Lütfen bekleyin..

MHP'de yöntem değişikliği gerekli mi?

29 Ağustos 2013, 22:33

Gözler MHP'ye çevrilmişken neler yapılmalı?

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Son kamuoyu araştırmaları, AKP’nin oylarında düşüş, MHP’nin oylarında ise artış olduğunu gösteriyor.

Benzeri bir artış, Milli Değerleri Koru ve Yaşat Mitingleri’nin ilki olan ve 23 Mart’ta Bursa’da düzenlenen ‘’Kuruluş’’ temalı mitingden sonra yaşanmış, ardından gerçekleşen İzmir ve Adana mitingleri ile yükselerek devam etmişti. Ancak Haziran ayında meydana gelen ‘’Gezi eylemleri’’ sonrası, AKP’nin kaybettiği oyları yeniden kazanmaya başladığı gözlendi.

Son günlerde MHP’nin tekrar yükselişe geçmesi şaşırtıcı değil. Zira hükümetin yürüttüğü açılım sürecinin beraberinde getirdiği sorunlar, Suriye politikasının doğurduğu güvenlik riskleri yanı sıra akaryakıt ve döviz fiyatlarındaki hızlı yükselişler kamuoyunda rahatsızlıklara yol açıyor. Buna iktidarın 11 senelik yıpranmışlığını da ekleyecek olursak özellikle sağ seçmende bir alternatif arayışının başladığını ifade edebiliriz.

İşte bu alternatif arayışında gözler MHP’nin üzerine çevriliyor. MHP, alternatif arayan bu geniş seçmen kitlesini ikna edilebilirse, önümüzdeki seçimlerde ciddi bir başarı yakalayabilir.

Şüphesiz ki iktidar, diğer partilere kıyasla çok daha üstün bir propaganda gücüne sahip bulunuyor. Medyanın neredeyse tamamı hükümetin politikalarını destekleyen mahiyette yayınlar yapıyor. Siyasal alandaki bu haksız rekabet, başta MHP olmak üzere diğer muhalefet partilerinin işini zorlaştırıyor. Lakin siyaset, çözüm üretmeyi zorunlu kılıyor.

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana girmiş olduğu her seçimi kazanması muhalefetin propaganda yöntemlerinin yetersiz olduğunu ortaya koyuyor.

Bu noktada, MHP’nin yürütmüş olduğu siyasal propaganda yöntemlerinde değişiklik yapması, alternatif yöntemler geliştirmesi gerekiyor.

Geçen zaman gösterdi ki, siyasal duruşunuz ve söylemleriniz ne kadar doğru olursa olsun, bunları seçmenle buluşturamadığınız, seçmeni ikna edemediğiniz takdirde iktidara gelmeniz mümkün değildir.

Yerelde ve genelde iktidara ulaşmanın yolu güçlü bir siyasal propagandadan geçmektedir.

Bu konuda profesyonel hizmet almak da dahil olmak üzere çağın gereklerine uygun çalışmaların vakit kaybetmeden hayata geçirilmesi elzemdir.

MHP’nin, özellikle büyükşehirlerde, halkla daha çok buluşması, kendini ve ülke gerçeklerini halkın anlayabileceği bir retorikle ifade etmesi zorunludur.

Bir öneri olarak ilgililerin takdirlerine, öncelikle Sayın Genel Başkan’ın programlarına halkla daha çok temas edebileceği ziyaretlerin eklemesini sunmak isterim.

Genel Başkan’ın halkla bir araya geldiği zamanlarda çok güzel diyaloglar kurduğu ve son derece etkili olduğu malumdur. Bu durumun medya tarafından dikkate alındığı ve ekranlara taşındığı da bir başka malum gerçektir. Bu itibarla öncelikle Sayın Genel Başkan’ın gerçekleştirmiş olduğu ziyaretlerde halkla daha çok bir araya gelmesinin önündeki engeller kaldırılmalıdır.

