Lütfen bekleyin..

Bahçeli'nin keyfini yerine getiren seçim anketi...

29 Ağustos 2013, 13:31

O anket Bahçeli'nin de hoşuna gitti...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Haber Fedai DETAY MHP'nin oyu yüzde 28...

Gezici Araştırma Şirketi'nin gerçekleştirdiği anketin sonuçları MHP'yi sevindirdi...

MHP'nin yerel seçimlerdeki oyunu %28 ve MHP'yi AKP'den sonra ikinci parti konumunda gösteren ankete ilişkin haber Bahçeli'ye yakınlığıyla bilinen etikhaber ve ortadoğu internet sitelerinde manşette yer aldı.

İşte o anketin sonuçları:

Gezici Araştırma şirketi, Türkiye genelinde sosyal, ekonomik, politik ve kültürel konular ile ilgili seçmenin algısını belirlemek üzere 17 - 18 Ağustos 2013 tarihlerinde, TÜİK verilerine göre Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinde, 36 il ve 192 ilçede bunlara bağlı 210 mahalle ve köyde, 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden 2.639'u kadın ve 2.639 erkekle toplam 5.278 katılımcıyla, hanede yüz yüze görüşme metoduyla yaptığı anket sonuçlarını kamuoyuna açıkladı.

Adana, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Batman, Bolu, Bursa, Balıkesir, Bingöl, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İçel, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Kahramanmaraş Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Trabzon, Van, Yalova ve Zonguldak " illerini kapsayan anket çalışmasından çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

AKP'NİN OYLARI ERİYOR

Bugün Milletvekili Genel Seçimleri yapılsa, yani sandık bugün önünüze gelse kime - hangi partiye oy verirsiniz? sorusuna " AKP: yüzde 41.2, CHP: yüzde 26.4, MHP: yüzde 20.2, BDP: yüzde 9.7, SP: yüzde 1.4, Diğer: yüzde 1.1 " olarak çıktı.

Anket sonuçlarını değerlendiren Gezici Araştırma Başkanı Murat Gezici, şu tesbitlerde bulundu:

" AKP'nin oylarının bir kısmı MHP ve CHP ye kaymakta. BDP Genel seçimlerde baraj sorunu olmayacaktır.

YÜZDE 50 MHP DİYOR

Türkiye'nin bölgelerine göre bakıldığında AKP'nin oy kayıpları iç Anadolu, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde daha fazla. Batı Karadeniz bölgesinde de ciddi oy kaymaları vardır.

AKP'ye oy verenlere sorduk, partiniz AKP olmasaydı kime oy verirdiniz diye yani AKP'ye oy verenlerin 2. Partisi; % 50'si MHP, %25'i CHP, % 15'i BDP, % 10'u SP dediği görülmekte.

YEREL SEÇİMLERDE MHP'NİN OYLARI ARTIYOR

Yaklaşık 1 Yıl Sonra yerel seçimler yapılacak fakat bu hafta bir yerel seçim yapılsa yani bu Pazar sandığa gitseniz yerel seçimlerde Belediye Meclisinde oyunuzu kime, hangi partiye verirsiniz? sorusuna ise AKP 34.0, CHP 25.1, MHP 28.4, BDP 8.2, SP 2.1, DSP 1.0, DİĞER 1.2

Anket soruçlarına göre; Yerel seçimlerde AKP Akdeniz bölgesinde büyükşehir belediyesi kazanması mümkün görünmüyor.

CHP Marmara bölgesinde ve Batı Karadeniz bölgesinde oylarında ciddi artış bulunmakta.

MHP İç Anadolu bölgesinde ve Doğu Akdeniz de oy oranlarını artırmakta.

AKP'DEN KOPAN OYLAR MHP'YE

AKP kimlerden oy kaybediyor diye bakıldığında 18 -27 yaş arası gençlerden ve bu oyların büyük bir kısmı MHP'ne gitmekte, 2. Sırada AKP'ye Oy veren kadınların %9'u bir daha oy vermeyeceğim diyerek diğer partilere gitmektedir. CHP kopan kadın oyların büyük kısmını almaktadır. Kopan kadın oyların geçiş sebebi öncelikle yaşam tarzıma müdahale demektedir. Erkekler ise ekonomik koşullardan (vatandaş geçinemiyorum demekte) dolayı oy vermeyeceğim diyor. Diğer kopan oyların sebepleri ise; Suriye Türkiye gerginliği, PKK ve İmralı ile yapılan görüşmelerden rahatsız olan vatandaşlar.

