Lütfen bekleyin..

Erdoğan’ın politikasına destek sadece yüzde 7!

22 Eylül 2013, 22:14

Yapılan kamuoyu araştırmasında Türkiye'nin Suriye'deki iç savaşa yönelik müdahalede bulunmasına destek verenlerin oranı yüzde 7'de kaldı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Ekonomistler Platformu, Suriye’deki olaylara ilişkin Türkiye vatandaşlarının bakış açısını yansıtan bir kamuoyu araştırması yaptı. Aksoy Araştırma’ya yaptırılan araştırmaya göre katılımcıların yüzde 61′i Suriye’de yaşananları bir katliam olarak görüyor. Yüzde 18′i çatışmaların iç savaş ortamından kaynaklandığını, yüzde 9′u ise mezhepsel bir çatışma olduğunu ifade ediyor. Katılımcıların yüzde 32.6’sı diplomatik yolların denenmesi gerektiğini belirtirken, yüzde 29’u Türkiye’nin kesinlikle askeri bir müdahaleden kaçınması gerektiğini düşünüyor. Ankete katılanların sadece yüzde 7′si askeri bir müdahalede bulunulması gerektiği görüşünde.

Oda TV’nin haberine göre, Ekonomistler Platformu, Aksoy Pazar ve Kamuoyu Araştırma Şti. işbirliği ile Türkiye’de 81 ili kapsayacak şekilde Suriye’de yaşanan son olaylara ilişkin olarak Türkiye’deki vatandaşların görüşlerini araştıran bir kamuoyu çalışması yaptı. Anket ile ilgili sonuçlar Ekonomistler Platformu’nun www.ekonomistler.org.tr internet sitesinde yayınlandı. 81 ilden bin 67 kişinin katıldığı ankette çarpıcı sonuçlar yer aldı. Araştırmaya katılanlara sorulan ilk soru Suriye’deki durumu nasıl nitelendirdikleri oldu. Verilen cevaplar sonucunda araştırmaya katılanların yüzde 61’i Suriye’de yaşananların bir katliam olduğunu düşünürken, yüzde 18’i çatışmaların iç savaş ortamından kaynaklandığını, yüzde 9’u ise mezhepsel bir çatışma olduğunu ifade etti.

“SORUN DİPLOMATİK YÖNTEMLERLE ÇÖZÜLMELİ” DİYENLER ÇOĞUNLUKTA

Bir diğer soruda gelişmiş ülkeler ve NATO, BM gibi uluslararası kuruluşların Suriye konusunda nasıl bir yöntem izlenmesi gerektiği soruldu. Araştırmaya katılanların yüzde 64’ü sorunun diplomatik yöntemlerle çözülmesi gerektiğini ifade ederken, yüzde 15.7’si geniş kapsamlı bir askeri müdahale yapılması gerektiğini belirtti. Katılanların yüzde 9.9’u ise sınırlı bir müdahale yapılması gerektiğini dile getirdi.

Ankette katılımcılara Türkiye’nin Suriye’deki olaylara karşı nasıl bir tepki vermesi gerektiği de soruldu. Katılımcıların yüzde 32.6’sı diplomatik yolların denenmesi gerektiğini ifade ederken, yüzde 29’u Türkiye’nin kesinlikle askeri bir müdahaleden kaçınması gerektiği cevabını verdi. Yüzde 19.3’lük kısım uluslararası kuruluşların izleyeceği yöntemlerin takip edilmesi gerektiği cevabını verirken, yüzde 7’lik bir kesim ise Türkiye’nin müdahale etmesi gerektiğini belirtti.

Etiketler : suriye, akp
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
bir emekli vatandaş.
1641 gün önce
Memleketimizde kendi insanlarımız yokluk ve fakirlik sınırlarında geçinmek için ekonomik mucizeler icat ederken başıızdakilerin bu arab aşkını anlamak mümkün değil.Tarihin hangi bölümünde arabtan Türke dostluk olmuştur.Bilen söylesin.Bize ne surıyeli arabdan.Bize ne ıraklı arabtan.Önce kendi vatandaşlarımızın sorunları gelmezmi.Sen içerideborç batağında inleyen emekliye sadaka bile olmayacak üç kuruş vereceksin.Sonra onun maaşından kırpıp suriyelilere harcayacaksın.Vereceksen kendi maaşından milletvekili maaşlarından ver.Böyle yerlere giden bir kuruşumu bile helal etmiyorum.Haram olsun.Başbakanada diğerlerinede.Biraz utanın artık.
hacimehmetsever @hotmail.com
1641 gün önce
işte milletin göruşu
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=