Lütfen bekleyin..

Yerli-yabancı TL’yi terk edip dövize yöneldi

10 Eylül 2013, 09:43

Türkiye’deki yatırımcı 24 Mayıs-24 Ağustos arasında 9.3 milyar dolar alıp bankalara yatırdı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Yabancının aldığı 13 milyar da eklenince toplam talep 22 milyar doları geçti.

Kurlar mayıs ortasından itibaren ABD Merkez Bankası Fed’in açıklamaları ve Gezi olaylarının etkisiyle yükselişe geçerken, dövizdeki talebi sadece yabancı değil yerli yatırımcıların da desteklediği ortaya çıktı.

Ekonomi yönetimi döviz piyasasında özellikle yabancıların alımları üzerinde dururken, yerli yatırımcı da mayısın son haftasından ağustosun son haftasına kadar geçen üç aylık süreçte toplam 9.3 milyar dolarlık döviz aldı.

Merkez Bankası verilerine göre Türkiye’deki bankalarda bulunan şirket ve şahıslara ait döviz tevdiat hesaplarının miktarı söz konusu dönemde 134.9 milyar dolardan 144.2 milyar dolara yükseldi.
 

Aslan payı euronun

Döviz tevdiatlarındaki yükselişte aslan payını euro hesapları aldı. 24 Ağustos’ta 40.5 milyar euro olan söz konusu hesaplar, 5.17 milyar euroluk yükselişle 23 Ağustos’ta 45.7 milyar euroya yükseldi.

Aynı dönemde dolar hesaplarındaki artış 2.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Diğer dövizler ve altın hesaplarında ise 1.7 milyar dolarlık düşüş meydana geldi.

Geçtiğimiz yıllarda dövizdeki yükselişler kısa süreli olduğu için aldığı dövizlerden zarar eden yatırımcılar bu kez kazandı. Mayıs ayının son haftasından itibaren ağustosun son haftasında kadar döviz alımını sürdüren yatırımcı ortalama 2.50 TL fiyattan euro, 1.90 TL’den de dolar satın aldı.

Kurlar son olarak dolarda 2.05, euroda ise 2.70’in üstüne çıkarken döviz alanların ortalama karı euroda yüzde 8.4, dolarda ise yüzde 7.9 olarak gerçekleşti.
 

13 milyar dolar gitti

Türk Lirası’ndan dövize geçen sadece yerli yatırımcı değil, yabancıların alışları da sürüyor.

Merkez Bankası verilerine göre mayıs ayı ortasından itibaren yabancıların bono, hisse senedi ve repo piyasasından çıkardığı para tutarı 4.77 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bu rakamın 2 milyar dolara yakın bölümünü hisse senedi piyasasından çıkan para oluştururken kalanını Hazine bonoları ve repodaki yabancı yatırımları oluşturdu.

Bu rakama ek olarak Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın geçen hafta açıkladığı veriye göre swap tabir edilen borç piyasasından çıkan yabancı yatırımı tutarı da 8 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Böylece üç ay içinde piyasalardan hesaplanabilen yabancı yatırımı çıkışı 13 milyar dolara ulaştı.
 

Kusursuz fırtına

Hazine Eski Müsteşarı Mahfi Eğilmez ABD’den gelen karışık bilgilerin  piyasaları tedirgin ettiğini , bundan sonra da bu sürecin devam edeceğini belirterek “Piyasa aktörleri bir konsensüse varıp da ortak yorumlara ulaştığında sakin, böyle bir konsensüse ulaşamadığında heyecanlı günler göreceğiz. Ve bu süre sanırım bir kaç yıl devam edecek.
Öteki yükselen ekonomilerle birlikte dayanması oldukça zor, kusursuz bir fırtınanın içine doğru sürükleniyoruz. Bir anafor gibi içine doğru çekiyor bizi”
dedi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=