MEDYAYA BASKI

"Türkiye'de Hükümet tarafından medyaya planlı bir baskı uygulanıyor mu?" sorusuna ise halkın %62.6'si Türkiye'de Hükümet tarafından medyaya planlı bir baskı uygulandığını düşünüyor. Hayır diyenlerin oranı %24.9.

SURİYE POLİTİKASI

Suriye ile ilgili Türkiye'nin dış politika stratejisinin ve uygulamalarının doğru buluyor musunuz? " sorusuna % 25.8 olumlu, % 74.2 ise olumsuz bakıyor.

MİT-ÖCALAN GÖRÜŞMESİ

İmralı canisi Abdullah Öcalan ile MİT'in PKK Konusun'da görüşmelerini onaylıyor musunuz?" sorusuna ise Türkiye geneli ankete katılanların % 80.2'si Hayır derken, Evet diyenlerin sayısı % 19.8 oldu

AKP seçmenin % 48,6'sı ve BDP seçmenin % 8'i de görüşmeyi onaylamıyor.

YÜZDE 68 BÖLÜNME ENDİŞESİ İÇİNDİ

"Türkiye'nin Bölünmesiyle ilgili bir endişeniz var mı?" sorusuna "% 68.1 evet, % 31.9 hayır" dedi.

Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici'nin değerlendirmesine göre; Halkın genelinde bölümme endişesi bulunmaktadır. Halkın %68.1'i bölünme korkusu yaşıyor. 2 ay önceki oran %64 iken bu oran şuan % 68.1'dir. Yerel seçimler öncesi bu endişe AKP'ye büyük oy kayıpları yaşatabilir.

BDP Seçmenin % 14'ü, AKP seçmenin de % 34'ü bölünmeyle ilgili endişe yaşıyor.

Ankete katılanların yüzde 11,3'ü "Türkiye Eyalet sistemine dönmeli" derken yüzde 88,7'si ise mevcut sistemin devamından yapa görüş ortaya koydu.

PKK SİLAN BIRAKTI MI?

"PKK'nın silah bırakarak sınır dışına çıkacağına inanıyor musunuz?" sorusuna

"yüzde 17.3 inanıyorum, yüzde 82.7 inanmıyorum" cevabını verdi.

AKP'ye Oy verenlerin % 49'u, BDP ye oy verenlerin % 75'i PKK'nın silah bırakacağına inanmıyor.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Türkiye Başkanlık seçimine geçmeli midir? sorusuna ise ankete katılanların yüzde 87,9'u hayır derken, evet diyenlerin soyısı 12.1 oldu.

AKP Seçmenin % 73'ü, BDP Seçmenin % 65'i, CHP Seçmenin % 82'si ve MHP Seçmenin %92'si Başkanlık sistemine karşı.

HABER FEDAİ

 

Etiketler : anket, bahçeli, mhp
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
mehmet öztürker
1661 gün önce
BU ÜLKEYİ KURAN İRADE KAN VEDİ CAN VERDİ BU TORAKLAR ŞEHİT ŞUHEDA YURDUDUR.UCUNDAN KISINDAN ZARAR VERDİLER AMA KAFALARININ ARKASINDAKİ HİN OĞLU HİNLİKLERİNİ ATATÜRKÜ VE ARKADAŞLALRI İLE BİRLİKTE KURDUKLARI LAİK SOSYAL BİR HUKUK DEVLETİNİ YIKAMIYACAKLAR VE GELDİKLERİ GİBİ GİDECEKLERDİR.GİDECEKLERDE YAPTIKLARI TAHRİBATLARIN HESABINI VERECEKLER VE CEZALARINI ÇEKECEKLERDİR.HİÇ MERAK ETMEYİN.
isa
1661 gün önce
bu anket hikaye mhp nin alacagı oy en fazla 13 dür. yarınöyle kişiler aday edilecek ki millet oy vermeyecek.
aytekin demiröz
1662 gün önce
vatan severler artık MHP de birleşmeli.baska vatanımız yok herkez aklını basına alsın..
Murat
1662 gün önce
Halkın %68 i bölünme korkusu yaşarken AKP hala %41 oy alıyor. Nasıl bir mantık çözemedim. Aradaki %9 a göre sorumlu muhalefet herhalde.
DETAY HABER Kategorisindeki Diğer Haberler
Yandaşlar hangi algı operasyonunun peşinde ?
"Anketler Erdoğan'ı kızdırmaya devam ediyor... "
"Saray anketleri tehlike alarmı veriyor..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=