Lütfen bekleyin..

Kadir Has Üniversitesi'nde mobil dersler başladı

19 Eylül 2013, 16:03

Kadir Has Üniversitesi öğrencileri Vodafone Red Academy desteğiyle tablet üzerinden 3G teknolojisiyle eğitime başladı. Uygulamayla geleneksel sınıf ortamı tablete taşındı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Kadir Has Üniversitesi ve Vodafone Red Academy işbirliğiyle hayata geçirilen yeni teknolojik eğitim modeli ile Kadir Has Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Yeni Medya Bölümü 1. sınıf öğrencileri “Yeni Medya’ya Giriş” derslerini Vodafone’un sağladığı smart tabletler üzerinden 3G teknolojisiyle izleyip derse aktif katılım sağlayabiliyorlar. 

19 Eylül 2013 - Kadir Has Üniversitesi’nde tablet üzerinden eğitim, Vodafone desteği ile start alıyor. Geleneksel sınıf ortamını tablete taşıyarak öğrencilerin zaman-mekan sınırlarını ortadan kaldıran mobil ders, Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü 1. Sınıf’ta uygulanmaya başladı.

Mobil Ders projesi ile Kadir Has Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Yeni Medya Bölümü 1. sınıf öğrencileri, Yeni Medya’ya Giriş derslerini Vodafone tarafından sağlanan SmartTab tablet ile mobil ders uygulaması üzerinden zaman-mekan sınırlaması olmadan Vodafone 3G+ şebekesi üzerinden canlı izleyebiliyor ve derslere katılabiliyorlar. 

Bunun yanı sıra, derse ilişkin sunum, resim, video, vb. materyal öğrencilerle tamamen kağıtsız ve dijital formatta paylaşılıyor ve öğrenciler quiz, ödev, proje ve sınav sorumluluklarını tablet ortamında yerine getirebiliyorlar. Mobil ders uygulamasının öğretmen modülü sayesinde her öğrencinin kişisel performans ve etkileşim grafiği, dönem boyunca takip edilerek zaman zaman öğrencilerin kişisel performanslarını geliştirici programlar da uygulanabiliyor.

"Anlatılanlar dört duvar arasında kalmıyor"

İlk uygulamanın yapıldığı Yeni Medya’ya Giriş Dersi’nde ilk konuşmayı yapan Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, mobil ders sayesinde öğrenci-eğitmen ilişkisini sınıf ortamının sınırlayıcılığından kurtarıp haftada 3 saat yerine 7 gün/24 saat her yerden etkileşim boyutuna taşıdıklarını ifade etti.

Polat, “Mobil ders ile eğitmenin anlattıklarının sınıfın dört duvarı arasında kaldığı dönem geride kalıyor. Aksine, öğrenciler için çok değerli bu ders anlatımları artık sınıfın dışından da canlı izlenebildiği gibi kayıt da edilebiliyor ve böylelikle öğrencinin dersi tekrar tekrar izleyip bilgisini pekiştirebileceği daha mobilize bir çalışma ortamı yaratılmış oluyor. Bu bağlamda mobil ders kavramını, eğitmenliğin ötesinde TV yayıncılığı gibi düşünüp icra etmek gerekiyor” dedi.

7/24 etkileşimli, farklı bir ders işleyişi 

Törende konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kalay, şunları söyledi:

“Vodafone Red Academy olarak küresel alanda eğitim konusunda edindiğimiz bilgi birikimimizi, üniversitelerle yaptığımız işbirliklerimizle pekiştiriyoruz. Bu çerçevede, Türkiye’nin seçkin eğitim kurumlarından Kadir Has Üniversitesi ile birlikte geliştirdiğimiz projelere bir yenisini daha ekledik. Türkiye’nin sürdürülebilir geleceği için bilgiyi üreten ve yaygınlaştıran, iyi eğitim almış genç bir nesil şart. Vodafone Türkiye olarak, mobil teknolojilerin imkânlarını herkesle buluştururken, bunu eğitim alanında da kullanıyoruz. Mobil ders ile öğrencilerimize temin ettiğimiz smart tabletler ve sunduğumuz 3G teknolojisiyle kesintisiz bir öğrenci-eğitmen ilişkisi kuruyoruz. Bu şekilde çok daha etkin, 7/24 etkileşimli, farklı bir ders işleyişi sağlanabiliyor. İnanıyoruz ki, bu uygulama Türkiye’de akademik eğitim dünyasında yeni bir çığır açacak ve ülkemizin mobil geleceğinin şekillendirilmesinde önemli bir adım olacaktır.” 

Yeni bir bakış açısı

Mobil Ders Projesi ile 21. yüzyılın üniversite eğitiminde öğrenci ve sınıf kavramlarına yeni bir yaklaşım getirmeyi amaçladıklarını belirten Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ise şöyle konuştu:

“Yenilikleri takip eden bir üniversite olarak geleceğin eğitimini bugünden öğrencilerimiz ile buluşturuyoruz. Gelişen bilgi ve teknoloji çağında eğitim anlayışına yeni bir bakış açısı getiren mobil ders projesi sayesinde öğrencilerimiz artık diledikleri yer ve zamanda dersleri ile ilgili gerekli tüm bilgilere tabletleri aracılığıyla ulaşabilecekler. Bu yıl ilk kez Yeni Medya Bölümü öğrencilerinin yararlanacağı bu projemizi önümüzdeki yıllarda daha da geliştirmeyi planlıyoruz. Projenin mobil uygulama kısmının mezunlarımızın kampüsümüz bünyesinde kurduğu Invemo firması tarafından geliştirilmiş olması da üniversitemiz için ayrıca bir gurur vesilesidir. Proje ortağımız Vodafone’a verdiği destekten ötürü teşekkür ediyoruz” dedi.-CnnTürk

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 2017 Faaliyet Raporu’nda kendi belirle..
Öğrencileri liselere otomatik yerleştirecek simülasyondaki son iki kriteri ..
Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı Marmara Üniversitesi 135. Kuruluş Yıl Dönü..
ÖSYM başkanı açıkladı! Son 10 yılda yapılan sınav sonuçlarına yönelik detay..
Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK), daha önce tek günde yapılacağı duyurula..
TEOG'un yerine adrese en yakın, sınavsız mahalli yerleştirme uygulaması..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=