Lütfen bekleyin..

Yabancılara satılan toprak ve mülkler halktan gizleniyor!..

09 Eylül 2013, 09:49

Bakan Bayraktar, bugüne kadar yabancılara 20 milyon 933 bin metrekarelik mülk satıldığını açıklarken, eski Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Özkaya, bu rakamın 273 milyon 408 bin metrekare olduğunu belirtti.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Emekli Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özkaya ile Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, yabancıya gayrimenkul satışı ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın verdiği rakamların gerçeği yansıtmadığını öne sürdü.

Bakan Erdoğan Bayraktar, CHP Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz’ın soru önergesine verdiği cevapta “Türkiye’den gayrimenkul satın alan yabancı uyrukluların sayısının 102 bin 100 kişiye ulaştığını” açıkladı.

Bakanın açıkladığı verilere göre; en fazla gayrimenkul satın alanlar 36 bin kişiyle, İngilizler olurken, İngilizleri Almanya, Rusya, Norveç ve İrlanda takip etti.

Bakan’ın açıklamasına göre bugüne kadar yabancılar 20 milyon 933 bin 110 metrekare arsa ve konut satın aldı. En fazla konut ve arsa alınan il ise 4 milyon 850 bin metrekare ile Antalya oldu.

Gerçeği yansıtmıyor

Emekli Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özkaya, yabancılara gayrimenkul satışı ile ilgili rakamların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

YeniÇağ'ın haberine göre; Özkaya, 28 Ekim 2004 tarihli Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün internet sitesindeki resmi verilerine göre ülkemizden taşınmaz alan toplam yabancı sayısının 44 bin 740, satılan taşınmaz sayısının 42 bin 884, satılan toplam alanın da 273 milyon 408 bin metrekare olduğunu ifade etti. Özkaya, şunları söyledi: “Bakanın daha önce açıkladığı rakamlara göre, mülk alan sayısı 125 bin 452 kişi. Satılan alan 89 bin 297 dekar. Şimdi satış yapılan kişi sayısı bir önceki açıklamasındaki rakamın altında.102 bin 100 olarak bildirilmektedir. Satılan alan miktarı 2004 yılındaki alandan neredeyse üç misli azdır. Kişi sayısı üç misli artmasına karşın satılan alanın azalması rakamların gerçeğe aykırı olduğunu gösteriyor. Kaldı ki, 2004 yılında toprak satın alan ülke sayısı da 68 iken, bugün bu sayı 183’e çıkmış bulunuyor. Önceki verilerde bulunmayan ülke vatandaşları yeni listede yer almış görünüyor. Zaten İsrail’e satış yapılmadığı kamuoyuna defalarca medya aracılığı ile yansıtılmasına karşın aynı resmi verilerde 100 İsrail vatandaşına 136 taşınmaz satıldığı açıkça görünmektedir.”
 

Hiçbir sınırlama yok

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası da Bakan Bayraktar’ın açıkladığı verilerin aksine yabancılara yapılan toprak satışının eksik olarak aktarıldığını vurguladı ve bu rakamların “Aysbergin (buz dağının) görünen yüzü” olduğunu belirtti. Odadan yapılan açıklamada; “Özellikle Hatay ve GAP bölgesinde, halk arasında senet ya da muhtar senedi gibi adlarla ifade olunan satış vaadi sözleşmeleri ile yabancılara gayrimenkul satışlarının yapıldığı bilinmektedir. Bu tür satışlar tapu kütüklerinde yer almazlar” denilerek şöyle devam edildi:

“Gerçek rakamların bilinmemesinin bir başka nedeni, yabancı uyruklu kişilerin yasalarımıza göre Türkiye’de kurdukları ya da ortak oldukları şirketlerdir. Bu tür şirketlerin yasal açıdan Türkiye’deki diğer şirketlerden farkları yoktur. Bu tür şirketlerin edindiği taşınmazlar kesin olarak bilinememektedir. Ayrıca, bu şirketlerin taşınmaz ediniminde hiçbir sınırlama da yoktur. Öte yandan, ülkemizdeki bankaların birçoğunun yabancı sermayeli olması ve bu bankaların şu anda ellerinde başta Ege ve Akdeniz bölgeleri olmak üzere haczedilmiş, ipotek konulmuş birçok taşınmazın bulunması da ayrı bir konudur.”
 
Limit aşılınca satış yasaklandı

Emekli Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özkaya, rakamların geçtiğimiz yıllarda Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK) konuyla ilgili yaptığı araştırma verilerine göre çok geride olduğunu belirterek, şunları söyledi: “DDK’nın raporuna göre satışların, Hatay’da yüzde 0.2 (satışlar yasaklandı), Mardin’de yüzde 0. 6, Kilis’te yüzde 0.4 (satış devam ediyor), Gaziantep, Urfa, Aydın, Muğla ve Antalya’da yüzde 0.6 sınırına yaklaştiği açıklanıyor. Verilere bakıldığında, 2004 yılına göre Konya’da satışın arttığı, İsrail’in Konya Karapınar ve çevresinde onlarca köyün arazisi ve Mersin Alata Çiftliği’nin 4 bin 56 dekarlık arazisinin satılması için çalışmalar yapıldığı artık kamuoyunca bilinmektedir. Ülke toprakları Lozan delinerek yabancılara duyarsızca satılmaya devam edilecek. ’Milli Emlâk’zenginliklerimiz ve varlıklarımızın yapısı da yok edilerek, kapitülasyon uygulamasıyla devrediliyor. Misak-ı Milli sınırları büyük bir hızla adeta yok ediliyor.”
 
Taşınmaz mal satın alan ülkeler

Ülkemizden mülk satın alan toplam 183 ülkeden bazıları şöyle: ABD, Avusturalya, Avusturya, Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Gabon, Malta, İngiltere, Belçika, Bolivya, Bosna-Hersek, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Guatemala, Guyana, Gürcüstan Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, İngiltere, KKTC, G. Kore, Kuveyt, Libya, Lübnan, Lüksemburg, Mısır, Malezya, Macaristan, Makedonya, Arjantin, Brezilya, Cezayir, Bulgaristan, Danimarka, Dominik, Çek Cumhuriyeti, İtalya, İspanya, İrlanda, Kanada, Japonya, Suudi Arabistan, Meksika, Şili, Moldovya, Norveç, İsrail, Pakistan, Ukrayna, Endonezya, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Peru, Sırbistan-Karadağ, Slovenya, Suriye, Yeni Zelanda, Panama, Orta Afrika, Türkmenistan El Salvador gibi 183 ülke vatandaşı ülkemizden toprak satın almaktadır.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=