Lütfen bekleyin..

AKP kurucusu Abdüllatif Şener'den Başbakan'a şok sözler!

02 Eylül 2013, 17:17

"müslümanca düşünmüyor"

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

AKP'nin dört kurucu isminden biri olan eski Maliye Bakanı Abdüllatif Şener, Londra Merkezli düşünce kuruluşu Türkiye Politika ve Araştırma Merkezi (Analiz Türkiye) (yurt dışında bilinen adıyla Research Turkey)'e verdiği röportajda “Ben Erdoğan’ı Müslümanca düşünen bir insan olarak görmediğim gibi, onun Müslüman duyarlılığı olduğunu da düşünmüyorum. İzlediği politika ne İslam’a uyar ne insanlığa uyar ne de milli menfaatlere uyar” dedi.

Abdüllatif Şener, Recep Tayyip Erdoğan’ın çok temel konularda dinle bağdaşmayan şeyler yaptığını ve halkın odaklandığı dini konularda çok keskin mesajlar verdiğini belirtti. Bu yüzden Türkiye’de dini duyarlılığı olan kitlelerin büyük bir kısmının AKP’ye oy verdiğini vurgulayan Şener, “Özgür bir basın olsa vatandaşın AK Parti’nin dini açıdan çelişkilerini yakalayabileceğini düşünüyorum. Ancak bugün vatandaşın özgürce bilgilendirilme hakkı elinden alınmış vaziyettedir” ifadelerini kullandı.

YENİ PARTİ YOLDA

OdaTv'nin aktardığı habere göre; Abdüllatif Şener, “AK Parti’ye karşı yeni bir parti kurulma konusunda birtakım çalışmaların olduğunu biliyorum. Çıkanlar olursa ve iyi bir çıkış yaparlarsa şansları olur” dedi.

Başbakan’ın “İsviçre bankalarında tek bir Allah kuruşum yoktur” sözlerini de eleştiren Şener, “Şimdi ben İslami camianın kullandığı o frekansları, o ince nüansları çok iyi biliyorum. Başbakan’ın cevap veriyorum diye söylediği bu cümleler çok hileli cümlelerdir. Bir kere Türkiye’deki hiçbir Müslüman Allah kuruşum yok diye bir laf etmez. O Allah kavramını da hafife alan bir çağrışım yapar ki biz buna hassasiyet gösterir, önem veririz, böyle bir ifade kullanmayız” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE BAZI BATILI ÜLKELERİN TAŞERONU HALİNE DÜŞTÜ

Şener,  röportajda Türkiye’nin Suriye politikası, AKP’nin demokrasiye bakış açısı, Gezi Parkı eylemleri ve Türkiye’de basın ve yargının durumuna değindi.

Suriye’de yaşanan gelişmeler konusunda Türkiye’nin bulunduğu konuma da değinen eski Maliye Bakanı Şener, “Suriye’de içerisinde El Nusra’nın da bulunduğu muhalefet terörist gruplardan oluşuyor. Ve de bunların en güçlü lojistik desteğini Türkiye sağlıyor. Türkiye sınırına sahip çıksa, bu lojistik desteği sağlamasa Suriye’de terör eylemleri yapan muhalefet kalmaz, hemen biterdi ve Suriye’de binlerce kişi hayatını kaybetmezdi” dedi.

“Türkiye ise bu süreçte bazı Batılı ülkelerin taşeronu rolüne düşmüştür, gelişmeleri asla okuyamamış, kendine denileni yapmıştır” diyen Şener, “Arap Baharı’ sonrası Ortadoğu’ya demokrasi geldiğini düşünmek yanlış, yaşanan gelişmelerin dışardan kontrol edildiği ve ‘Arap Baharı’nın aslında birilerince yönlendirildiği açık. Eğer maksat demokrasiyse Ortadoğu’daki en büyük demokratik eylemler Bahreyn’de yapılıyor. Suudi askerleri gidiyor ve Bahreyn halkını katlediyor. Ve hiçbir TV vermiyor Bahreyn olaylarını. Niye? Çünkü Bahreyn’deki muhalefet İsrail karşıtı. Oraya demokrasinin gelmesi maksada uygun değil” şeklinde konuştu.

Şener, “Türkiye bölgesel güç falan değil. Başbakanın zaafları var. Başbakan nereye yönlendirilirse onu yapma yükümlülüğü altına girmiştir. Ortadoğu’da üstlendiği rol kendisinin üstlendiğinden çok kendisine giydirilen bir roldür” dedi.

