Lütfen bekleyin..

Sakın erteleme taktiği olmasın?

11 Eylül 2013, 10:59

Kongre'nin Senato kanadının Silahlı Kuvvetler Komitesi'nde konuşan ABD Dışişeleri Bakanı John Kerry, Rusya'nın, Suriye'nin kimyasal silahlarıyla ilgili teklifi hakkında, "Bekliyoruz ama çok fazla beklemeyeceğiz. Teklif, gerçek, süratli şekilde sunulmuş ve teyit edilebilir olmalı, oyalanmamalı" dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

ABD Dışişeleri Bakanı John Kerry, Rusya'nın, Suriye'nin kimyasal silahlarıyla ilgili teklifi hakkında, "Teklif için bekliyoruz ama çok fazla beklemeyeceğiz. Teklif, gerçek, süratli şekilde sunulmuş ve teyit edilebilir olmalı. Bu oyalayıcı bir taktik olamaz" dedi.

ABD Kongresi'nin Senato kanadının Silahlı Kuvvetler Komitesi'nde, ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye rejimine yönelik askeri güç kullanma yetki talebiyle ilgili oturum düzenlendi.

Oturumda, hükümet kanadını Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel ve Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey temsil ediyor.

Kerry, açılış konuşmasında, Suriye'nin kimyasal silahlarını uluslararası topluma teslim etmesiyle ilgili dünkü sözlerine ve Rusya'nın teklifine değindi. Suriye rejiminin, yok edilmesi için elindeki kimyasal silahları
uluslararası topluma vermesinin, Esad'ın cephaneliklerinin azaltılması ve bunlardan vaçgezmesinin sağlanması noktasında "nihai ve ideal yol" olacağını belirten Kerry, "Esed'in ana velinimeti Ruslar"ın da kendisinin sözlerine aynı yönde teklifle geldiğini ve kendisinin Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile birçok kereler konuştuğunu kaydetti. Kerry, Lavrov'a, bunun bir erteleme ve kaçınma süreci olamayacağını, gerçek, somut ve ölçülebilir olması gerektiğini belirttiğini aktardı. Bu koşulların yerine getirilmesinin çok zor olduğunu ifade eden Kerry, "Teklif için bekliyoruz ama çok fazla beklemeyeceğiz" ifadesini kullandı.
---------------------------
"Süratli olmalı"
----------------------
YeniÇağ'ın haberine göre; Obama'nı teklifi dikkatli biçimde inceleyeceğini dile getiren Kerry, "Ama teklif, gerçek, süratli şekilde sunulmuş ve teyit edilebilir olmalı. Bu oyalayıcı bir taktik olamaz. Eğer Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi bunun olması için araç olmaya bakıyorsa, bunun tartışma yeri olmasına izin verilmemeli" diye konuştu.

Kerry, "kafaya, asılma beklentisinden daha fazla hiçbirşey takılamaz" deyişini hatırlatarak, Rusya ve Suriye'nin bu teklifinin ABD'nin ciddi askeri güç kullanma tehdidinin ardından geldiğine işaret etti.

Kerry, bu tehdidin ilk defa Suriye'nin kimyasal silah stokları olduğunu kabul etmesine yol açtığını vurguladı. Kerry, ortaya çıkan bu baskının devam edebilmesi ve erteleme taktiklerine düşmeyeceklerini göstermeleri için de ABD'nin askeri güç kullanma tehdinini devam etmesi gerektiğine işaret ederek, "Eğer bizim ortaya koyduğumuz zorluk, bir olasılığı gerçek bir öneriye çevirecekse, bu ancak bugün tartıştığımız güç kullanma tehdidi sayesinde olacaktır. Eğer Kongre, başkomutan ile birlikte durursa da bu tehdit daha da zorlayıcı olur" dedi.

 "Bir taktik mi?"

Savunma Bakanı Hagel de Rusya'nın teklifiyle ilgili olarak "Hepimiz, bu seçeneğin krize gerçek bir çözüm olabileceği noktasında umutluyuz ama keskin görüşlü olmalıyız ve bunun Suriye'nin ve destekçisi Rusya'nın erteleme taktiği olmadığından emin olmalıyız" dedi.

