Lütfen bekleyin..

AKP'nin konuk ettiği Salih Müslim 'PKK Devleti'ni kuruyor!

10 Eylül 2013, 12:07

'2. parça' Kürdistan Suriye’nin kuzeyinde

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Başbakan Erdoğan’ın PKK ile pazarlığından PYD kazançlı çıktı. Suriye’nin kuzeyinde özerk bölge kurma kararı alan terör örgütü, “Büyük Kürdistan”a doğru ilk adımı atmış oldu.
 
Irak’taki “kukla yönetim”in ardından İran, Suriye ve Türkiye’den de toprak almayı hedefleyen “Büyük Kürdistan”ın ikinci parçası için ilk resmi adım Suriye’nin Kürt bölgesi Rojava’da atıldı. Rojava’daki Kürt Yüksek Konseyi’nin bileşenleri bölgede geçici bir yönetim oluşması için hazırlanan projeyi imzaladı. Tarafların üzerinde anlaşarak imzaladığı maddeler şöyle:

YENİ ANAYASA

* Bölgede yaşayan toplumların katılımı ile her tarafın kendi adayını sunarak geçici yönetim konseyinin oluşturulması.
* Yönetim Konseyi’nin seçimleri organize etmesi.
* Geçici bir anayasa hazırlanması için komite oluşturulması ve 40 gün içinde tüm bileşenlerin onayı ile geçici anayasanın oluşturulması.
* Geçici anayasa hazırlanmasının ardından, yönetim konseyinin ortak ve demokratik bir geçici yönetim kurması.
* Geçici Yönetim Konseyi’nin demokratik seçim yasalarını hazırlaması.

Bu duruma, “Proje özerklik ilanının ön adımı ise kabul edilemez” mesajı veren Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, “Bu tür ön dayatmalar geçiş sürecine uygun olmadığı gibi, ilave istikrarsızlık getirir. Ama Suriye’de parlamento kurulana kadar sadece eğitim ve sağlık gibi günlük ihtiyaçları karşılamak için oluşturulan geçici yönetimler ise bu bizim için anlaşılır” görüşünü savundu.

MAYAYI AKP ÇALDI!

Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, Kürtlerin her fırsatı kullanarak özerkliğin önünü açmak için çalıştıklarını belirterek, “PYD, PKK’nın uzantısı. Suriye’nin kuzeyindeki faaliyetlerle Türkiye’deki sözde çözüm süreci paralel götürülüyor. Suriye’nin kuzeyindeki Kürtler de Abdullah Öcalan’ı lider olarak görüyor. Türkiye’deki sözde süreç bu yapıya maya çaldı.” Kürtlerin hayali 4 ülkeden toprak kopararak devlet kurmak. Sözde Büyük Kürdistan’ın denize açılan kapısı Suriye’nin kuzeyinden geçecek. Kürtler Suriye’nin kuzeyinden Akdeniz’e açılmak istiyor. Kartlar yeniden dağıldıktan,yeni yönetim belirlenecek.
 
SIRADA TÜRKİYE VE İRAN VAR

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Kuzey Suriye’deki oluşumu “yeni Sevr’in inşası” olarak değerlendirdi.

Kuzey Suriye’deki oluşumu AKP’nin eliyle “Kürdistan’ın inşası” olarak nitelendiren Vural, “Bundan bir yıl önce oradaki PYD oluşumunu ‘kabul edemeyiz’ diyerek TBMM’den müdahale yetkisi isteyenler, daha sonra Müslim’i muhatap almak suretiyle oluşum meşrulaştırdılar. ’İsrail ve ABD güdümünde bir dış politika izleniyor. Türkiye’nin güneydoğusunda da kurulmak istenen yapıyla yeni Sevr’i realize etmektir. Federatif bir yapılanmayla yeniden dizayn edilmektedir“ diye konuştu.

Bölgede kaygı verici gelişmeler yaşandığını ifade eden Emekli Büyükelçi Onur Öymen de, Türkiye’nin hem Irak hem de Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunduğu tezini dillendirdiğini anımsattı.

Öymen, ”İki ülkede de toprak bütünlüğü kayboluyor. Irak’ın kuzeyinde fiilen devlet içinde devlet taşıyan bir bölgesel yönetim var. Suriye’nin kuzeyinde de bunu yapmak istiyorlar. Merkezi hükümetle bağları olmayan veya zayıf olan bir yönetim olacak, devlet içinde devlet haline dönüşüp, birleşecekler. Daha sonra Türkiye ve İran’dan toprak koparıp büyük Kürdistan’ı kuracaklar“ dedi.
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
kadir özdemir
1652 gün önce
pyd ile el nüsra yılda 1 milyardolar kazandıran petrol kuyuları için savaşıyor .kuyular pyd de pkk zenginliğine zirve yaptırdılar barzani petrolü bununla a birleşip hataydan akdenize akacak kürt devleti projesi yürüyor akp sayesinde abd taşeronu
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
TSK'nın Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı devam ederken ulusl..
Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda skandal bir karara..
ABD'nin Florida eyaletinde bir liseye silahlı saldırı düzenlendi. Polis..
Rusya'nın başkenti Moskova'da yolcu uçağı düştü!
Telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, üçlü..
Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması için gerekli olan 72 kriterd..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=