefeti susturmak, yüksek miktarlı cezalar verilmesini sağlayıp sus-pus ettirmek. Tazminat miktarlarını bu kadar yüksek tutmalarının nedeni yargıya talimat olarak, yüksek tazminata hükmetmelerini sağlamaktır. Öyle bir iklim yaratıldı ki, kurumlar dava açıyor. Adalet Akademisi, Milli Piyango, ÖSYM benim hakkımda dava açtılar. Soru önergesi, araştırma önergesi veriyorum davalar açılıyor.

Bu, bürokraside yaratılan parti ve cemaat yapılanmasının bir sonucudur. Bağımlı yargı yapılanması yoluyla kritik mahkemeler aracılığıyla hem medya özgürlüğü hem de yasama denetimi kuşatılıyor, devlet ve kamu gücüyle baskı ve tehdit altına alınıyor.

Kürsüden söylenene tazminat olmayacak

Anayasa değişiklik taslağında “kürsü sorumsuzluğunun” yeniden düzenlendiğini belirten Atilla Kart,. “Milletvekili baskı altında olmadan konuşabilmelidir. Kürsüde sinkaf edilmesi de kabul edilemez. Kürsü sorumsuzluğu beraberinde sövme özgürlüğü getirmeli. Sövmeyi kürsü özgürlüğünün dışına çıkardık. Manevi tazminat davaları hakimin takdirine yansıyor. Hakareti tazminat davalarının dışına çıkarmayı önerdik. Mecliste hakaret, kaba yaralayıcı, eleştiri sınırını aşan sözlerde olduğu zaman disiplin hükümlerinin uygulanacak” dedi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "An itibarıyla seçim çalışmalar..
Erken seçim tarihi belli oldu.
Koray Aydın “erken seçim” tartışmalarına manidar bir şekilde dahil oldu...
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=