Lütfen bekleyin..

Toplu taşıma ücretlerine zam!..

12 Eylül 2013, 20:57

İzmir'de toplu ulaşım fiyat tarifesi zamlandı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin oy çokluğuyla onayladığı ve 15 Eylül Pazar gününden itibaren geçerli olacak tarifeye göre tam binişler yüzde 8,11 artışla 1.85 Liradan 2 Liraya, öğrenci binişi yüzde 10 artışla 1 Liradan 1,10 Liraya, öğretmen binişi ise yüzde 21,74 artışla 1,15 Liradan 1,40 Liraya yükseldi.

ESHOT Genel Müdürlüğü’nün İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’ne önerdiği tam binişlere 5, 10 ve 15 kuruş, öğrenci binişlerine 5 ve 10 kuruşluk alternatifli zam önerilerden en yüksek ücretleri kabul etti.

AKP’nin muhalefetiyle onaylanan zamlı tarife 15 Eylül’den itibaren geçerli olacak. Yeni tarifeye göre tam binişler 15 kuruş zamlanarak 1.85 TL’den 2 TL’ye yükseldi.

Öğrenci binişine ise 10 kuruşluk zamla 1 TL’den 1,10 TL’ye çıktı. Öğretmen binişlerinde ise artış diğerlerine göre daha fazla oldu. Öğretmenler 1,15 TL’ye yolculuk ettikleri otobüslere 25 kuruşluk zamla artık 1,40’TL’ye binebilecek.

İLÇELERDE ULAŞIMDA ZAMLANDI

İlçelere ulaşımda tam bilet yüzde 9,37 oranında zamla 3,20 TL’den 3,50 TL’ye, öğrenci binişi yüzde 8,57 artışla 1,75’den 1,90 TL’ye, öğretmen binişi ise yüzde 7,69’luk zamla 1,95 TL’den 2,10 TL’ye yükseldi.

Havaalanı seferleri 3,70’den 4 TL’ye yükseldi. Yüzde 8 artış oldu. Baykuş seferlerinde ise tam 3,70 TL’den 4 TL’ye, öğrenci 2 TL’den 2,20 TL’ye, öğretmen ise 2,30 TL’den 2,80 TL’ye çıktı.

Kentkartı olmayanların kullanldığı 3-5 biletlerin fiyatları ise 2 binişlik bilet yüzde 30 artışla 5 TL’den 6,50 TL’ye, 3 binişlik yüzde 25 artışla 7,50 TL’den 9,40 TL’ye, 5 binişlik ise yüzde 21 zamla 12,50 TL’den 15,20 TL’ye çıktı. Kentkartla yapılan tüm yolcularda 90 dakika süresince yapılan aktarmalardan ek ücret alınmaması uygulaması devam edecek.

60 YAŞ KARTINA ZAM YOK

Yeni tarifede 60 yaş kartı yıllık kullanım bedeline zam yapılmadı. 90 dakikada sınırsız aktarma hakkı bulunan 60 yaş kart sahipleri geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 100 Lira ücretle kartlarını 1 yıl boyunca kullanabilecek. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde zam kararına muhalif oy kullanan AKP Grubu Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar, öğretmen tarifelerine yapılan zammın yüzde 25’lere vardığını belirterek tepki gösterdi.

Çakar yapılan zamları İzmirlileri daha fazla mali yükümlülük altında bırakacağını söyledi. CHP Grup Başkanvekili Murat Bakan ise, zamma karşın büyük kentlerle karşılaştırıldığında en ucuz ulaşımı sağladıklarını İstanbul’da 1 yıldır tam binişlerin 1,95 TL olduğunu ve aktarmalarda da ücret alındığını söyledi.

Bakan akaryakıt fiyatları ve dövizdeki yükseliş nedeniyle maliyetlerin arttığını, istemeyerek de olsa zammın kaçınılmaz olduğunu söyledi. CHP Grubu’ndan ’Denizdeki gibi ÖTV’yi düşürün. Maliyetleri azalır. Zam yapılmaz’ önerisi geldi. AKP Grubu’ndan Murat Akdemir buna tepki göstererek "Her aklınıza gelen parlak öneriyi Ankara’ya taşıyamazsınız. Ciddi bir öneriniz varsa CHP Grubu olarak önerge hazırlayın" dedi. Bu sözlere ise CHP’li Kadir Sinan, "Bizim aklımızı siz ölçemezsiniz" diye yanıt verince gerginlik yaşandı. Daha sonra zam kararı oyçukluğuyla kabul edildi.

GEZİ SOKAĞINA DEVAMSIZLIK ENGELİ

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Balçova’da bir sokağa ’Gezi’ adının verilmesini öngören Hukuk Komisyonu raporu ilginç bir şekilde gündemden düştü.

Eylül ayı ilk meclis toplantısında 9 Eylül günü gündeme alınan, ancak AKP Grubu’nun muhalefet edeceğini açıklaması nedeniyle karar yeter sayısına yetecek meclis üyesi oturumda olmadığı için gündemde bırakılan önerge bu akşamda görüşüldü.

İsim değişiklerinde karar yeter sayısı üçte iki olduğu için 121 kişilik İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bu kararın oylanmaıs için 86 üyenin bulunması gerekirken oturuma 81 üye katıldığı ortaya çıktı.

AKP Grup Başkanvekili Yusuf Kenan Çakar, yeniden gündemde bırakılmamasını oylanmasını talep etti. Meclis Başkanvekili Adnan Oğuz Akyarlı da karar yeter sayısı olmadığı için önergenin reddedildiğini ve gündemden düştüğünü söyledi. Böylece Gezi sokağı adı verilemedi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
İşte Türk Milleti ! Şehit için bir şehir kıyama durdu !
Van ve Konya'da meydana gelen otobüs kazalarında 2 kişi öldü, 30 kişi y..
Üsküdar'da bir otobüsün durağa girmesi sonucu meydana gelen kazada ölü ..
Mekke'de Kabe yakınındaki inşaatın şantiyesinde yangın çıktı. Mescid-i ..
İETT, otobüs güzergâhlarının sahada kontrolünü yaptırarak, hat, güzergâh ve..
Kalender Ordu Evi önündeki yolda çökme meydana geldi. Araç trafiği çift yön..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=