Lütfen bekleyin..

Meclis danışmanlarına twitter yasağı

29 Ağustos 2013, 21:10

Meclis’te danışmanlara şok genelge: Tweet atan atılır

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Milletvekilleri danışmanları, Meclis Başkanlığı’ndan sürpriz bir uyarı genelgesiyle şoke oldu.

TBMM İnsan Kaynakları Başkanlığı, herhangi bir parti yararına veya zararına çalışan, sosyal medyada bu yönde paylaşımda bulunan danışmanlar hakkında disiplin işlemi yapılacağını bildirdi.Şimdiye kadar asıl görev olarak milletvekillerinin çalışmalarını ve iktidara dönük eleştirilerini yayınlayan danışmanlar, işten atılma riskiyle karşı karşıya kaldı. Meclis İnsan Kaynakları Başkanı Liman Peker imzasıyla parti grup başkanlıkları ve milletvekillerine gönderilen yazı muhalefet partilerinde şok etkisi yarattı. Başkanlığın genelgesi şöyle:

YÖNETMELİK VAR

“Personelin TBMM Başkanlık Divanı’nca belirlenen çalışma usul ve esaslarında; görevlerini, kendisiyle yapılacak sözleşme hükümlerine uygun olarak yerine getireceği, herhangi bir siyasi partiye üye olamayacağı ve siyasi faaliyetlerde bulunamayacağı, basın ve yayın organlarına bilgi, belge ve beyanat veremeyeceği, bu bilgileri içeren kitap, broşür, dergi vesaire yayınlayamayacağı hüküm altına alınmıştır. Disipline aykırı eylem ve işlemleri hakkında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile TBMM Başkanlığı Disiplin Yönetmeliği hükümlerinin uygulanacağı benimsenmiştir.

SOSYAL MEDYA YASAĞI

657 sayılı Kanunun 125’inci maddesinde ‘devlet memuru vakarına yakışmayan tutum ve davranışta bulunmak; görevin yerine getirilmesinde dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep ayrımı yapmak; herhangi bir siyasi parti yararına veya zararına fiilen faaliyette bulunmak, ideolojik veya siyasi amaçlarla kurumların huzur, sükün ve çalışma düzenini bozmak yasaklanmış’, disiplin cezası uygulanacak fiil ve haller arasında sayılmıştır. Bu tür fiillerin elektronik ortamda veya sosyal medya üzerinden işlenmesi disiplin sorumluluğunu kaldırmamaktadır. Bu kapsamda çalışan personelin, ilgili mevzuatta yer alan kurallara uyma konusunda hassasiyet göstermeleri, sosyal medya aracılığıyla gerçekleştirilenler dahil, aksine davranışta bulunanlar hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılacağı hususunda bilgi ve gereğini rica ederim.”

TEHDİT, DALKAVUKLUK

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, danışmanlarının bu genelgeyle tehdit edildiğini savundu. Altay, “Bu uyarı Türkiye’de son dönemlerde yaşanan gelişmeler bağlamında tam bir işgüzarlık ve dalkavukluk olarak algılanmaktadır. Başbakan’ın ‘twitter belası’ şikayetini karşılamaya yönelik bir tehdit. Milletvekili danışmanlarına adeta görevinizi yapmayın deniyor. Sosyal medyadan duyulan rahatsızlığa karşı kendilerince tedbir aramaları yakışıksızdır ve hadsizliktir. TBMM Başkanı, bu tehdidi geri çekmelidir” dedi.

Etiketler : tbmm, twitter
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=