Lütfen bekleyin..

O yattan kanun tasarısı çıktı!

20 Eylül 2013, 15:47

SİT alanlarına yeni bir düzenleme geliyor. Bu alanları inşaata açanlara hapis cezası geliyor. SİT kararlarının tebliği de artık zorunlu oluyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Erdoğan sahil turunda ortaya çıkan manzaradan rahatsız olunca konu bakanlar kurulu gündemine geldi.

Hükümet SİT alanlarına ilişkin yeni bir düzenleme yaparak tasarıyı meclise gönderdi.

Hükümetin meclise gönderdiği tasarısı ile bu alanlarda yapılacak tahribat,inşaat ve zarar verecek her hususa hapis cezası getiriliyor.

Yine sit kararlarının tebliği de bu tasarıyla zorunlu hale getirilecek.

Meclis’e dün sunulan Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunmasına Dair Kanun Tasarısı’yla Anayasa Mahkemesi’nin geçen yıl sit alanlarında inşaat yapımına hapis ve para cezası öngören yasa maddesini iptal etmesiyle ortaya çıkan yasal boşluk giderilecek.

Yasanın iptal nedeniyle 14 Ekim’e kadar meclis’te yasalaştırılması gerekiyor. Çalışmaların yetişmemesi halinde yasanın çıkacağı süreye kadar geçen zaman da SİT alanlarına inşaat yapılması cezası kalacak.

SİT ALANLARI İLE İLGİLİ CEZALAR

Sözcü'nün haberine göre; TBMM’ye sunulan kanun tasarısıyla, sit alanlarıyla ilgili alınan kararların ilgililere tebliğ edilmesi zorunluluğu da getiriliyor.

Ayrıca sit alanlarının, tabiat varlıklarının ve tek yapı ölçeğinde tescil edilen taşınmazlar da dahil olmak üzere maliklere idarece tespit edilemeyen taşınmazların tescil kararları ise Resmi Gazetede yayımlanacak bakanlığın internet sayfasında bir ay süreyle duyurulacak.

Tasarıda iptal edilen kanun maddesindeki ceza miktarları ise aynı kalıyor.

Tasarıya göre tescil edilen sit alanları ve korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile korunma alanlarının tebliğ ve ilan edilmiş olmasına rağmen yıkılmasına, bozulmasına, tahribine, yok olmasına veya her ne suretle olursa olsun zarar görmesine kasten sebebiyet verenler iki yıldan beş yıla kadar hapis ve adli para cezasıyla cezalandırılacak.

Kanun tasarısı ile ceza koruma bölge kurullarından izin alınmaksızın inşaat ve fiziki müdahale yapanlar veya yaptıranlar için de geçerli olacak. Kanuna aykırı olarak yıkma veya imar izni verenler de iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Yeni tasarıda bu suçların, korunması gerekli kültür ve tabiat varlığını yurt dışına kaçırmak amacıyla işlenmesi halinde ise verilecek cezalar bir kat artırılacak.

Bünyesinde koruma, uygulama ve denetim büroları kurulan idarelerden izin almaksızın veya izne aykırı olarak tamirat ve tadilat yapanlar veya yaptıranlar altı aydan üç yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılacak.

Etiketler : Erdoğan, tbmm, sit alanı,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=