Lütfen bekleyin..

'Ergenekon'da Hüküm 5 Ağustos'ta açıklanacak

21 Haziran 2013, 22:10

"Ergenekon" davasında dosyanın kapsamlı olması ve sanık sayısının fazla olması nedeniyle hükmün açıklanması için duruşma 5 Ağustos'a ertelendi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

"Ergenekon" davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, hükmün açıklanması için duruşmanın 5 Ağustos'a ertelendiğini bildirdi.

"Ergenekon" davasında tutuksuz yargılanan emekli Orgeneral Şener Eruygur'un avukatı Filiz Esen, kafa travması ve beyin kanaması geçiren müvekkili hakkındaki davanın düşürülmesini istedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuksuz yargılanan Ulusal Kanal Haber Müdürü Ufuk Akkaya'nın esas hakkındaki mütalaaya ilişkin savunması alındı.

Akkaya'nın avukatı olarak savunma yapan emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün kızı Zeynep Küçük, Danıştay saldırısı ve Ümraniye'de el bombalarının bulunmasıyla ilgili süreci anlattı.

Küçük, Danıştay dosyası sanıkları Osman Yıldırım ve Süleyman Esen ile tanık olarak dinlenilen Salih Yaşar arasında, Cumhuriyet gazetesinin bombalanması ve Danıştay saldırısı arasında geçen 13 günlük sürede 464 görüşme olduğunu söyledi.

Bu kişilerle dava sanıkları arasında telefon görüşmesi bulunmadığını ifade eden Küçük, baz istasyonu raporlarına göre eylem bölgesinde olan kişilere beraat, hiçbir bağlantısı olmayan kişilere ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendiğini belirtti. Küçük, Danıştay dosyasının "Ergenekon" davasından ayrılmasını talep etti.

Küçük'ün ardından söz isteyen tutuklu sanık Osman Yıldırım'a Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese izin vermedi.

Özese, ısrar eden Yıldırım'ın salondan çıkarılmasını istedi. Bunun üzerine jandarmalar eşliğinde salondan çıkarılan Yıldırım, "Hepiniz sahtekarsınız. Hepinizin kanını içeceğim" diye bağırdı.

Şener Eruygur'un avukatının talebi

Tutuksuz yargılanan emekli Orgeneral Şener Eruygur'un avukatı Filiz Esen de kafa travması ve beyin kanaması nedeniyle müvekkilinin iyileşme şansının tıbbi olarak mümkün olmadığını belirterek, "Müvekkilimin hiçbir zaman duruşma ehliyeti olmayacaktır. Duruşma ehliyeti sizlerin çok daha iyi bildiği gibi muhakeme şartıdır. İsnat yeteneği olmayan müvekkilim hakkında davanın düşürülmesine kararı verilmelidir" diye konuştu.

Esen, beyin harabiyetinin bir sonucu olarak Eruygur'un duruşma yeteneğinin kalıcı olarak ortadan kalktığını kaydetti.

Tutuksuz yargılanan 5 sanığın esas hakkındaki savunmaları alınan duruşmaya ara verildi.

Son sözleri alındı

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, Mahkeme Heyeti Başkanı Özese, verilen aranın ardından aldıkları ara kararları açıkladı.

Özese, davanın geldiği aşama dikkate alınarak mazeretlerin kabul edilmediğini ifade ederek, sanıkların son savunmalarının alındığını, esas hakkındaki mütalaaya ilişkin savunmalarının da tamamlandığını kaydetti.

Mahkeme Heyeti Başkanı Özese, duruşmada bulunan tutuklu sanıkların son sözlerinin alınacağını belirterek, son sözün de çok kısa bir beyan olduğunu kaydetti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, salonda bulunan tutulu sanıkların son sözleri alındı.

Tutuklu sanık Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, tahliye ve beraatine karar verilmesini istedi.

Eski Yarbay Mustafa Dönmez, "Bize bu tezgahı kuran savcılar ve polisler hakkında işlem yapın lütfen" dedi.

Odatv davasından tutuklu olan Yalçın Küçük, "Burada kendimi suç işlemeyen biri olarak tanıttım" diye konuştu.

Kemal Aydın, "5 yıldır tutuklu bulunmam bir zulümdür. Bu zulümü bitirin" ifadesini kullandı.

