Lütfen bekleyin..

Sosyal medyaya "düzenleme" önerileri

20 Haziran 2013, 14:26

Uluslararası Sosyal Medya Derneği, sosyal medyanın tehditlerinden korunmaya yönelik tedbirler alınması gerektiğini, bu konuda bilinçlendirmenin önemli olduğunu bildirdi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Genel Sekreteri Salih Çaktı, sosyal medyanın tehditlerinden korunmaya yönelik tedbirler alınması gerektiğini belirterek, “Sosyal medyada alınacak en iyi tedbir, kullanıcılarını sosyal medya okur yazarlığı konusunda bilinçlendirmek olacaktır. Bilinçlenen sosyal medya kullanıcıları haberin kaynağına yönelik çalışmalar yaparak yayılan haberlerin doğru olup olmadığını tespit edebilir” dedi.

Çaktı, AA muhabirine son günlerin tartışma konusu olan sosyal medya ve sosyal medyanın tehditlerinden korunma konularında açıklamalarda bulundu.

Sosyal medyanın tehditlerinden korunmaya yönelik alınabilecek en iyi tedbirin sosyal medya kullanıcıları bilinçlendirmek olduğunu vurgulayan Çaktı, sosyal medya alınacak en iyi tedbirin sosyal medya kullanıcılarını sosyal medya okur yazarlığı konusunda bilinçlendirmek olacağını söyledi.

USMED olarak alınabilecek alternatif tedbirler konusunda tavsiyelerde bulunan Çaktı, şunları kaydetti:

"Sosyal Medya alanında yapılacak akademik çalışmaların önü açılmalı ve destek sağlanmalıdır. Üniversitelerin iletişim fakültelerinde sosyal medya dersi zorunlu hale getirilmelidir.  Devlet yöneticileri, sosyal medya üzerinde interaktif paylaşımlarla halkla iç içe olmalıdır. Sosyal Ombudsman’lık devreye sokulmalı, sosyal medya şikayet yönetimi yasalaşmalıdır. Devlet yapısının, tüm organlarıyla sosyal medyanın ruhuna  uygun şekilde entegre olması sağlanmalıdır." 

Avrupa ülkelerinin sosyal medya konusunda daha çok vatandaşlarının kişisel bilgilerinin korunmasına yönelik adımlar attığını anlatan Çaktı, Facebook’un yüz tanıma özelliğinin Avrupa’da bu yıl yasaklandığını ifade etti.

-"Sosyal medya konusunda Türkiye’de henüz düzenleme yok"

Sosyal medya ile ilgili Türkiye’de şu ana kadar yapılmış bir düzenlemenin olmadığını dile getiren Çaktı, "Hakaret davaları genelde sonuçsuz kalıyor. Bunun en büyük nedeni sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsil edilememesi. Twitter ve Facebook Amerikan yasalarına göre hareket ediyorlar. Sosyal medya platformlarının Türkiye’den milyonlarca üyesi var bu sebepten dolayı Türkiye’de ofis açarak ülkemizde temsil edilmeleri gerekiyor" diye konuştu.

Youtube, Facebook ve Twitter gibi alanların kapatılmasının zaman zaman gündeme gelmesi konusunda düşüncelerini dile getiren Çaktı sözlerine şöyle devam etti:

"Sosyal medya platformlarını kapatmak engellemek hiç bir zaman çözüm olmamalıdır. İnternette sınırları internet kullanıcıları çizer. Çin aldığı birçok önleme rağmen erişimi engelleyemiyor.  Dijital vatandaşlar artık dijital bir devlet görmek istiyorlar. Devletin dijitalleşmesi ve sosyal medyada yer alması gerekiyor. Kriz yönetimi yapabilen bir devlet yapısı halka zarar veren yapı veya kişilerin önüne geçebilir"

Bu alanda olası bir kanunun  ifade özgürlüklerini engellemeyecek şekilde olması gerektiğini vurgulayan Ergürel, aksi taktirde  istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilineceğini belirterek,  "Bu yasa çıkarılırken ölçüleri iyi konulmalıdır. Türkiye'de trafik sorunu var. Bir çok insan trafikte hayatını kaybediyor ama bu insanlar hayatlarını kaybetti diye yollar kapatılmıyor. Bu kazaların önlenmesi için trafikle ilgili birtakım düzenlemeler yapılıyor. Burada yapılacak en iyi şey eğitim ve bilinçlendirmektir. Sosyal medyayla ilgli düzenlemelerin de ciddi manada tartışılması ve bunun alt yapısının iyi yapılması gerekiyor. Aksi taktirde bu durum yanlış düzenlemelere sebep olabilir" ifadelerini kullandı.
AA

Etiketler : twitter
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
BİLİM-TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Google, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için özel logo hazırladı...
F-35 savaş programına ait hassas bilgilerin çalındığı ortaya çıktı. Siber s..
Facebook kullanıcıları yaklaşık 1 saattir siteye erişemiyor. Facebook’a gir..
Yahoo, 3 milyar olan tüm kullanıcı hesaplarının bilgisayar korsanları taraf..
Amerika Kıtası'ndan çıplak gözle gözlemlenen Güneş tutulması milyonlarc..
Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitesinde görevli öğretim üyesi üç Türk bi..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=