Örneğin, Genel Başkan’ın Ankara’da sürekli yanında yer alan parti yöneticilerinin, başka il ziyaretlerinde de sürekli yanıbaşında durmalarına gerek yoktur. Bir diğer örnek olarak da, Genel Başkan’ı korumak adına yaratılan ölçüsüz kargaşaya son verilmesi gerektiği gösterilebilir.

Teşkilatlar kademelerinin de halka dönük çalışma programı benimsemeleri ve istikrarlı şekilde takip etmeleri halinde konjonktürel olarak sağlanan oy artışları kalıcı hale gelecektir.

Yeter ki halkla daha çok buluşulsun ve daha etkili iletişim kurulabilsin.

Uğur Tarhan - NetTavır

Etiketler : mhp, uğur tarhan
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
vatandaş
1639 gün önce
sd sen kimin adamısın önce onu yaz. Yoksa kemikçilik yapma.
MİLLİYETÇİ MEDYA ŞART
1639 gün önce
Evet yukarıda yapılan tespitler doğru ancak yeterli olmayabilir.Günümüzde bence en önemli güç medya gücüdür.Ülkemizde medya aracılığıyla akp'ye yapılan propaganda olmasın akp çok hızlı bir çöküş yaşar.Mhp'nin seçimlerde potansiyeli kadar oy alamamasının en büyük nedeni geniş kitlelere fikirlerini ulaştıramaması ve kitleleri inandıramamasıdır.Günümüzün gelişmiş teknolojisi ve medyanın güçü ortada iken il il, ilçe ilçe ve hatta köy köy gezerek yapılacak propaganda yeterli olmaz ve olmamaktadır.Tabiki ülkenin her karışı sürekli gezilerek her kesimle sıcak temaslar kurulmalı ancak bu çalışmalar medya ile desteklenmez ise başarıya ulaşması çok zordur.Örneğin MHP'ye yakın olan Bengütürk televizyonu desteklenmeli ve bu anlayışla yayın yapacak yazılı ve görsel medya oluşturulmalıdır acilen.Ayrıca her ülkücü, basının MHP'ye yeterince yer vermediğinden şikayet eder,ancak 24 saat Mhp lehinde yayın yapan Bengütürkü ya izlemez yada özellikle Ülkücü işadamları için söylüyorum neden Bengütürk'e reklam vererek destek olmaz anlayamıyorum.
Ahmet duran karahan
1639 gün önce
il bazında tüm türkiye genelinde halkla buluşmalı il başkanlarıda bir o kadar basın yayın yoluyla desteklerini göstermeli
Musa SARICAOĞLU
1639 gün önce
Yapacak olduklarını NET ve en kısa şekliyle anlatmalı.Planlı çalışmalı.Mahalle bazında tektek ya da iki,üç kişi ile yakın temasla net ve anlaşılır sıcak,GÜVEN veren samimi,sıcak diyaloklar çok önemli.İstanbul ve Ankara büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde öncelik akp yi devirmek olmalı.Akp dışında kim kazanırsa kazansın. Buna halk bazında ittifak diyelim. Çok önemli.
sd
1639 gün önce
bahçeliye rağmen millet teveccüh etmek zorunda kalıyor nasıl bir onurdur ki baraj altında kalıp geri döner
ibrahim
1639 gün önce
