Lütfen bekleyin..

Madımak Oteli'nin yeni kamulaştırma bedeli açıklandı

07 Eylül 2013, 19:00

Mahkeme, binanın yeni kamulaştırma bedelini 9 milyon 308 bin 768 lira olarak belirledi

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Sivas 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, eski Madımak Oteli binasının yeni kamulaştırma bedelini 9 milyon 308 bin 768 lira olarak belirledi.

Sivas 2. Asliye Hukuk Mahkemesinin eski Madımak Oteli binasının istimlak bedeliyle ilgili verdiği kararın Yargıtay'ta ikinci kez bozulması üzerine bedelin yeniden tespit edilmesi için aynı mahkemede açılan dava sonuçlandı.

Kamulaştırıldıktan sonra Sivas Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezine dönüştürülen eski Madımak Oteli binasının yeni istimlak bedeli, 9 milyon 308 bin 768 lira olarak belirlendi.

 Hem İl Özel İdaresinin hem de binanın kamulaştırılmadan önceki varislerinin kararı temyiz hakkı olduğu belirtildi. Otel binası, 2010 yılında 5 milyon 601 bin 225 lira bedelle kamulaştırılmıştı. Kararı Yargıtay'ın bozması üzerine 2012 yılında açılan davada otelin kamulaştırma bedeli, 7 milyon 691 bin 283 lira olarak belirlenmişti.

Madımak Oteli'nin kamulaştırma süreci

Madımak Oteli'nin kamulaştırma süreci, "Alevi Çalıştayı" kapsamında dönemin Devlet Bakanı Faruk Çelik'in katılımıyla 24 Şubat 2010'da Sivas'ta yapılan değerlendirme toplantısıyla başlamıştı.

Otelin kamu tarafından istimlak edilmesi kararının alındığı bu toplantının ardından Devlet Bakanlığı, otelin istimlak yoluyla kamulaştırılması için ayrılan ödeneği Sivas Özel İdaresi Genel Sekreterliği hesabına göndermişti. Binanın kamulaştırma bedeli konusunda taraflar arasında anlaşma sağlanamayınca uzlaştırma kurulu oluşturulmuştu.

Bu kurulun yaptığı çalışmalardan da sonuç alınamayınca konu mahkemeye intikal etmişti. Sivas 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, 23 Kasım 2010'da eski Madımak Oteli'nin "kütüphane, sosyal hizmet, eğitim, kültür ve sanat amaçlı kullanılmak üzere" 5 milyon 601 bin 225 lira bedelle kamulaştırılmasına karar vermişti.

Kamulaştırma kararının ardından otelin tapusu İl Özel İdaresi'ne geçmiş, otel sahipleri binayı boşaltarak anahtarını İl Özel İdaresine teslim etmişti.

Düzenleme sonucunda otel binası, içinde çocuk kütüphanesi ve bilim merkezinin de bulunduğu Sivas Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezine dönüştürülmüştü.

Etiketler : Madımak Oteli, sivas
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=