Sevgi Erenerol, "Türkiye Cumhuriyeti'ne layık hakimler olmanızı bekliyorum" derken, Selçuk Özkan ve Kenan Özay ise iddia edilen örgüte silah temin etmediklerini söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, iddianame ve mütalaanın, Türk hukuk sistemi ve Türkiye Cumhuriyeti kuruluş ilkelerine bir saldırı olduğunu düşündüğünü belirterek şöyle devam etti: "Heyetinizin de bu saldırının neresinde olduğuna karar vermesi gerektiğini düşünüyorum. Hukuku halktan kaçırmak üzere belirlediğiniz tarihte, bir anda son sözleri almaya başladınız. Kurbanlık hayvanın bile bir ayağını bağlamazlar ki çırpınmasını sağlayabilmesi için."

Tuncay Özkan, "Bu son sözüm olmaz herhalde. Ben daha çok konuşurum. Ulusların zenginliği, birlikte özgürlük savaşı vermesidir. Bu savaşın içinde olduğum için gurur duyuyorum" diye konuştu.

İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, davanın Türkiye Cumhuriyeti'ne ve Türk milletine, vatanının bütünlüğüne ve Türkiye devrimine karşı bir tertip olduğunu öne sürerek, "Son sözü cumhuriyet yargısı söyleyecektir" dedi.

İşçi Partili Erkan Önsel, mahkeme heyetine yönelik, "Tarih önünde sizi son kez uyarıyoruz. Başımız dik, alnımız açık. Burada yargılama yapmadınız. Yaşasın tam bağımsız Türkiye" ifadelerini kullandı.

CHP milletvekili Mehmet Haberal,mahkemenin millet adına karar verdiğini, kendisinin de milleti temsilen salonda bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:  "Türkiye Cumhuriyeti yargıçları olarak sizlerin görevi, karşınıza gelenlerin yerine kendinizi koymak. Zaman ve insan hayatının geriye dönüşü yoktur. Ben cerrahım, benim görevim ameliyat yapmak. Tutukluluğumun dördüncü yılı bitti, beşinci senesine girildi. Zamanım katledildi, hayatım gasp edildi. Suçum varsa bana söyleyin."


Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, "5 yıldır hukuk katliamının mağduru ve tutsağı olarak haksız ve mesnetsiz şekilde suçlanmaktayım. Üzerine atılı suçlamaların hiçbirini işlemedim. Bu zulme son verecek yegane merci sizlerin vicdanıdır. Sizleri vicdanınızla baş başa bırakıyorum. Canımı da vatana feda ediyorum" diye konuştu.

Emekli Orgeneral Hasan Iğsız, adil olarak yargılandığına inanmadığını dile getirerek, "Bu nedenle size bir şey söylemek ihtiyacı hissetmiyorum" dedi.

Muzaffer Tekin, 4,5 yıldır yaşanan süreçte hukuk devleti ve yargının yaralandığını belirterek, "Beraat talep etmedim, etmeyeceğim de. Kazara şahsıma çıkacak beraat onursuzluktur" ifadesini kullandı.

Emekli Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, olmayan suçtan ve olmayan delillerden yargılandığını savunarak, yargılanmasının adli bir hata olduğunu, bunun düzeltilmesini istedi.

Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, "Yaşama hakkının sonuna kadar göz ardı edildiği mahkemeden adil bir yargılama beklemiyorum" dedi.

Alparslan Arslan, söyleyecek bir şeyi olmadığını ifade ederken, Osman Yıldırım ise tek suçunun Cumhuriyet gazetesinin bombalanması olduğunu belirtti.

"Yattığım günleri milletime helal edeceğim"

Emekli Tuğgeneral Veli Küçük, 6 yıldır tutuklu olduğunu dile getirerek, "Eğer heyet olarak bu mütalaayı kabul ettiyseniz size söyleyecek hiçbir şeyim yok. Danıştay saldırısından ağırlaştırılmış müebbet isteniyor. Şehit hakimin yerde kalan kanıyla sizleri baş başa bırakıyorum. Yattığım günleri milletime helal edeceğim.Yerinizde olmak istemem" diye konuştu.

Son sözlerin alındığı sırada eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer de söz istedi. Avukat Sezer, duruşmaya katılmayan müvekkilinin cezaevinden getirilmesini talep etti.

Ara kararlar

Mahkeme Heyeti Başkanı Özese, son sözlerinin alınmasının ardından yargılamaya son verildiğini kaydetti.

Özese, bir sonraki celsede avukatların hazır bulunması için tebligat çıkarılmasını karara bağladıklarını belirterek, dosyanın kapsamlı olması ve sanık sayısının fazlalığını dikkate alarak, hükmün yazılması ve açıklanması için duruşmanın 5 Ağustos'a ertelendiğini bildirdi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=