Lütfen bekleyin..

Suriye'de ölenlerin sorumlusu Türkiye'dir!

06 Eylül 2013, 11:51

Ortadoğu Uzmanı Hüsnü Mahalli Suriye'de yaşananları ve ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nin aldığı kararı yorumladı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Usta gazeteci ve Ortadoğu uazmanı Hüsnü Mahalli Suriye'ye yapılacak olası bir askeri saldırının sonuçlarının ne olacağını ve Türkiye'nin bu durumdan nasıl etkileneceğini anlattı.

Hüsnü Mahalli şunları söyledi:

ABD SENATOSUNDA 7 AKILLI VARMIŞ

İnternetHaber'in haberine göre; "ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde alınan karar, en azından 17 kişi arasında 7 kişinin akıllı olduğunu gösteriyor. İkincisi, Evet diyen 10 kişinin yüzde yüz, silah tekellerinin ve trol tekellerinin ve Yahudi lobilerinin adamları olduğunu düşünüyorum. Zaten Amerikan medyası da bunu yazıyor. Oylamada "Hayır" diyen 7 kişinin, Obama'nın kendilerine sunduğu Esad'ın kimyasal silah kullandığına dair kanıtları yetersiz bulduğu için hayır dediklerini düşünüyorum. Bu çok önemli, Obama onlara, somut bir kanıt gösterseydi, onlar da bir Amerikan vatandaşı olarak, Amerikan halkını temsil eden kişiler olarak çıkıp "Evet" diyeceklerdi."

Bu süreç uzun sürer. Çünkü, bu senatoda oylanacak, senatodan sonra temsilciler meclisine gelecek, temsilciler meclisinin, dış ilişkiler, istihbarat ve savunma olmak üzere 3 komitesi var, 3 komite de ayrı ayrı oylanacak, sonra tekrar temsilciler meclisi kuruluna gelecek, bir değişiklik olursa tekrar oylanacak. Temsilciler meclisi reddederse senatonun oylamasının hiçbir anlamı kalmayacak. Süreç karmaşık, eğer olağanüstü bir durum olmazsa, Obama bastırmazsa ben bu sürecin en az 1 ay süreceğini düşünüyorum.

SURİYE'DE ÖLENLERİN SORUMLUSU TÜRKİYE'DİR

"Türkiye bu işin başında, merkez,inde, önünde, arkasında. Türkiye bu işin her yerinde. Türkiye olmasaydı belki Obama bu savaşı bile yapmazdı. Ben, Türkiye'nin provokatif bir politika izlediğini görüyorum. Sık sık Obama'ya, "Haydi vursana, öldürsene, saldırsana" diyor Başbakan demeçlerinde. Başbakan'ın demeçlerinde şu da var; "Sınırlı vurma, kapsamlı vur, her tarafı yık, perişan et." Başbakan tüm bunları çıkıp söylüyor, bir de bunun perde arkasında olanları düşünürseniz neler yapılabileceğini hayal edin."

Zaten Türkiye 30 aydır Suriye'de devam eden savaşın merkezinde. Suriye'de bugün 100 kişi öldüyse, hepsinin sorumlusu Türkiye'dir diye düşünüyorum."

Olası bir müdahale sonunda Türkiye'de neler yaşanabileceğini de değerlendiren Mahalli, şunları söyledi:

OLASI BİR SAVAŞ EN ÇOK TÜRKİYE'Yİ ETKİLER

"Türkiye'de yaşanacaklar, müdahalenin boyutuna ve Esad'ın tepkisine bağlı. Ne kadar müdahale olacak, kaç gün sürecek, neresi vurulacak. Tabi eğer vurursa, bunun da henüz netlik kazandığını düşünmüyorum. Ama vurulursa vurulan merkezlerin, hedeflerin durumu Türkiye için belirleyici olur. Esad nasıl karşılık verir ona bağlı. Sadece Esad'la da kalmayacaktır, Esad yanlısı olan, bölgesel ülkeler, İran, Irak, Lübnan'daki Hizbullah, bölgedeki diğer Şiiler, Ürdün'deki Esad yanlısı partiler, Lübnan'daki Hizbullah dışındaki gruplar, Mısır Cumhurbaşkanı, Mısırı yönetimi. Bunların tepkisine paralel olarak Esad'ın Türkiye'ye yönelik tepkisi daha fazla olur.

Suriye'de vurmadan dolayı, Esad'ı iktidardan devirebilecek bir kargaşa Suriye'de, önce Alevi-Sünni, daha sonra ise Kürt-Arap savaşı olarak bir iç savaşa yol açacaktır. Her ikisinden de en öncelikli etkilenecek ülke Türkiye'dir. Çünkü Türkiye Suriye'ye çok benziyor. Suriye'de bir Sünni- Alevi savaşı doğal olarak Türkiye'yi etkileyecektir. Özellikle Suriye'ye yakın bölgede yaşayan Alevileri daha çok etkileyecektir.

İkincisi de Kürt meselesidir. Şu anda devam eden bir savaş var, Nusra ve PYD arasında. Nusra'nın "Arap" olarak, PYD'ye kapsamlı bir hale getirip savaşsalar o zaman Kuzey Irak'taki Kürtler, Suriye'deki Kürtlere destek vermek anlamında taraf olacaktır, PKK da destek verecektir, boyutu daha da genişleyecektir ve bu da Türkiye'yi çok yakından ilgilendiriyor, "çözüm sürecini" ve PKK ile olan diyaloğu ilgilendirir.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Emine BAYRAMOĞLU
1656 gün önce
Keşke saçmalasaydık. Deve kuşu gibi başınızı kuma gömün oradan da çıkarmayın sakın ! İktidara kol kanat gerenler ya kemik yalayıcılar,ya da ahmaklardır.
gercek mı ya
1657 gün önce
sacmalayın sadece
Emine BAYRAMOĞLU
1658 gün önce
Suriye'de ölenlerin sorumlusu AKPKK'yı başımıza bela eden %50'dir. Bunu hiç düşündün mü Ak Müslüman(!) ..?
mahmut
1658 gün önce
dogru söze nasil yanlis dersin,dogruya yalan demek münafikliktir.aynen katiliyorum .ALLAH akp den ve ona oy verenlerden ALLAH soracak.akp ye belki biraz hak verirdim ama pkk ile anlasmalari görünce inanmiyorummmmm.
ATAK ŞAHİN
1658 gün önce
BU İFADELERE KATILMAMAK MÜMKÜN DEĞİL,EĞER TÜRKİYE,ÖZELLİKLE BAŞBAKAN BUNLARA AÇIKTAN DESTEK VERMESE,ARKANIZDAYIZ, BEŞER ESADI BİRLİKTE DEVİRECEGİZ,GÖÇLERİNİZİ VE YARALILARINIZA BİZ BAKACAĞIZ,İŞTE SİZE SİLAH,İŞTE ASKERİ EGİTİM DİYE MUHALAFETİ TAHRİK ETMESE,BU MUHALİF EYLEM BİRKAÇ AYDA BİTER.110 BİN MÜSLÜMAN ÖLMEZ,SURİYE ŞEHİRLERİ YAŞANAMAZ HALE GELMEZ,MİLYONLARCA İNSAN AÇ SEFİL MUHACİR DURUMUNA DÜŞMEZDİ.NEREN BÜYÜDÜ RECEP, 110 BİN İNSANIN KATLİAMI İLE ÇOKMU MUTLU VE HUZURLUSUN
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=