Obama'nın askeri eylem kararının bu yeni diplomatik yolun açılmasına neden olduğunu belirten Hagel, bu nedenle bu diplomatik seçeneğin başarı şansının olması için de ABD'nin gerçek ve ciddi askeri eylem tehdidinin devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Hagel, "Esad'ın sorumlu tutulmasına yönelik Kongre'nin desteği bu çabalara daha çok enerji ve aciliyet katacaktır. Dolayısıyla, Kongre'nin Suriye rejimine yönelik askeri güç kullanılması yetkisini tartışmaya devam etmesi gerekiyor" diye konuştu.
 
Obama'nın manevrası tutmadı

Şam'ın kimyasal silahları teslim önerisini kabul etmesi üzerine müdahaleyi askıya alan ABD Başkanı Barack Obama'nın, uluslarası alanda Esad'ı sıkıştırmak için BM'yi harekete geçirmeye çalıştı. Ancak Obama'nın bu taktiği, Moskova'dan döndü.

Suriye konusunda dün Washington, Londra ve Paris arasında yoğun bir telefon trafiği yaşandı. İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkesinin, ABD ve Fransa ile birlikte Suriye'nin kimyasal silahları teslim etmesiyle ilgili BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) karar tasarısı sunacağının sinyalini verdi.

Fransa da Suriye'nin kimyasal silahlarının uluslararası denetime verilmesi, aksi takdirde askeri güç kullanılması yönünde BM Güvenlik Konseyi'ne karar tasarısı sunacağını açıkladı.

Beyaz Saray yetkilileri de, ABD Başkanı Barack Obama'nın İngiltere Başbakanı David Cameron'un yanısıra Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile de telefon görüşmelerinde Rusya'nın önerisinin ele alındığını, Suriye'nin kimyasal silahlarının uluslararası denetime teslim edilmesi önerisini destek verdiği açıkladı.

Obama telefonda, ABD'nin askeri saldırı planlarını durdurabilecek olası bir gelişme olarak nitelediği öneriyle ilgili ayrıntıların hala belirsiz olduğunu da kaydetti. Bunun ardından BM GK eylül ayı dönem başkanı Avustralya'nın BM Daimi Temsilcisi Gary Quinlan, Konsey üyelerini "Suriye" konulu toplantıya davet etti.

Ancak kısa bir süre sonra Avustralya'nın BM Daimi Temsilcisi Gary Quinlan, konuya ilişkin talep geri çekildiği için "Suriye" konulu toplantının iptal edildiğini bildirdi.

Quinlan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, toplantı talebinin hangi ülkeden geldiğini ve kim tarafından geri alındığına ilişkin açıklama yapmaktan kaçındı. Ancak talebin; Rusya'nın, BM Güvenlik Konseyi'nden çıkabilecek herhangi bir karar tasarısının Suriye'yi suçlayıcı ve bir yaptırım getirici maddeler taşımasını istediği anlaşıldı. Bu yüzden toplantı talebinin ABD'nin etkisiyle çekildiği anlaşıldı.
 
Şam: Konvansiyonu imzalayacağız

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Esed rejiminin, kimyasal silah cephaneliğini deklare edeceğini ve kimyasal silahlarla ilgili konvansiyonu imzalayacağını açıkladı.

Muallim, El Mayadin televizyonuyla yaptığı özel söyleşide, Suriye yönetiminin, Rusya'nın, Suriye'nin kimyasal silahlarının uluslararası denetime teslim etmesi önerisini tam anlamıyla uygulamak için iş birliğine hazır olduğunu bildirdi. Velid Muallim, "Esed rejiminin, kimyasal silah cephaneliğini deklare edeceğini, bu silahlarla ilgili konvansiyonu imzalayacağını ve kimyasal silah üretmeyi durduracağını" ifade etti.

Muallim ayrıca Suriye yönetiminin, kimyasal silahların bulunduğu bölgeleri, Rusya'nın, "diğer ülkelerin" ve BM'nin temsilcilerinin denetimine açacağını da dile getirdi.

Havlu attılar!.. Savaş çığırtkanlarının Suriye'yi işgal planları ayaklarına dolandı!

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
TSK'nın Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı devam ederken ulusl..
Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda skandal bir karara..
ABD'nin Florida eyaletinde bir liseye silahlı saldırı düzenlendi. Polis..
Rusya'nın başkenti Moskova'da yolcu uçağı düştü!
Telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, üçlü..
Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması için gerekli olan 72 kriterd..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=