Lütfen bekleyin..

Hormonlu büyüme morfin etkisi yapıyor

14 Eylül 2013, 23:45

Dünya Bankası ve İSO, hükümeti uyararak 2. çeyrekte tüketime dayalı büyümenin devam ettiğini, bunun tehlikeli olduğunu yatırıma ve ihracata geçilmesi gerektiğini açıkladılar.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Büyüme hızının ikinci çeyrekte yüzde 4.4 gibi bekleninin üzerinde çıkmasının tüketimden kaynaklanmasını hormonlu büyümeye benzeten iş dünyası,bunun sürdürülebilir olmadığını ekonomide morfin etkisini yaptığını, yatırım ve ihracata dayalı büyümeye geçilmesi gerektiğini belirttiler.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, Türkiye’de büyüme hızının iç tüketime bağmlı olduğunu, bu yapının acilen değiştirilerek ekonominin yatırım ve ihracata yönelmesi gerektiğini söyledi.

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan da 2010 ve 2011 yıllarında görüldüğü gibi dış kaynak finansmanına ve tüketime dayalı büyümenin sürdürülebilir olmadığını, bunun yeni bir sanayi hamlesi ile üretime ve ihracata dönük yapıya dönüşmesinin Türkiye’nin geleceği açısından son derece önemli olduğunu belirtti.

Cari açık tehlikeli

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Raiser,  bankanın Türkiye için yıl sonunda yüzde 3,6 büyüme ve yüzde 7’nin biraz üzerinde enflasyon öngörülerini koruduğunu söyledi.

“Büyüme iyi ancak uzun ve orta vadede Türkiye’deki büyümenin daha fazla özel yatırım ve ihracata dayalı olması gerekiyor” diyen Raiser, “Şu anda öyle bir döngüye girildi ki büyüme çok iyi durumda ama büyümenin daha dengeli olması gerekiyor. Çünkü, ihracat yerine iç tüketime çok fazla bağlılık var” dedi.

Cari açığın Türkiye’nin en zayıf noktası olduğunu belirten Raiser, buna karşılık iç tüketimde artış görüldüğünü söyledi. Raiser, geçtiğimiz sene neredeyse sıfır olan tüketim artışının bu sene yükseldiğine dikkat çekti. “Ekonominin yeniden canlandığı görülüyor” diyen Raiser, cari açıkta dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Para hakimiyeti

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, ekonomiyi arz talep dengesinin değil, para hakimiyetinin yönettiğini belirterek şöyle devam etti “Avrupa ve Amerika ekonomisinden gelen iyi haberler dünyanın öteki ülkelerini rahatsız eder hale geldi. Garip bir durum var. Bir morfin etkisi oluşmuş. Adamlar aslında uyarıyor da ” bu morfini keseceğiz “ diyorlar... Herkes kendini morfinsiz yaşama hazırlamalı.Bu kadar finans hakimiyeti olan dünya ekonomisinin kendisini sorgulaması gerekiyor.Bu yapı, üretimden kopmuş, insandan kopmuş bu ekonomik düzen saadet getirmez. Bu yapının mutluluk getirmeyeceği aşikar” dedi.

İSO Başkanı Bahçivan, sadece büyüme rakamlarına bakmak kadar büyümenin kalitesine ve büyümenin hangi kaynaklardan geldiğine de bakmanın gerekli olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi “2010 ve 2011 yıllarında görüldüğü gibi dış kaynak finansmanına ve tüketime dayalı büyümenin sürdürülebilir bir yanı yok. 2012 yılı büyümesi bunu gösterdi. Şimdi 2013 yılında da bunu görüyoruz.  Artık değişime ihtiyaç var. Türkiye’nin halen elinde, yeni bir sanayi hamlesi yapması gerekli.”-YeniÇağ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=