Lütfen bekleyin..

Ankara’nın riski sırat köprüsünde!

06 Eylül 2013, 09:57

Türkiye ekonomisi, döviz açığına karşı son derece kırılgan olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Risk puanı FED’in kararından bu yana 199’a çıkarak en hızlı artan ülke oldu.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Sermaye kaçışı hızlandı. Sıcak para çıkışı Mayıs’tan bu yana rekor kırarak 11 milyar dolara ulaştı. Dolar da dün yine rekor tazeleyerek serbest piyasada 2.08 TL’yi  aştı.
 
FED’ın mayıs ayında  “eylülden itibaren sıkı para politikasına” geçeceğini açıklamasının ardından Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışı hızlanınca sözkonusu ülkelerin paraları da hızla değer kaybetti. En hızlı değer kaybı da Hiunt Rupisi ve Türk lirası’nda yaşandı.

Dolar Türk lirası karşısında dün rekor tazeleyerek 2.08 TL’yi aştı.Türkiye’nin Mayıs ayı ortalamasında 119 olan ortalama CDS değeri, küresel risk iştahındaki azalmanın etkisiyle sermaye hareketlerinde aleyhteki seyrin giderek güçlendiği Haziran’da 178’e, Temmuz’da da 199’a yükseldi. Küresel sermaye otoritelerinin ” parasal sıkılaştırma “ kararı üzerine gelişmekte olan ülkelere sermaye akımlarının yavaşlamaya başladığı Mayıs ayından bu yana, referans ekonomiler içinde ” ülke riski “ en hızlı artan Türkiye oldu.

DALGALAR BÜYÜK

2008-2009 krizinin ardından krizi aşmak amacıyla ciddi boyutlarda ”parasal genişleme“ye giden ve bunu yakın zamana kadar sürdüren gelişmiş ülkeler, ekonomilerinde yeterli düzelme sağlandığı kanısıyla, şimdi öncekinin aksine parasal sıkılaştırmaya gidiyor.

Başta ABD olmak üzere gelişmiş ülke para otoritelerinin bu yöndeki kararı, küresel piyasaları sallamaya devam ediyor. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu  Hindistan, Rusya, Çin, Güney Afrika , Brezilya gibi  ülkeleri, yeni süreçte ise ciddi riskler bekliyor.

Parasal sıkılaştırma ile bu ülkelerden sermayenin çekilmesi politikasındaki kararlılığın netleşmesiyle Mayıs ayından bu yana bu ekonomilerde ciddi dalgalanmalar yaşanıyor. Gelişmekte olan ekonomilerde devam eden türbülans ile ülke risklerindeki artışlar karşılıklı birbirini besliyor.

 Kalkınma Bakanlığı verilerine göre Mayıs ayından bu yana seçilmiş 14 ülke içinde, aylık ortalamalara göre CDS değeri en hızlı artan, Türkiye oldu. Türkiye’nin CDS değeri Mayıs ayı ortalamasında 119 düzeyinde gerçekleşmişti. Bu değer, küresel risk iştahındaki azalmanın etkisiyle sermaye hareketlerinde aleyhteki seyrin güçlenmesi paralelinde Haziran’da 178’e, Temmuz’da da 199’a yükseldi.

Fed Açık Piyasa Komitesi’nin parasal sıkılaştırma konusundaki kararlılığını somutlayan Temmuz ayı toplantı tutanaklarının açıklandığı Ağustos ayında Türkiye ekonomisinde türbülans arttı.

Türkiye’nin CDS değeri, 242’ye kadar yükseldiği Ağustos ayının ortalamasında 223 olarak gerçekleşti. Buna göre Türkiye’nin ülke riskini gösteren CDS değeri son üç ayda yüzde 87.4 oranında 104 puanlık bir artış gösterdi. Son üç ayda Türkiye’den sonra CDS değeri en fazla artan ekonomiler yüzde 59’la Brezilya ve yüzde 53.7 ile Meksika oldu. Bu ekonomileri de yüzde 49.3’le Çin, yüzde 48.1’le Güney Afrika, yüzde 40.1’le Rusya ve yüzde 39.9’la Portekiz oldu.

TEHLİKE ÇEMBERİ

ABD’nin en büyük bankalarından JP Morgan da Türkiye ile ilgili hazırladığı raporda uzun vadede fırsatlar olmasına rağmen, büyük riskler taşıdığına dikkat çekti.

Türkiye’de mayıstan bu yana borsada yüzde 35’e yakın düşüş olduğunu hatırlatan JP Morgan’dan David Aserkoff, Ayan Ghosh ve Uttam Digga’nın hazırladığı raporda yatırımcıların Türkiye ile ilgili dile getirdiği olumsuzluklar, Fed’in varlık alımlarını azaltma kararı, çok geniş bir cari açık, gelişmekte olan ülkelerden hisse çıkışı ve belirsiz para politikaları olarak sayıldı.

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/7621.jpg

Suriye’den  önce kur savaşı başladı, TL çakıldı

Doların 2,0839’a’u aşarak rekor kırmasıyla gelişen ülke para birimleri arasında en kötü performansı Türk Lirası sergiledi. 

Merkez Bankası politikalarının kuru savunmakta yetersiz kalabileceği endişesi ve devam eden Suriye gerginliğiyle dolar 2,0840’la tüm zamanların en yükseğine çıktı. 

Merkez Bankası’nın TL’yi kontrol etmekte yetersiz kalabileceği endişesi, Suriye’ye olası müdahaleye yönelik kaygılar Fed’in parasal genişlemeye devam edip etmeyeceğine ilişkin belirsizlik TL’nin dolar karşısındaki değer kaybını hızlandırıyor.

Cuma günü açıklanacak işsizlik verisi öncesinde, Suriye’ye yönelik devam eden endişelerin ve Merkez Bankası’nın politikalarının kuru savunmakta yetersiz kalacağı yönündeki endişelerin etkisiyle dolar TL karşısında 2,0840 ile tüm zamanların en yükseğini gördü. 

Gelişmekte olan ülke para birimleri arasında açık ara en çok değer kaybeden para birimi oldu. TL bugün dolar karşısında yüzde 1,5’in üzerinde değer kaybederken dolar karşısında yüzde 1’in üzerinde değer kaybeden başka bir para birimi olmadı.

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan ”2,07 şu an izlediğimiz en önemli direnç iken, bu seviyenin üzerinde 2,11-2,12 seviyesini bir sonraki hedef olarak takip ediyoruz “ dedi.-YeniÇağ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
“AKP’nin Yıkım Tablosu, 16 Yılın Faturası” 200'den günümüze ekonomide n..
Dolar/TL bir süredir beklenen Afrin operasyonunun hafta sonu başlatılması a..
Ekonomide korkutan rakamlar...
Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2017 bütçesinin 47,4 milyar lira açık verdiğini a..
Borsa İstanbul'dan Bitcoin açıklaması...
Türkiye, Fransa'dan et ithalatına hazırlanıyor.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=