Lütfen bekleyin..

PKK isyanda, AKP sus pus!

20 Haziran 2013, 09:20

Taksim’de Atatürklü Türk bayrağı açan gençleri polis kuvvetiyle ezen iktidar, “Öcalan’ı tahliye edin, KCK’lıları serbest bırakın ve Kürtçe’yi resmi dil kabul edin” diyerek isyan bayrağı açan PKK’ya karşı susuyor...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

“Ne olacağına biz karar veririz” diyor, hükümetten çıt çıkmıyor

Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı adı altında yapılan ihanet toplantısı, AKP-PKK müzakerelerini bir kez daha gündemin ilk sırasına taşırken, ’süreç’ adı altında pazarlık yapılan konuları da gün ışığına çıkardı. 2 günlük konferans sonucu ilan edilen ve Kandil’in yanı sıra BM ile AB’ye de gönderileceği açıklanan bildirgede resmen ve alenen isyan bayrağı açarak madde madde isteklerini dayatan PKK’ya karşı iktidar kanadından ise hiçbir tepki yok.

Anayasaya ne gireceğini dikte ettiriyorlar, itiraz bile gelmiyor

İŞte “Kürtler özerklik, federasyon, bağımsızlık gibi siyasal talepleri belirleme hakkına sahiptir. Kendi kaderini tayin hakkı Kürdistan halkına aittir” vurgulu bildirgeyle dayatılan bazı istekler: Kürdistan’ın statüsünü kabul edin, kaynak aktarın. Öcalan’ı tahliye edin. Tutukluları serbest bırakın. PKK’yı terör örgütü listesinden çıkarın. Kürtçeyi resmi dil olarak kabul edin. Ana dilde eğitime anayasal güvence verin. Yeni karakol yapımını durdurun. Koruculuğu kaldırın.

PKK isyan bayrağı açtı AKP ne gördü ne duydu

Demokrasi isteyen Türk bayraklı gençleri polis gücüyle ezen iktidar, “Öcalan ve KCK’lıları serbest bırak, Kürtçe’yi resmi dil kabul et” diyen PKK’ya karşı sessizliğini koruyor. Teröristbaşı Öcalan’ın talimatıyla Diyarbakır’da yapılan Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı adlı ihanet toplantısı, AKP-PKK müzakerelerinin “süreç” adı altında pazarlık yapılan konularını gün ışığına çıkardı. Kandil’in yanı sıra BM ile AB’ye de gönderileceği açıklanan toplantının sonuç bildirgesinde resmen ve alenen isyan bayrağı açarak madde madde isteklerini dayatan PKK’ya karşı iktidar kanadından bugüne kadar hiçbir tepki gelmedi.

Öcalan’a özgürlük

Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk’un okuduğu ve BDP’nin de imza attığı bildirgede, “Kürtler özerklik, federasyon ve bağımsızlık gibi siyasal talepleri belirleme hakkına sahiptir. Kürtler kendi kaderini tayin hakkının sadece Kürdistan halkının kararına ve onayına bırakılması ilkemizdir” denildi. Bebek katili Öcalan’nın tahliye edilmesi, teröristlerin serbest bırakılması ve PKK’nın terör örgütü listesinden çıkarılması istenen bildirgede, Kürtçenin resmi dil olarak kabul edilmesi ve ana dilde eğitimin anayasal güvenceye alınması kaydedildi.

Bildiri, İmralı, Kandil, Ankara, BM ve AB’ye de gönderilecek. Konferansta alınan bazı kararlar şöyle:“Hükümetin kullanmakta olduğu dil ve üslup, yeni karakol yapımları, yeni koruculuk kadrosu ve askeri hareketlilik gibi uygulamalar derhal sonlandırılsın, Öcalan serbest bırakılsın. Anadilde eğitim ve Kürtçenin resmi dil olarak kabulü, anayasal güvence altına alınsın. Kamu kaynaklarının pozitif ayrımcılık ilkesi temelinde Kürdistan’a aktarılması sağlansın. Başta hasta ve çocuk tutsaklar olmak üzere cezaevlerindeki tüm siyasi tutsakların serbest bırakılması için yasal düzenlemeler yapılsın. Faili meçhullerin aydınlatılması ve toplu mezarların ortaya çıkarılması için devlet sorumluluklarını yerine getirsin. Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Kürdistan Federe Bölgesi Başkanı Mesut Barzani, KCK Başkanlık Konseyi ve diğer Kürdistani güçleri, Ulusal Konferans’ın bir an önce toplanması için girişimde bulunsun. Konferansımız BM, İKÖ, AB ve dünya halklarını Kürdistan halkının adalet, özgürlük, eşitlik için verdiği mücadelesine karşı sorumlu davranmaya davet eder. Konferansımız tüm uluslararası örgüt ve devletlerden PKK’nin terör listesinden çıkarılmasını talep eder.”
 
“Öcalan’la görüşüp terörist diyor”

BDP lideri Selahattin Demirtaş, barış süreci konusunda hükümeti sert şekilde eleştirdi.

Demirtaş, BDP grubunda yaptığı konuşmada, “Buradan tüm barışseverlere çağrı yapıyorum, hükümet süreci tıkamak üzeredir” dedi. AKP’nin Sincan ve Kazlıçeşme mitinglerine atıfta bulunan Demirtaş, “Senin miting alanına gelen insan kadar insan cezaevine girip çıktı, utanmıyor musun. Madem dış güçler var, faiz lobisi var, o zaman mitingi neden Ankara’da yapıyorsun. Gitsene Washington’a. Orada toplasana milyonu” diye konuştu.

Demirtaş, Başbakan’ın mitinglerde kullandığı “Teröristbaşı” ifadesine de değindiği konuşmada, “Sayın Öcalan’la müzakere yapıyorsun sonra TV’lere çıkıp terörist başı diyorsun. Sen nesin o zaman. Kaldır barajı, seçimde görüşelim. Partimiz üzerinde baskı yapıyor, Hazine yardımı alıyorsun. Çocuk mu kandırıyorsun. Sizin adaletiniz, hukukunuz, vicdanınız batsın. 18 aydır sadece cezalandırılan Roboskili ailelerdir. Roboski bizim namus meselemizdir. Hesabını sormadan süreç işlemez, ilerlemez. Siz ceza kesmeye devam edin. Bu anlayış sadece Kürtlere karşı değil sokakları da görüyorsunuz. İstanbul’dan, Gezi Parkı’ndan, Dikmen’den bakınca Roboski daha iyi anlaşılıyor. Tek siyasetçi içeride olduğu sürece kırmızı çizgimizdir. Onlar içerde olduğu sürece süreç işlemez” diye konuştu.-YeniÇağ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=