Lütfen bekleyin..

'Bu paranın hesabını verin'

16 Eylül 2013, 09:44

Başbakan’a, geçen ay yurda giren 4.8 milyar doların nereden ve niçin geldiğini soran CHP’li Oran, “Bu parayı Esad’ı devirmek için iş birliğine gidilen petro-dolar milyarderi dostlar mı plase etti” dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, sıcak para kaçarken önceki ay yurda giren 4.8 milyar doların nereden ve niçin geldiği konusunun Başbakan Erdoğan tarafından açıklanmasını istedi.

Oran yaptığı yazılı açıklamada, gelişmiş ülkelerin parasal sıkılaştırma sürecinden şimdiden en olumsuz etkilenen ekonominin Türkiye olduğunu vurgularken, “OECD, Türkiye’yi ’çürük elma’ların başında sayıyor. Uluslararası kuruluşların raporları yeni süreçte ‘en kırılgan’ ekonominin Türkiye olduğunu gösteriyor” dedi.

CHP’li Oran, 2008-2009 küresel krizinin ana merkezi olan ABD ve AB ülkelerinin, krizden çıkış için yoğun devlet müdahaleleri yoluyla piyasalara adeta para pompalayarak ciddi boyutlarda “parasal genişleme” ye gitmesinin, bir likidite patlamasına yol açtığını belirterek, Türkiye’nin de ortaya çıkan ucuz finansman koşullarından yoğun biçimde yararlandığının altını çizdi.

TL değer kaybediyor

ABD’nin tahvil alımlarını durdurarak yeni bir para iklimine geçeceğinin işaretini vermesi ile yabancı yatırımcıların, bulundukları gelişmekte olan ülke borsalardan çıkmaya başladığına vurgu yapan Umu Oran, şunları söyledi: “Bu çıkışlarla yerli paralar hızla değer yitiriyor. Gelişmiş ülke merkez bankalarının ’parasal sıkılaştırmaya’gidip gelişmekte olan ülkelerden sıcak parayı çekme kararının netleşmesiyle Türkiye’ye yönelik sermaye hareketleri aleyhe döndü, cari açık finanse edilemiyor, TL hızla değer yitiriyor, rezervler eriyor. Kurlardaki hızlı artış paralelinde ortaya çıkan kur farkı dolayısıyla Türkiye’nin döviz yükümlülüklerinin maliyeti büyüyor.”
 

Faturası çok ağır olur

Türkiye’den sermaye kaçarken, temmuz ayındaki kaynağı bilinmeyen 4.8 milyar dolarlık sermaye girişinin, tarihi bir rekoru ifade ettiğini anlatan Oran, şöyle konuştu: “Merkez Bankası bunu doğrudan yatırım, portföy yatırımı veya başka legal bir kalemde gösteremiyor. Bu meçhul paranın kaynağı nedir? Bu şaibeli parayı, Suriye rejimini devirmek için işbirliğine gidilen petro-dolar milyarderi dostlar mı plase etti, yoksa kara para mı aklandı? Başbakan bu sorulara da yanıt vermelidir. Yeni küresel finansal konjonktürden olumsuz etkilenecek ülkelerin başında Türkiye gelirken, yani herkes ’En kırılgan ekonomi Türkiye’derken, komşuların içine karıştırmayı kendine görev edinmiş Başbakan ‘Ekonomimiz artık kırılgan değildir’ diyor. Başbakan ya herkesi kandıracağını sanıyor, ya da ekonomiden bihaber. Bu lafı diyebilen Başbakan Erdoğan, felaket kapıya dayandığında da ’Bu faiz lobisinin oyunu’diyerek işin sorumluluğunu üstünden atabileceğini mi sanıyor? Evet, bu süreçte en kırılgan ekonomi Türkiye’dir. Sermaye çıkışları hızlandığında yaşanacaklar bellidir. İktidar sorumlu davranıp önlem almazsa ödenecek fatura çok daha ağır olacaktır. Hükümeti uyarıyor ve sorumlu davranmaya çağırıyoruz.”-YeniÇağ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Son anketten çıkan rakamlar Erdoğan'ı üzecek...
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=