Lütfen bekleyin..

TBMM'de casusluk dersi verilecek

04 Eylül 2013, 20:54

Yeni yasama yılına hazırlanan Meclis, Dış İlişkiler personelinin niteliğini artırmak için harekete geçti.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Eğitim konuları arasında "karşı casusluk" olarak nitelendirilen "kontrespiyonaj" ile "lobicilik" başlıklarının da bulunması dikkat çekti.

Yeni yasama yılına hazırlanan Meclis, Dış İlişkiler personelinin niteliğini artırmak için harekete geçti. Beden dilinden stres yönetimine kadar çeşitli konularda özel eğitim verilecek.

Eğitim konuları arasında "karşı casusluk" olarak nitelendirilen "kontrespiyonaj" ile "lobicilik" başlıklarının da bulunması dikkat çekti.

Personel, özellikle son dönemde sık sık gündeme gelen ve nitelik değiştiren casusluk olayları hakkında, istihbarat yetkililerinin tüyolarıyla eğitilecek.

MÜZAKEREDEN STRESE KADAR

Avrupa'dan Asya'ya, Afrika'dan Amerika'ya kadar dünyanın dört bir yanındaki faaliyetler için sık sık yurt dışına çıkan ve yabancı muhataplarıyla görüşen Meclis personeline verilecek eğitim, TBMM Stratejik Planı'nda da yer buldu.

Dış ilişkiler ve protokol eğitimi verilerek personelin kapasitelerinin güçlendirilmesi amacıyla verileceği kaydedilen eğitim için tarih henüz netleşmedi.

Eğitimde; "konuşma ve müzakere teknikleri", "beden dili", "stres yönetimi" konularında, alanında uzman isimler ayrı ayrı ders verecek. "Takım çalışması", "protokol", "dış yazışmalar", "dış politika" eğitim başlıkları arasında yer alıyor.

DERSİMİZ "KONTRA-ESPİYONAJ"

Eğitim konuları arasında dikkat çekici dersler de bulunuyor. Bunlardan biri "kontrespiyonaj". Bir anlamda yabancı casusluk olaylarına karşı yürütülecek casusluk için eğitim. Eğitim için Meclisin Dışişleri Bakanlığı kanalıyla İstihbarat ve Emniyet birimlerinden de eğitici desteği alabileceği belirtiliyor. Kontrespiyonajın yanı sıra, lobicilik, Türkiye'nin tezleri ve dış politika öncelikleri de eğitim başlıkları arasında bulunuyor.

Bu eğitimler için ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte STK'lar, üniversiteler ve düşünce kuruluşlarıyla da işbirliği öngörülüyor.

İLGİLİ ÜLKELERDE DE DERS VAR

Geniş kapsamlı eğitim faaliyeti çerçevesinde, alanında tecrübe sahibi personelin, özellikle Orta Asya, Balkanlar ve Afrika ülke parlamentolarında dış ilişkiler ve protokol eğitimi verebilmesi için eğitilmesi de planlama dahilinde bulunuyor. Hizmet içi eğitim, staj programları, Parlamentolar Arası İşbirliği Protokolleri çerçevesinde yabancı parlamentolar ile bilgi ve tecrübe teatisi ile karşılıklı ziyaretler yapılması, protokol eğitimi düzenlenmesi de öngörülüyor.

KONTRESPİYONAJ EĞİTİMİ NEDİR?

İstihbarat dilinde "espiyonaj" istihbarat ve casusluk faaliyetlerini; "kontrespiyonaj" da istihbarat ve casusluğa karşı koyma faaliyetlerini ifade ediyor.

Özellikle, diplomatik ve istihbarat alanda görev yapan personelin sık sık bu tür olayların göbeğinde yer alması nedeniyle eğitimden geçirildiği belirtiliyor.

Meclis de verilecek eğitimle, sürekli yurt dışında görev alan ve yabancı muhataplarıyla diyalog kuran personelinin kontespiyonaj konusundaki niteliğini artırmayı hedefliyor.

Verilecek eğitimde, personelin çalışmalarında kimlerle, nasıl iletişim kurması gerektiği, hangi bilgileri paylaşıp paylaşmayacağı, nerelere gidip gitmemesi gerektiği, güvenli ulaşım ve iletişim yolları gibi hususların aktarılması bekleniyor. Özellikle teknolojinin kullanımı esnasında nelere dikkat edilmesi gerektiği de eğitimin ana başlıklarından biri olması öngörülüyor.-Akşam

Etiketler : casusluk, tbmm
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=