Lütfen bekleyin..

Okul servisinde pazarlık dönemi

12 Eylül 2013, 10:18

Servis taşımacılığında yapılan yeni düzenlemeyle İstanbul’da servis ücretlerinde yeni bir dönem başladı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) yaptığı düzenlemeyle yeni dönemde servis ücretleri veli ile taşımacı arasındaki pazarlıkla belirlenecek.

İstanbul üyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından açıklanan servis taşımacılığında yapılan değişklikle okul servislerinde pazarlık dönemi başladı.

Servis taşıma sözleşmelerinin artık sadece velileler ile taşımacılar arasında yapılmasını kararlaştırılan değişiklikle, okul aile birliği ve tur şirketlerinin yetkileri kaldırıldı.

Hayata geçirilen sistemle 2013-1014 öğretim yılında servis taşıma ücretleri veli ile  taşımacılar  arasında pazarlık usulü belirlenecek. Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) yapılan toplantıda servis taşıma ücretlerinde tavan fiyat belirlenirken, İBB tarafından yapılan çalışmaya göre velilerin kendi servis aracını konfor, güvenlik ve ücret yönünden seçebilmesi amaçlandı.

Ancak yapılan değişikliğin iyi olup olmadığı konusunda tartışmalar çıktı. Değişikliğin bir çok konuyu beraberinde getirdiğini ifade eden Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Yönetim Kurulu Üyesi Günhan Sinar, servis ücretlerinde düşüş yaşanabileceğini belirtti. İstanbul Taşımacılar Birliği Başkanı Hakan Orduhan ise serviste pazarlık döneminin büyük kaos yaratacağını ifade etti.

DÜZENE DUR DEDİ

Belediyenin verdiği kararda en önemli noktanın okul aile birlikleri ve tur şirketlerinin devre dışı bırakılması olduğunu dile getiren Günhan Sinar, “Bu iki kurum kendi aralarında anlaşarak fiyatların yükselmesine neden oluyordu. Bizim belirlediğimiz 200 liralık bir güzergahın fiyatını 350 liraya çıkarıyorlardı. Servis araçları olmayan tur şirketleri okullarda taşımacılık yapmaya başladılar. Bireysel olarak çalışan esnafla anlaşıp taşımacılık yaptırıyorlardı. Bu arada esnaf az para kazanırken aradaki kurumlar daha fazla para kazanıyordu. Belediye de yaptığı değişikle bu düzene dur dedi. Yapılan değişiklikle fiyatlar düşebilir” diye konuştu.

OKUL ÖNÜNDE PAZARLIK

Denetimi yapılmayan servisçilerin okul önlerinde öğrenci kapmaya çalışacağını ifade eden Hakan Orduhan, “Bundan 10 yıl önce bu durum nedeni ile cinayetler oldu.

1.5 ay süren tartışma sonrası İBB böyle bir karar aldı. Bu durumun sorunlara yol açacağını belirtmemize rağmen bundan geri dönülmedi. Her şeyden önce denetim ortadan kalkacak. Muhatap kim belli değil. Okul Aile Birlikleri lağvediliyor. Öğrenci ve veliler, servisçi, şirket ve okul idaresi arasında sıkışıp kalacak. Bu karar Milli Eğitim’in yayımladığı yönetmeliğe de aykırı. Okul önlerinde büyük kargaşa olacak. Karar kaos yaratacak” diye konuştu.

Gereksiz bir uygulama

TUR şirketlerinin servis araçları olmadan taşımacılık yapamayacağını belirten Hakan Orduhan, “Yasa gereği tur şirketlerinin 30 aracı varsa 10 aracın kendisine ait olması gerekiyor. Sistemi değiştirerek büyük bir güvenlik açığı ortaya çıkardılar. Servis sektörünü düzenleyen yasa gereği okul aile birliği ve tur şirketleri arasında yapılan anlaşma dışında, veliler de servislerini özel olarak seçebiliyordu. Şimdi sadece veliler anlaşma yapacak deniyor. Gereksiz bir uygulama oldu” diye konuştu.-Hürriyet

Etiketler : okul servisi, tur, ibb
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=