Lütfen bekleyin..

Kendisini 'Kürdistan Başbakanı' sanıyor!

14 Eylül 2013, 00:10

"Ana dilde eğitim için boykot"

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, “Kuzey Kürdistan Konferansı”nda kendini kaybetti: Türkiye devleti
ve hükümeti Kürdistan’la iyi ilişkiler içinde olmalı!


Ana dilde eğitim için boykot

Erbİl’de 25 Kasım’da toplanacak Kürt Kongresinin bileşenleri olan ve Diyarbakır’da yapılan konferansa katılan kurumların temsilcileri, ana dilde eğitim talebiyle 1 haftalık eğitim boykotu ilan etti. Konferans sonrası bir bildirge okuyan DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, öncelikle “ana dilde eğitim, anayasal statü, özerklik ve Kürtçenin resmi dil olarak kabulü”nü talep etti.

ŞİMDİLİK SADECE BUNLARI İSTEDİ

Türk, başka taleplerde de bulundu: PKK’nın adımlarına karşı devlet de gerekli adımları atsın. PKK kadrolarının hayata katılımı için yasal düzenleme yapılsın. Öcalan’ın engelleri kalksın. KCK tutukluları serbest bırakılsın. Yüzde 10 seçim barajı kaldırılsın. Kürdistan’daki partiler kendi aidiyetleri içinde politika yapabilsin. Rojava’daki Kürtler müttefik olarak görülsün.

Ahmet Türk, Kürdistan Başbakan’ı gibi konuştu

DTK Eş Başkanı, Kuzey Kürdistan Konferansı’nda hazırlanan talimat gibi bildirgeyi okurken, “Türkiye devleti ve hükümeti Kürdistan’la iyi ilişkiler içinde olmalı” dedi.

Erbil’de 25 Kasım’da yapılacak Kürt Ulusal Kongresi’nin bileşenleri olan ve Diyarbakır’da düzenlenen “Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı” na katılan kurumların temsilcileri, ana dilde eğitim talebi nedeniyle bir haftalık eğitim boykotunda bulunacaklarını açıkladı. Bu konuda hazırlanan bildirgeyi okuyan DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, sözde çözüm sürecini desteklediklerini ifade ederek şunları söyledi:

Eğitim boykotu

“Kürdistan halkının talebi olan anadilde eğitim, Kürtlere ve diğer aidiyetlerin haklarına ilişkin anayasal güvence, Kürdistan halkının kendi kendini idare etmesi ve Kürtçenin resmi dil olarak kabul edilmesi süreçten bağımsız olarak değerlendirilmeli. Çünkü bu talepler, Kürdistan halkının millet olmaktan kaynaklı haklarıdır, pazarlık konusu yapılamaz. PKK’nın Türkiye sınırları dışına çıkmasının durması sürecin bittiğini değil, tıkanıklığı gösterir. Kürdistan halkının evlatları ve Türkiye devletinin vatandaşları olan bu kişilerin çözüm süreciyle beraber sosyal ve siyasal hayata katılması gerekir. Bunun için acil olarak kanuni bir düzenlemenin yapılması elzemdir.
Türkiye’de yeni eğitim yılının başlayacağı bu günlerde anadilde eğitimin mutlaka gündeme gelmesi ve hükümetin bu konuda olumsuz beyanatlardan kaçınmasını isiteyen Türk, ” Kürt halkının temel talebi olan anadilde eğitim talebinin gündemleşmesi için yapılacak bir haftalık eğitim Kürtçe derslerinin her alanda işlenmesi eylemine tüm halkımızı davet ediyoruz “ dedi.

Bebek katili Öcalan’ın, sözde sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi için sürece katılmasını, kamuoyu ve halkla iletişimin önündeki engellerin kaldırılmasını isteyen Türk, şöyle devam etti:

