Lütfen bekleyin..

'İktidar yandaş memur, yandaş yönetici anlayışından vazgeçmeli'

18 Eylül 2013, 22:38

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, huzursuzluk, adaletsizlik ve kargaşa tüm kamu kurumlarına sirayet etmeden önce Atama Yükselme Yönetmeliği ile ilgili Kanun Hükmünde Kararnamenin iptal edilmesi gerektiğini belirterek, "Siyasi iktidar, yandaş memur ve yandaş yönetici anlayışından biran önce vazgeçmelidir" uyarısında bulundu.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Türkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, yaptığı yazılı açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlarında görevde yükselmeye dair yönetmelik yürürlüğe girmeden önce, görevde yükselme niteliğindeki kadrolara atama yapabilmesi için belirli bir süre kurumda çalışmış olma ve en az 2 yılın o kurumda geçirilmiş olma şartı arandığını anımsattı.

Yokuş, yapılan değişiklikle kamuda belirli bir süre çalışmış olma şartının zorunluluk olmaktan çıkarılarak, kuruma bırakıldığını ifade etti.

"SÖZLÜ SINAVLA KAYIRMACILIĞIN VE YANDAŞLIĞIN ZEMİNİ SAĞLAMLAŞTIRILMIŞTIR"

Sendikanın görevde yükselme sınavında "sözlü sınavı öngören düzenlemenin iptali" için Danıştay 5. Daire nezdinde açılan dava sonucunda verilen "iptal kararının" görmezden gelindiğini dile getiren Yokuş şunları kaydetti: "Bu düzenleme ile liyakat, birikim, tecrübe , hizmet süresi gibi çalışma hayatının olmazsa olmaz öncelikleri yok sayılmış, ayrıca adaylar arasında puan eşitliği olması durumunda atamada dikkate alınan hizmet süresi, daha üst öğrenimi bitirmiş olma, üst öğrenim mezuniyet notu gibi kriterler de kaldırılarak, müdürlük kadrolarına atamalar tamamen siyasi iradeye bırakılmıştır.Yazılı sınavda aranan en az 70 puan alma şartı da kaldırılmıştır. Yazılı sınavda aranacak başarı puanının alt sınırı kurumlarca belirlenecektir. Ayrıca mahalli idareler ve üniversiteler dışındaki kurumların görevde yükselme sınavlarını kendilerinin yapabilmelerine imkan sağlanmış, merkezi sınav şartı kaldırılmıştır. Böylece sınavlar kurumların keyfiyetine bırakılmıştır."

"BAŞARI PUANI İÇİN SÖZLÜ SINAVIN ESAS ALINMASI BÜYÜK BİR OYUNUN GÖSTERGESİDİR"

Yeni düzenleme ile yazılı sınavda 70 puan barajı kaldırılırken, sözlü sınavda 70 barajı aranacağını kaydeden Yokuş, sözlü sınavda 70 puan aranmasının objektif olmayacağını, burada da keyfiyetin oluşacağını vurguladı.

Müdürlük için yazılı sınavda alınan notun yalnızca sözlü sınava girebilmek için bir kriter olarak kullanılacağını, başarı puanı olarak sözlü sınav sonuçlarının esas alınacağını dile getiren Yokuş, "Şube müdürü, merkez müdürü ve müdür gibi kadrolara açılan yazılı sınavlardan sonra, sözlü sınavla atanacak kadro sayısının 5 katı adayın çağrılacak olması kamuda ayrımcılığın ve kayırmacılığın boyutlarının daha da derinleşerek ilerleyeceğinin ispatıdır" ifadelerini kullandı.

"UNVANA GÖRE FARKLI UYGULAMA ANAYASA'NIN EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRIDIR"

Avukatlıktan, hukuk müşavirliğine geçiş gibi unvanlar için yazılı sınav şartının kaldırılmasının, başarı için sözlü puanın esas alınmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını vurgulayan Yokuş, kamuda mevcut çalışan memurların sadece sözlü sınava tabi tutularak bir üst kadrolara atanmasının şaibelere yol açacağına dikkat çekti.

Bu durumun Anayasa'nın eşitlik ilkesine de aykırı olacağını belirten Yokuş, bazı unvanlar için yazılı ve sözlü sınavın, bazı unvanlar içinse sadece sözlü sınav şartının çifte standart olduğunu savundu.

Yokuş, bu nedenle hem kamuya personel alımlarında hem de kurum içi yükselme sınavlarında sözlü sınav uygulaması anlayışından bir an evvel vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı.

"MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NDA YAŞANAN KAOS TÜM KAMU KURUMLARINDA YAŞANACAKTIR"

Yokuş, bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı'nda uygulamaya konulan, okul müdürlerinin sözlü sınavlarla atanmasının büyük bir adaletsizlik ve hukuksuzluğa yol açacağını ifade ederek şunları kaydetti:

"Müdürlük kadrolarını hak etmeyen, birikimsiz, liyakatsız, kariyersiz, binlerce iktidar yandaşı öğretmen, yapılan uydurma sözlü sınavlarla müdürlük kadrolarına atanmaktadır. Aynı kaosun, önümüzdeki günlerde 200'ü aşkın kamu kurumunda da yaşanacağı aşikardır.Uyarıyoruz; Huzursuzluk, adaletsizlik ve kargaşa tüm kamu kurumlarına sirayet etmeden söz konusu Atama Yükselme Yönetmeliği ile ilgili KHK iptal edilmelidir. Siyasi iktidar, yandaş memur ve yandaş yönetici anlayışından biran önce vazgeçmeli, bütün devlet memurlarını kucaklamalıdır. Sendika olarak, bu anlayışı kabul etmemiz mümkün değildir."

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=