Lütfen bekleyin..

AKP'de vekilleri belediye başkanı olamayacak! Çünkü...

14 Eylül 2013, 13:40

AKP'de 3 dönem kuralına takılan milletvekilleri ve bakanların belediye başkanı olmalarının önüne engel çıktı. Erdoğan, gerekçeyi şöyle açıkladı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Yerel ve genel seçimler arasındaki 14.5 ayı Meclis’te az sayıda sandalyeyle geçirmek istemeyen AKP'de 3 dönemdir vekil olanların belediye başkanlığına engel çıktı.

AKP'NİN MECLİS'TEKİ SANDALYE SAYISI DÜŞECEK

AKP tüzüğüne göre 3 dönem engeline takılan milletvekillerinin belediye başkanı olma hayalleri de milletvekili sandalye sayısına takıldı. Belediye başkanı seçilen milletvekillerinin istifa etmeleri gerekeceğinden AKP genel seçimlere kadar yaklaşık 14.5 aylık zamanda Meclis çalışmalarını eksik sandalye ile sürdürmek istemiyor.

ADAY SAYISI 4’Ü GEÇMEYECEK

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın son MYK toplantısında Meclis’teki milletvekili sayısının azalmasının sorun oluşturacağını belirttiği öğrenildi.

Bugün'den Metin Arslan'ın haberine göre; Erdoğan’ın son MYK toplantısında, “Meclis’te yeni Anayasa başta olmak üzere kritik yasama faaliyetlerimiz olacak. Sandalye sayımızın azalması bizi sıkıntıya sokar” dediği öğrenildi. AKP kulislerinde, bu şekilde aday gösterileceklerin sayısının 4’ü geçmeyeceği ifade ediliyor.

Mahalli İdareler Seçimleri Kanunu’na göre milletvekillerinin başkan seçilmeleri halinde seçim sonuçlarının kendilerine tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde istifa etmesi gerekiyor. Çok sayıda ismin belediye başkanı seçilmesi durumunda AKP’nin şu an 327 olan Meclis’teki sandalye sayısı azalacak.

15 GÜN İÇİNDE İSTİFA

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AB’den sorumlu Devlet Bakanı Egemen Bağış, AKP Grup Başkan Vekilleri Nurettin Canikli ve Mustafa Elitaş aday gösterilecek isimler arasında sayılıyordu. Bu isimlerin seçilmesi durumunda 15 gün içinde belediye başkanlığı veya milletvekilliği arasında bir seçim yapması gerekecek.

3 dönemlik 73 vekil

AKP’de 3 dö­nem­dir mil­let­ve­kil­li­ği ya­pan 73 isim bu­lu­nu­yor. Bu isim­ler­den 15’i ba­kan ola­rak gö­rev ya­pı­yor. AKP tü­zü­ğün­de 3 dö­ne­min üze­rin­de mil­let­ve­ki­li se­çi­len­le­rin ye­ni­den aday ola­ma­ya­ca­ğı hük­mü bu­lu­nu­yor. Ma­hal­li İda­re­ler Se­çim­le­ri Ka­nu­nu­’na gö­re mil­let­ve­kil­le­ri is­ti­fa et­me­den be­le­di­ye baş­kan­lı­ğı­na aday ola­bi­li­yor. An­cak ba­kan­la­rın aday­lı­ğı için ka­bi­ne­de­ki kol­tuk­la­rı­nı bı­rak­ma­la­rı ge­re­ki­yor.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
İYİ Parti’nin seçime katılıp katılamayacağına ilişkin tartışmalar, dün CHP’..
İYİ Parti sözcüsü Aytun Çınar, "Yargıtay'ın verdiği listede İYİ Pa..
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın Best FM'de Ufuk Karcı'..
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=