mhp oncelikle akp ile paralellik gostere siyasi cizgiden uzaklasmasi gerektigi dusuncesindeyim hukumet zaten o siyasi cizgide oldugu surece o cizgide.mhp ye yer yoktur ayrica mhp kadinlar uzerinde etkili bir siyaset uygulamalidir hanelerden oy alamadigi kesindir bireysel oylarla yuzde 12de kalinacagi gorulmektedir ve su sorulmaktadir acilim surecinde akp nin vermis oldugu yaralar bu ulkede nasil tedavi edilecektir yani iki dilli iki uluslu hale geldigimiz su gunlerde mhp ne adimlar atacaktir politikalari nedir halka nasil anlatilacaktir mesela ilk aklima gelen trt 6 icin nasil bir formul dusunulmektedir dusunulmuyor ise devlet eliyle iki dilli yapi devammi edicektir mhp nin bunda etkisi olmuycaksa iktidar olmasininda anlami yoktur olasi bir gezi eylemlerinde net bir tavir konmalidir akp yanindaymis izlenimi vermek bu camiaya cok zarar veriyor
MEHMET ÖZTÜRKER-KONYA
1639 gün önce
BU TESBİTLERE BÜTÜN KALBİMLE KATILIYORUM.DİKKATE ALINMALI VE UYGULANMALIDIR.ACİLEN ŞEHİRLERİN MERKEZİ YERLERİNE SITANDLAR KURULARAK MHP NİN ÜYE SAYISI ARTIRILMALIDIR.ÇÜNKÜ PARTİYE ÜYE OLAN İNSANIMIZ BİR AİDİYET DUYGUSU OLUŞUR VE PARTİSİNİ HEM SAVUNUR İLGİ DUYAR DAHA ÇOK TAKİP EDER VE SANDIĞA GİTTİĞİNDE ÜÇ HİLALİ GÖRÜNCE DAYANAMAZ VE OYUNU MUTLAKA ÜYE OLDUĞU PARTİSİNE VERİR.BU GÜNDEN İTİBAREN MİLLET VEKİLLERİNİN MECLİSTE NE İŞİ VAR SAYISAL ÜSTÜNLÜĞÜ OLAN AKP BIRAKIN KENDİ ÇALSIN KENDİ OYNASIN.5´VEYA 8 MİLLET VEKİLİ KALSIN DİĞERLERİ MAHALLE KÖY KASABA ŞEHİR BÜYÜK ŞEHİR ORALARDAKİ YEREL YÖNETİCİLERİDE YANLARINA ALARAK KAPI KAPI EV EV DOLAŞARAK HALKIMIZA KONYA MİTİNGİNDE AKP YE OY VEREN SEÇMENLERE SORDUĞUNUZ SORULARI SORARAK ÜLKENİN NEREYE GÖTÜRÜLDÜĞÜ ANLATMASINI İSTİYORUZ RİCA EDİYORUZ.SAYGILARIMLA
ahmet
1639 gün önce
sadet partisinin erbakanla yükselişi köy bucak özellikle büyük şehirlerde mahalle mahalle geçiş noktalarına kurdukları halkın buluştuğu sohbet edebildiği çay içe bildiği propaganda yerlerine ihtiyaç var...acilllll
Ekrem Kırmacı
1640 gün önce
Tesbitleri doğru çok çalışmak ve iyi organize olmak gerekiyor sağda büyük bir parti olmanın zamanı herkesi kucaklayıp hedefi büyütmek lazım iktidar olacak bir parti gibi çalışmak gerekiyor haddim değil ama yönetim kadrosunda reform gerekli gibi takdir Genel Başkanımızın.
huseyin alim.
1640 gün önce
bence medya cok onemli faktor hani bir laf vardir derlerki hic birsey bilmiyorsan bilenleri takip et eyer birgun bilenler yolda kalirsa sen devam edersin cok kolay bir yontem uygulansa basari kesindir lutven dere gecerken at deyistirilmez elestirilerimize dikkat etmek lazim dunya mhp yi izliyor inan turkiyenin cimontasiyiz unutmuyalim ve gece gunduz uyumadan calismak lazim.selamlar..
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler
Alişan Satılmış yöneticilerin vefasızlığına dikkat çekti...
flaş iddia: PKK'ya karşı verdiği mücadeleyle tanınan Osman Pamukoğlu..
"MHP'li üst düzey bir yönetici..."
Erdoğan ve Bahçeli'nin tavrı...
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=