Lütfen bekleyin..

Başbakan'ın yüzüne karşı bunları söyledi !

02 Eylül 2013, 17:13

Adli Yıl açılış töreninde Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'ndan sert eleştiriler...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Adli Yıl açılış törenine Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun sert eleştiriler içeren konuşması damga vurdu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in de katıldığı açılış töreninde konuşan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Türkiye gündemine dair çok sayıda konuda sert eleştirilerde bulundu.

İşte konuşmadan bazı satırbaşları:

"MİLLİ İRADE DİYENLER OTORİTERLEŞTİ"

‘Milli irade’ tabiriyle ilgili konuşan Feyzioğlu, “Dünya ve Türkiye tarihine bakıldığında, milli irade tabiri daha ziyade, seçimle iş başına gelmiş ancak çoğulculuk yerine çoğunlukçuluğu benimsemiş ve giderek otoriter eğilimler sergilemeye başlamış siyasi iktidarların tercihi olmuştur” dedi.

Çağdaş demokrasilerin çoğulcu olduğunu vurgulayan Feyzioğlu, “milli irade tabiri, çoğunluğun azınlığa tahakküm ettiği, siyasi iktidarın her kurumu ele geçirdiği ve yaşamın her alanını düzenlemeye soyunduğu, insanların yaşam biçimine müdahale ettiği dönemlerdeki içeriğinden elbette ki farklı anlaşılmak zorundadır” diye konuştu.

Cumhuriyetin temel niteliklerinin çoğunluğun azınlığa tahakkümünü sınırladığını belirten Feyzioğlu, “Bu sınırlamalarla kastedilen, bazılarının ileri sürdüğünün aksine, azınlığın çoğunluğa tahakkümü asla değildir; kastedilen, demokratik uzlaşma kültürüdür, katılımcı demokrasidir, geçici bir çoğunluğun geçici bir azınlık üzerinde mutlak egemenlik kurmasının önlenmesidir; nasıl yaşayacağını, hangi okula gideceğini, hangi inanca sahip olacağını, nerede ibadet edeceğini, hangi ahlak kuralını benimseyeceğini kişilere dayatmaya kalkışmamasıdır” ifadelerini kullandı.

"DEMOKRASİ SANDIKLA SINIRLI DEĞİL"

Feyzioğlu eleştirilerini şu sözlerle sürdürdü:

- Demokrasilerde “seçim sandığı” kuşkusuz vazgeçilmezdir. Ancak demokrasi, sandıktan sandığa oy vermekle sınırlı bir rejim değil, bir yaşam biçimidir. Demokratik hukuk devletinde, siyasi iktidar, parlamentodaki çoğunluğu ne olursa olsun hukuk kurallarıyla bağlı olduğunu bilir. Hukuk kurallarını uygulayanlar da daima özgürlükçü pencereden bakarlar. Çünkü demokratik hukuk devletinde özgürlükler esas, özgürlüklerin kısıtlanması ise istisnadır.

"KUTSAL OLAN DEVLET DEĞİL İNSANDIR"

- Çağdaş devlet anlayışında kutsal olan devlet değil, devletin hizmetle yükümlü olduğu insandır. Devleti kutsallaştırmak isteyenler, aslında kendilerini kutsallaştırmak ve dokunulmaz ilan etmek isterler. Bu düşüncede olanlar halka sundukları hizmetleri bir görev olarak değil, bir lütuf olarak görürler. Kendi kendilerini halka hizmet ederken lütufta bulunduklarına inandıranlar, bireylerin muhalif düşünceler açıklamasına, toplulukların toplantı ve gösteri yürüyüşü yapmasına öfkelenirler ve halkı kadir bilmezlikle suçlarlar.

