Lütfen bekleyin..

15 milyon kişi elektrik faturasını ödeyemiyor

18 Eylül 2013, 22:19

Türkiye'deki hanelerin büyük bölümünün aylık giderleri arasında en büyük kalemlerden birini oluşturan elektrik faturalarının yüzde 50'si zamanında ödenemiyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Her ay Türkiye genelinde 15 milyon elektrik abonesine “Elektrik faturanızı ödeyin” ihbarnamesi gidiyor. Bu oran toplam abonelerin yüzde 50’sine denk geliyor.

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu üyeleri Ali Murat Korkmaz, Ahmet Umit Danisman-Aydem, Ceyhan Saldanli, Yasar Arslan, Sedat Siverek ve Hasim Keklik basınla bir araya geldi.

Toplantıda verilen bilgilere göre sektörün en büyük sorunlarından biri zamanında ödenmeyen faturalar ve kayıp kaçak oranı. ELDER Yönetim Kurulu üyelerinin toplantıda verdiği bilgilerin satır başları şöyle:

* Her ay abonelerin yüzde 50’sine yani 15 milyon kişiye ihbarname gidiyor. Abonelerin yüzde 35’i ihbarnameden sonra faturasını ödüyor. Yüzde 10-15’i de elektrikleri kesildikten sonra faturasını ödüyor. Yıl sonuna gelindiğinde ise binde yarım oranında abone faturasını hiç ödemiyor. Bazı bölgelerde bu oran yüzde 2’ye kadar çıkabiliyor.

* Dağıtım şirketlerinin elindeki en büyük silahı da faturasını ödemeyen abonenin elektriğini kesmek. Bizim iyi müşteri kötü müşteri seçme şansımız yok. Tüm vatandaşlara aynı kalitede hizmeti götürmek zorundayız.

* Şu anda 21 dağıtım bölgesi var. Özelleştirilen dağıtım bölgelerinin bir tanesi hariç hepsinin devri tamamlandı.

* Sektördeki kayıp kaçak miktarı çok önemli. Özelleştirmeden önce yüzde 17’lerde olan kayıp kaçak oranı şu anda yüzde 12’ye düşürülmüş durumda. 2015’ten sonra bunu tek haneye indirmeyi planlıyoruz. AB ortalaması yüzde 9.5. Biz bu oranı yakaladığımızda yılda 10-15 milyar dolarlık tasarruf sağlamış olacağız. Burada tasarruf edersek tabii ki faturaya yansıtacağız

 * Özelleştirme döneminde EPDK bazı bölgeler için kayıp kaçak oranını daha düşük gösterdi. Bazı bölgelerde kayıp kaçak oranı 2 puan daha fazla çıktı. Bu durum ihaleyi kazanan şirketleri zora soktu.

* Elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesinden sonra yatırımları 3 kat artırdık. 5 yılda 8.5 milyar TL yatırım öngörülüyordu. Bu yatırımın yüzde 60’ı gerçekleşmiş durumda. Yılda 1.7 milyar TL yatarım yapıyoruz.

* EPDK Yıldızlar Holding’in 2010’da devraldığı Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ’de (OEDAŞ) yönetimi değiştirdi. Bu sistemle ilgili bir sorun değil, şirkete has bir konu. Ancak böyle bir sorunla diğer şirketlerin de karşılaşmamasını temenni ediyoruz. Bu olayda devletin de çıkarması gereken dersler var. Bankacılık sektöründeki istikrar ne kadar önemliyse bu sektördeki istikrar da çok önemlidir. Şirketlerin güçsüz konuma düşmelerine izin verilmemeli.

Etiketler : Elektrik, özelleştirme, EPDK
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=