VATANDAŞIN ÜZERİNDE KORKUNÇ BİR MEDYA BASKISI VAR

Türkiye’de tepki gösterecek yer bulunamadığını ve yargı ile basının yok olduğunu vurgulayan Şener, güç dengesinin olmadığını belirterek “Vatandaşın üzerinde korkunç bir medya baskısı var. Medya sürekli hükümetin ve Başbakan’ın propagandasını yapıyor. Bunu da kaldıramaz olduk” şeklinde konuştu.

Demokrasinin Başbakan açısından bakıldığında onun açısından ve iktidarı açısından tehliklei olduğunu belirten Şener, “İktidarının yolsuzluklarla çok örülü olduğu bir yapı var. Ve basının susturulmasındaki en büyük sebep bu. Kendini ve kendi iktidarını koruma refleksiyle antidemokratik davranıyor” dedi.

Şener, basında muhabirlerin işine son verilmesi hakkında da “Eskiden bakanlıklardan haber devşiren gazeteciler, muhabirler, şölenlerle törenlerle ödül alırlardı. Şimdi tam tersine bakanlıklardan Erdoğan’ı ve hükümeti rahatsız edecek haberlerden dolayı muhabirlerin işlerine son veriliyor” ifadelerini kullandı.

GEZİ PARKI EYLEMLERİNİ MUHALEFET PARTİLERİ DEĞİL VATANDAŞLAR BAŞLATTI

Gezi Parkı eylemlerinin toplumdaki muhalefet talebinin muhalefet partilerince karşılanamaması nedeniyle meydana geldiğini söyleyen Şener, “Türkiye’de siyasi iktidar demokratik bir iktidar olmanın sınırlarını aşmış, Başbakan hâkim güç haline gelmiş ve baştan sona Anayasal düzen yok edilmiştir. Ancak muhalefet partileri iktidarın antidemokratik tutumunu engelleyememektedir. Bu eylemleri muhalefet partileri değil, demokratik duyarlılığa sahip vatandaşlar sosyal medya vasıtasıyla başlatmıştır” dedi.

Şener, TÜİK dâhil olmak üzere ekonomiye bağlı birimlerin idarenin bir parçası olduğunu ve bunların hiçbirinin Başbakan’ı rahatsız edecek bir rakam yayınlayamayacaklarını söyledi.

Başbakan’ın yeni anayasa konusunda samimi olmadığını düşündüğünü söyleyen Şener, “sonunda bir yere bir başkanlık sistemi yerleştirebilmekten başka bir hesabının da olduğunu düşünmüyorum. Ama bu saatten sonra gücü yetmez” dedi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
vatandaş
1659 gün önce
peki abdullatif şener necice düüşnüyor sayın haber sitesi, başbakana eleştiri olunca balıklama atlıyor ve her haberi yayınlıyorsunuz çok güzel bu adam değil miydi şarabın içkinini her türlüsünden anlaayn peki şarabın rakının her türlüsünden anlamak ne kadar müslümanca bir soruverseydiniz abdullatif beye sayın haber sitesi yöneticileri. sayın haber sitesi biz normal bir vatandaş olarak tüm basını takip ediyoruz ve öyle kolay kolay o şunu demiş, bu bunu demiş haberlerini kanacak değiilz çünkü şuuurlu müslüman aarştırıır.
nazif kılıç
1660 gün önce
sayın şener bunu neden türkiyede bir ulusal tv kanalında paylaşmıyorsunda almanyada konuşuyorsun sizler devlet yönetiminin başında bulundunuz vekillik ve bakanlık yaptınız nerde hata yapılıyor bunları bizlerden daha iyi bildiğiniz halde neden halkı ayıktırmıyorsunuz akp nin izlediği politika iyi bir politika değil bende biliyorum ama türkiyede o kadar cahil ve fakir insanlar varki 20 torba kömürle 2 poşet erzak aldığı zaman türkiyede fakirlik ve yokluk bitti zannediyorlar sizde maliye bakanlığı yaptınız emekliye asgari ücretliye kaçlira zam verdiniz bunun bir muhasebesini yapın allah aşkına ne sen nede akp bu milletin öbür alemde hakkını ödeyemeyeceksiniz allah bu milletin başına cebini düşünen değil allah korkusunu düşünen idareciler getirsin..
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=