"İKTİDARLAR DEMOKRASİ DALINI KENDİ ELLERİYLE KESMEZLER"

- Siyasi iktidarlar, demokratik kitle örgütlerinin eleştirilerinden elbette haz etmek zorunda değildir; ancak çoğulcu demokrasilerde, siyasi iktidarlar, bu eleştirileri değerlendirmek ve hoşgörüyle karşılamak zorundadır. Çoğulcu demokrasilerde siyasi iktidarlar hoşlarına gitmeyen siyasi düşünceleri hedef almazlar, parlamentodaki çoğunluklarına dayanarak demokratik kitle örgütlerini yok etmeye kalkışmazlar; bunları demokrasinin vazgeçilmezi olarak kabul ederler ve birlikte yaşarlar. Böylece bindikleri demokrasi dalını kendi elleriyle kesmezler.

- Esasen çoğulcu demokrasi, gerçek demokrasinin tek modelidir. Çoğunlukçu rejimler kendi kendilerini demokrasi olarak ilan etseler de, o düzenlerde özgürlük yoktur, siyasi iktidarın lütufları vardır.

ADALET BAKANI’NDAN CEVAP

Törenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Adalet Bakanı Sadullah Ergin Feyzioğlu’nun bu sözlerine cevap verdi.

Sadullah Ergin, “Barolar Birliği seçimlerinin de çoğulcu şekilde yapılması için öneriler yapacağız. Umarım sayın Başkan bunu kabul eder” diye konuştu.

Etiketler : turhan feyzioğlu, akp
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
M.SALİH ÖZBEY
1637 gün önce
BÖYLESİ YİĞİTLERE İHTİYACIMIZ VAR…

Yaşa, Feyziğlu sen çok yaşa emi…
İşte böyle yiğitler lazım bize..
Kem küm diyenlerle bu diktatörlerle baş edilmez
İktidara karşı güne kadar gördüğün en cesur çıkış!
Zalimleri, yardakçıların, döneler ve yalakaların, Yüzlerine karşı ne mal olduklarını haykıran bir yiğit âdemoğlu, Metin Feyzioğlu…
Tıpkı rahmetli dedesi Turhan Feyzioğlu gibi, Cumhuriyet sevdalısı..
Adli yıl açılışı günü dolayısıyla yapılan toplantıda, hazır Gül ve Recep bey varken, TBB başkanı Metin Feyzioğlu, kimsenin söylemeye cesaret edemediği, İktidarın, halk üzerindeki, polis, yargı ve maliye baskılarını üstüne basa basa dillendirmesi, sanırım, Recep beyi çileden çıkarmıştır!
Hele Feyzioğlu, Cumhurbaşkanını muhatap alıp sık ona hitap etmesi, sanırım, iktidar edenlerin cinlerini tepelerine çıkarmıştır.
Benim bildiğim Recep Bey ve avenesi bunca eleştirinin altında kalmayıp, bu çıkışın sonucu olarak, yakında, Metin Feyzioğlu ve TBB ile ilgili şok “yok etme” kampanyası başlatacaktır!
Yakın da görürsünüz!
Ama biraz zorlanacak gibime geliyor!
Çünkü karşındakiler Avukat hem de öyle böyle değil…
Jöntürk
1637 gün önce
iste gercek Türk evladi korkusuz,mert,delikanli,onurunu serefini serefsizlerden korkup,tisip satmamis.Gercek Atatürk ve Cumhuriyet cocugu BAGIMSIZLIK BENIM KAREKTERiM diyor. Ulu ATATÜRK gibi Sayin yüce Türk METiN FEYZiOGLUNU ya MHP nin yada CHP nin genelbaskani olarak görmek istiyor gönlümüz.Tanri TÜRKÜ Kkorusun= NE MUTLU TÜRKÜM DiYENE
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
Kırmızı bültenle aranıyordu
Eskişehir’de tarihe tanıklık eden 53 yıllık Atatürk Stadı’nın yenilenmesi s..
Gazi Üniversitesi Rektörü İbrahim Uslan imzasıyla “Ankara Valiliği İl Emniy..
Alman hükümetinin gazeteci Deniz Yücel'in serbest bırakılmasından bir s..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=