Lütfen bekleyin..

AKP'de 'Devletin dili Türkçe'dir' rahatsızlığı...

04 Eylül 2013, 23:22

CHP ve MHP'nin destek verdiği o ifade AKP'yi rahatsız etti

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda yer alan Ahmet İyimaya'nın, CHP ve MHP'ye destek vererek, "Devletin dili Türkçe'dir" ifadesi üzerine uzlaşması iktidar partisinde rahatsızlığa neden oldu.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda, ‘vatandaşlık’ tanımının ele alınacağı toplantı öncesi 'geriye dönüş' tartışması yaşanıyor. AKP ’li üye Ahmet İyimaya’nın, yeni Anayasa’nın üçüncü maddesinde CHP ve MHP 'ye destek vererek, “Devletin dili Türkçedir” ifadesi üzerine uzlaşmasının, partisinde rahatsızlığa neden olduğu öğrenildi. Ayrıca CHP’li üye Süheyl Batum’un geçen hafta yapılan toplantılara katılarak dört partinin üzerinde uzlaştığı “Yargı” bölümü ile ilgili maddelere itiraz etmesi Komisyonu yeniden başa dönme ihtimaliyle karşı karşıya getirdi.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda geçen hafta ele alınan ve üç partinin üzerinde uzlaştığı yeni Anayasa’nın üçüncü maddesi AKP’de rahatsızlığa neden oldu.

AKP taslağında, “Resmi Dil Türkçe'dir” ifadesine yer vermesine rağmen maddenin tartışıldığı toplantıya katılan AKP’li Ahmet İyimaya’nın CHP ve MHP ile birlikte aynı ifade üzerinde “Devletin dili Türkçe'dir” ifadesi üzerinde uzlaşması “AKP geri adım attı, 82 Anayasası'na dönülüyor” yorumlarına neden olmuştu. AKP yönetimi ve diğer üyelerden bu ifadenin değiştirilmesine yönelik itirazlar geldiği öğrenildi.

BATUM FAKTÖRÜ DE EKLENDİ

CHP’nin TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri arasında 'muhalif ses' olan Süheyl Batum ise dört partinin üzerinde uzlaştığı Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi, Hakimler Kurulu, Savcılar Kurulu gibi maddelere itiraz etti.

Bir süredir toplantılara katılmayan Batum, geçen haftalarda toplantıya gelerek yargı ile ilgili maddelerin yeniden görüşülmesi gerektiğini söyledi. Batum’un, “O maddeleri öyle yazdırmam” dediği kulislere yansıdı. Ardından dün “vatandaşlık” tanımını tartışmak için bir araya gelen danışmanlar toplantısında da konu gündeme geldi. CHP ve MHP’li danışmanlar yargı ile ilgili maddelerin yeniden görüşülerek değiştirilmesini istedi. Ancak AKP ve BDP ’li danışmanlar buna itiraz ederek, “Bu bizim verebileceğimiz bir karar değil. Üst komisyonda görüşülmesi lazım” dedi. Tartışma karara bağlanamazken, konunun üst komisyonda ele alınmasına karar verildi.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, bugün daha önce ele alınan maddelerin yeniden görüşülüp görüşülmemesi konusunda biraraya gelecek. Ancak geri dönüş talebinin ‘vatandaşlık’, ‘dil’ gibi önemli konuların öncesinde gerçekleşmesi dikkat çekti.-Radikal

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Halil AYENGİN
1598 gün önce
EVET DEVLETİN DİLİ TÜRKÇEDİR. TARTIŞMASI DAHI ABESLE İŞTİGALDİR.
ali köse
1598 gün önce
akp de halen milletvekilicemilçicek ve daha birkaç kişi nin dağda terörist akrabaları onları korumakda bu milletvekilllerine düşüyor tc nin türkiyenin bunlar düşmanıdır.akp den hayır gelmeez.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, AKP-MHP ittifakını değerlendi..
AKP-MHP İttifak Komisyonu üyeleri Meclis'te bir araya geldi.
Meclis Genel Kurulunda tezkere kabul edildi.
O ilde AKP'nin il kongresi için halk otobüsleri ücretsiz olacak.
“Atatürkçülük”ün derdi yine AK Parti’yi gerdi....
İki isim Rusya'ya gitti!..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=