Lütfen bekleyin..

'Suriye'ye müdahale' yerel seçimleri erteletecek mi?

29 Ağustos 2013, 00:06

Suriye'ye yönelik olası bir müdahale durumunda yerel seçimlerin ertelenip ertelenmeyeceği tartışma konusu oldu.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Suriye'ye yönelik olası bir müdahale durumunda yerel seçimlerin ertelenip ertelenmeyeceği tartışma konusu oldu.

İktidar ve muhalefete göre; Anayasa'da böyle bir hüküm var, ancak yerel seçimlerin ertelenmesini gerektirecek bir durum söz konusu değil. AKP'li Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu da, "Böyle bir hüküm var Anayasa'da. Genel bir ifade ama zorunlu değil. Meclis'in takdirinde olan bir şeydir. Böyle bir şey ihtimal vermiyorum şu anda" dedi.

-"SEÇİMLERİN ERTELENMESİNİ GEREKTİRECEK BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL"-

CHP'li Kamer Genç, Anayasa'nın 78. maddesindeki hükme işaret ederek, "Meclis'in kararına bağlı. İki günlük bir savaş, savaş hali değil. Bir haftalık savaş değil. seçimlere 6-7 ay var. Kısa süreli bir müdahale seçimleri erteletmez. Savaş hali devam edecek, seçimlerin başlangıç tarihinde savaş olacak yoksa ertelenemez. Savaş halinin seçimin başlangıç tarihinde olması lazım ki ertelensin. Anayasanın amacı bu değil. seçimlerin ertelenmesini gerektirecek bir durum söz konusu değil" diye konuştu.

-TÜRKEŞ: BÖYLE BİR İHTİMALİ GÖRMÜYORUM-

MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş de, seçimlerin ertelenmesi gibi bir ihtimali şu anda görmediğini belirterek, "Şu anda böyle bir ihtimali görmüyorum. Tabii Suriye'ye müdahalenin kapsamı daha çok karmaşık bilgiler var ortalıkta" dedi.

Suriye'ye müdahale olması halinde tezkerenin TBMM'den geçmesi gerektiğine dikkat çeken Türkeş, Dışişleri Bakanı ve Başbakan'ın kişisel kararıyla yapılamayacağını söyledi.

Yurt dışına asker gönderme yetkisinin TBMM'ye ait olduğunu ifade eden Türkeş, "TBMM'ye daha müracaat etmediler. Daha önce verdiğimiz tezkereyi biz bunu uçağımız düşürüldükten sonra ülke güvenliğinin sağlanması için verdik. Yoksa Suriye'yi terbiye etmek için vermedik. Daha Meclis'e bir şey getirmediler. Ne yapmayı düşündüklerini bilmiyoruz. seçimlere 6-7 ay var. 7 ay sonraki seçimin bugün için tartışılması gibi bir durum görmüyorum. Oraya askeri sokup çıkmamayı düşünüyorsa büyük bir yanlış yapar, onu da yapmaması gerekir. İnşallah böyle bir şey yapmazlar" dedi.

-BDP: SÖZ KONUSU DEĞİL-

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da, savaş hali durumlarında seçimlerin ertelenebileceğine dair bir mevzuatın olduğunu ama seçimlerin ertelenmesini gerektirecek bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Kaplan, Suriye'ye müdahale konusunda eski tezkerenin geçerli olmadığının da altını çizdi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Musa SARICAOĞLU
1664 gün önce
Öncelikle Suriye ye müdahale ve savaş hiç gündeme gelmemeli. Bu yaklaşım Türkiye açısından denize düşen misaline benziyor.Sonra da Seçimler zamanında yapılmalı. T.C. devletinin ne kadar güçlü bir devlet olduğu anlamında.Sıfır sorun politikası çakma imiş.Münazaracı Siyaset milleti kandırmaya gündemi değiştirmeye dayalı politikalar yürütür. Sonuçlarıda maalesef hüsran.Ne oldu akil insanların çalışmaları.Gündem değiştir,zaman kazan. Nereye kadar.
MUHAMMET BİLAL ARSLAN
1665 gün önce
AMERİKA FRANSA VE İNGİLTERE SURİYEYE SAVAŞ AÇIYORMUŞ BEN DE TEK BAŞIMA AMERİKA, FRANSA, İNGİLTERE VE İSRAİLE SAVAŞ AÇIYORUM TÜM BU ÜLKELER VE HALKLARI BENİM DÜŞMANIMDIR. HEPSİNİN KATLİ VACİPTİR BU ESEDE KARŞI DEĞİL TÜM MÜSLÜMANLARA KARŞI AÇILAN BİR SAVAŞTIR.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=