Lütfen bekleyin..

Tatil dönüşü iş temposuna dikkat

09 Eylül 2013, 16:03

Tatil sonrası işe dönüşlerde yaşanılan yoğun tempo ve sorumluluk yükünün yol açtığı stres 'Tükenmişlik Sendromu'na' neden oluyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Yetiştirilemeyen bir sunum, çatışmalı bir aşk ilişkisi, mevki ve mal kayıpları, zamanı yönetememe gibi olumsuzluklar birer stres faktörü olarak nitelendirelebiliyor.

Stres kişinin baş etme gücünü aşmaya başladığında bir takım ruhsal, zihinsel ve fiziksel belirtiler yaşanmaya başlaması ile aşırı ve uzamış stresin oluşturduğu duygusal, zihinsel ve fiziksel tükenme halinde ise "Tükenmişlik Sendromu" ortaya çıkıyor.

Yapılan işin doğasından ve fazlalığından gibi nedenlerden kaynaklanan "Tükenmişlik Sendromu'na" daha birçok sebep neden olabiliyor.

Memorial Antalya Hastanesi Psikiyatri Bölümü'nden Uz. Dr. Güneş Berk, “Tükenmişlik Sendromu” hakkında  bireyleri şöyle uyarıyor:

"Tek nedeninin stresli bir çalışma ortamı ve artmış iş yükü ve sorumluluk olmadığı, kişinin dünya görüşünün, yaşam tarzınızın, sorunları ele alış biçiminin,  kendinden, dünyadan ve gelecekten beklentilerinin ve en önemlisi ayrıntıcı, mükemmeliyetçi, kuralcı, kontrolcü  olma gibi bir takım kişilik özelliklerinin bu sendromun ortaya çıkmasına neden olabiliyor."

Kronik stres bedensel ve ruhsal değişimlere yol açıyor

Kronik hale gelmiş stres kişilerde, dikkat ve konsantrasyon zorluğu, karar vermede güçlük, olumsuz düşünmeye eğilim, devamlı endişelenme hali gibi bilişsel belirtilere sebebiyet veriyor. Bedensel olarak ise, yorgunluk ve bitkinlik hissi, uyku iştah değişiklikleri, enerji kaybı, baş ve kas ağrıları, mide bağırsak şikayetleri, baş dönmesi ve sersemlik hissi, kalp çarpıntısı, nefes darlığı ve sık soğuk algınlığı geçirme gibi değişikliklere de neden oluyor.

Tükenmişlik sendromu kişiyi duyarsızlaştırır

Tükenmişlik hali, kişi iyi bir performans gösterdiği halde bu çabasının karşılığında uygun bir ödül alamadığı veya takdir edilmediği, bunu da kabul edemediği durumlarda yaşanan, kendini aşırı yüklenmiş hissettiği, hizmet sunmaya yetecek duygusal enerjiyi bulamadığı duygusal  tükenme halini içeriyor.

Duygudan yoksun biçimde tutum ve davranışlar sergilemesine yol açan bu stres yüklenmesi, kişinin ne kadar çabalarsa çabalasın hiçbir değişiklik oluşturmayacağı sistemi değiştiremeyeceği, işinde etkisiz ve başarısız olacağı hissiyatına kapılmasına neden oluyor.

Uzmanlar tükenmişlik sendromu ve bununla ilişkili ortaya çıkabilecek depresyon, kaygı bozukluğu gibi ruhsal bozuklukları önleyebilmek adına bireylerin, gerektiğinde yardım almaları üzerine uyarıyor.

Etiketler : stres, tatil
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
Sağlık Bakanlığından grip alarmı verildi. Uyarı, Grip Bilim Komisyonu Üyesi..
Popüler Bilim dergisindeki "Google Derdimi Bul Bir Çare" başlıklı..
Tüketici Dernekleri Federasyonu, doğal, besleyici, sağlıklı diye alınan baz..
Aydın'da piyasaya sürülmek üzere olan 5 ton kaçak domuz etine el konuld..
Bu sezon taraftarıyla bir türlü barışamayan Fenerbahçe'de büyük şok. Ta..
Kış aylarının vazgeçilmezi ayva ve kabuğu uzmanlara göre vitamin açısından ..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=