Lütfen bekleyin..

‘Paket kimseyi tatmin etmeyecek’

17 Eylül 2013, 09:36

CHP'li Günaydın: 'Paketten, Türkiye’nin demokratikleştirmesini beklemek gerçekten müthiş bir hayalciliktir ve olmayacak duaya amin demektir'

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Bir yanda PKK çekilmeyi durdurduğunu açıklarken, öte yandan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bir süredir beklenen demokratikleşme paketini Adnan Menderes’in ölüm yıldönümü olan 17 Eylül’de kamuoyuyla paylaşacağı duyuruldu.

BDP heyetinin Öcalan görüşmesinden sonra gözler Başbakan’ın yapacağı açıklamaya çevrildi.
Konu ile ilgili olarak CHP’nin  görüşleri ve düşüncelerini  CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın’a sorduk.

OLMAYACAK DUAYA AMİN DEMEK

Bu paketten bir şey beklemenin hayalcilik olacağını kaydeden CHP ‘li  Gökhan Günaydın, “Bütün samimiyetimle söylemek istiyorum ki, Taksim’de, Tuzluçayır’da, Dikmen’de, Keneddy caddesinde insanları hedef gözeterek, gözlerinden kafasından vuran polis şiddetini ben emir verdim diye savunan bir başbakandan, Türkiye’nin  demokratikleştirmesini beklemek gerçekten müthiş bir hayalciliktir ve olmayacak duaya amin demektir.  Öncelikle bunu tarafımızı belli etmek için ortaya koyalım” dedi.

“VATANDAŞ DEMOKRASİ SORUNU ŞU DESİN”

Paketin içeriğini bilmediğini, bilmediği bir şey için yorum yapamayacağını da ifade eden Günaydın, “Sadece AKP’nin birkaç kişisi ve dışardaki birkaç kişi den başka bu paketten ne bekleyeceğimizi bilen yok. Ama şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz ki Kızılay’a çıkalım soralım. Vatandaş demokrasi sorunu şudur desin, ve biz de onun aşılmasını sağlayalım.” Diye konuştu.
AKP’nin Demokratikleşme sürecinde samimi olmadığını ancak Türkiye’nin demokratikleşmesi sürecinde taşın altına ellerini koyacaklarını da ifade eden CHP’li Günaydın şöyle devam etti :

“İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE ENGELLERİ KALDIRALIM”

“Nedir Türkiye’de ki demokrasi sorunu, pankart kaldırıp düşüncesini ifade edenlerin üzerine bir  vahşi saldırının gerçekleştirilmesidir, biber gazının boca edilmesidir. Otobüslerde genç kızların taciz edilmesidir. İnsanların kaba dayaktan geçirilmesidir.

Bu demokratikleşme paketi, bize şunu getirsin! Anayasada yazılı olan ve açıkça polis devleti uygulamaları nedeniyle yaşama geçirilemeyen ifade özgürlüğü üzerinde ki  bütün engelleri kaldıralım diye pakete koysunlar biz derhal bu paketi destekleyelim.

“BARAJI KALDIRALIM”

İnsanları özel güvenlik mahkemelerinde, eskinin DGM’ler gibi çalışan mahkemelerde insanları 20-30-40-50 yıla mahkum eden düzeni değiştirelim desinler, biz de hemen arkasından destekleyelim.
%10 barajını kaldıralım desinler,  hay hay biz bu konuda dünya kadar önerge verdik hemen destekleyelim.

“BAHSE GİRERİM…”

Yasama, yürütme ve yargının tek adama bağlandığı AKP diktasının yerine bunların bir birinden bağımsız çalışabildiği, bir birini kontrol edebildiği demokratik devletin temellerini atalım deyin biz de hemen destek olalım.
Bunlar olmayacak. Bu paketin içerisinde Türkiye’ye demokrasi vaadi yerine diktayı kurumsallaştırmaya çalışan AKP’nin getirdiği oyalama taktikleri olacak. Hiç kimseyi tatmin edecek bir paketin olmayacağına ben bahse girerim.
Türkiye’de ki, hem de dünyada ki meşruiyetini hızla kaybediyor.

“AKP MEŞRUİYETİNİ KAYBEDİYOR”

Şunu biliyorum ki Türkiye bir demokrat devlet istemini  sokaklarda bağıran çocuklara zulmeden bir  polis devleti kimliğini giderek pekiştiriyor.  AKP Hem Türkiye’de ki, hem de dünyada ki meşruiyetini hızla kaybediyor.

Böyle bir hükümetten demokrasi paketi beklemek, olsa olsa  ben biraz daha oyalanayım demektir.  Oyalanmak bu memleketin hayrına değildir.  Türkiye’yi yönetemeyen AKP’nin bir an evvel bu sevdadan vazgeçmesi,  özgür  bir seçime gitmesi ve özgürlüğün ve barışın gündeme geleceği yeni bir dönemin açılmasında zorunluluk görüyorum.” Şeklinde konuştu.
Gökhan Günaydın  paket açıklandıktan sonra da konuşacağını ve bir mahcubiyet oluşursa bunu da açıkça paylaşacağını sözlerine ekledi.-Sözcü

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=