KCK’lılar bırakılsın

“Sürecin anlamlı olabilmesi için KCK tutukluları serbest bırakılmalı. Bunun için kanuni düzenleme gerekiyorsa TBMM gündemine getirilmesi gerekir. Çözüme katkı sunacak hususlardan biri de yüzde 10 seçim barajının kaldırılması ve Kürdistan’daki siyasi parti ve oluşumların kendi aidiyetleriyle siyaset yapmalarının önü açılmalıdır. Türkiye devleti ve hükümet, Kürdistan’ın diğer parçalarındaki hükümet ve hareketlerle iyi ilişkilere sahip olmalıdır. Bu cümleden Rojava’da Kürtlerle savaşan taraflara her türlü yardımı kesmeli, bilakis Kürtleri doğal müttefik kabul etmelidir. Rojava’daki siyasi parti ve oluşumlara ve Suriye Kürtlerinin siyasi kazanımlarına husumet, çözüm sürecine olumsuz etki yapacak, belki de temelden yürütülemez hale getirecektir. yeniçağ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
k.hüseyin
1649 gün önce
İranın kolu ve kölesi olacağınıza babayiğitsen daha dün idam edilen iki kürt gencinin hesabını İrandan sor bakalım.ama haklısınız hep erdoğan sizleri şımarttı ve sizlere yüz verdi.erkekseniz burada yaptıklarınızı gidin esede ve irana karşı yapın bakalım.sizleri anında kambur yaparlar.ikide bir buralarda erkeklik taslayıp hava atmayın..
Ç.Özbek
1649 gün önce
BAKIN ADAM KÜRT HALKININ İSTEKLERİNDEN DEĞİL KÜRDİSTAN HALKININ İSTEĞİ DİYE BAHSEDİYOR VE PKK KADROLARININ SİVİL HAYATA ADAPTASYONUNDAN BAHSEDİLİYOR.İŞİN İLGİNÇ YANI GEÇEN TV KANALLARININ BİRİNDE AYEN ŞU DENİLYORDU SUÇA KARIŞMAMIŞ PKK LILAR AF EDİLEREK HAYATIN İÇERSİNE ALINMALI VS GİBİ BU NEDEMEK YAHU PKK LI OLUP SUÇA KARIŞMAMAK DA NEYİN NESİ MADEM KİM KARIŞIP KARIŞMADIĞI BİLİNİYOR O HALDE EYLEMLERDE BİLİNİYOR EYLEMLERİ YAPANLARDA DOSTUM TÜK MİLLETİNİN SİNESİNDEN ÇIKIP YABANCILAŞTIRILMAK İSTENEN TSK MENSUPLARININ ŞAHADETLERİNE HEP TANIK OLDUK ONLAR YATTIKÇA ALLAH CC GERİDE KALANLARINA SABIR VERSİN MEKANLARI CENNET OLSUN ANCAK BİZİM ASKERİMİZİN BİR DAMLA KANI BÜTÜN İKBALLERDEN VE BÜTÜN MÜLAHAZALARDAN İLERİDİR ONLARIN BU VATANA VERDİKLERİ CANI BİZLER PKK LILARA KUCAK AÇARAK DOLDURMAMALIYIZ KÜRT OLMAK AYRI PKK LI VE TERÖRİST OLMAK ÇOK AYRI ŞEYLER KÜRT HALKININ BİR İSTEĞİ VAR RAHATSIZLIK DUYDUĞU KONULARIN DÜZELMESİNİ İSTİYORSA MAKUL ÖLÇÜLER İÇERSİNDE BAŞIM GÖZÜM ÜSTÜNE ANCAK PKK LILARA ZIRNIK YOK
TC KÜRT VATANDAŞI
1649 gün önce
kan dökülecek bilmem ne olacak daha çok insan ölecek diyen kişi pkk kalleş ermeni terör örgütüdür.kan uykusunda doğudaki ulaşım yollarında şehirlerde meydanlarda otobüs duraklarında insanlara pusu kurarak katleden alçak bir örgütün yaptığı hareketi benimsercesine uyuz sürüsüne gerilla diyerek ona nitelik kazandırmaya çalışmak kimseye yakışmaz hiç bir kimse kan dökülmesini istemiyor ancak şimdiye kadar bu mücadeleye ve katliamcılara sadece ve sadece devlet unsurları dur dedi yada demeye çalıştı halk bu işe bulaşmadı bulaşmaz da ancak sabrın bir sınırı var zorlamamak lazım ölüm korkusu insanları psifleştirir ve onu mahkum eder ölüm bize nereden gelirse gelsin hoş geldi sefa geldi kimin kaçışı var ki ölümden hayat Allah'ın koyduğu süre kim yok edebilir yada fazlalaştırabilir ki hak ne derse o olur korkunun da ecele faydası yok ölecek olan ölür vadesi gelmeyen de yaşar... ana dilde eğitim? iyi de kardeşim bu zamana kadar kim ne demiş konuşamazsın yasak mı denmiş yaşlı 70-80 yaşında insanlar kürtçe konuşuyor bir kelime türkçesi yok şimdiye kadar baskı şiddet olsa bu insanlar bırak türkçeyi istanbul şivesi ile konuşuyor olurlardı o nedenle hain olmamak devlete sıkı sıkıya bağlı olmak lazım bu apartman çökerse altında sadece biz kalmayız herkes ölçülü ve adaplı olmak zorundadır saygı göster saygı göresin sevgi göster sevgi bulasın
köksal paslı
1650 gün önce
ÖNCE SOYİSMİNİ KÜRT OLARAK DEĞİŞTİRSİN..BU ZAMANA KADAR ''TÜRK'' SOYADIYLA YAPTIKLARININ HESABINI VERSİN ..SONRA KİMİN BAŞBAKANI OLURSA OLSUN....
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=