Lütfen bekleyin..

Tüketici güven endeksi azaldı

28 Ağustos 2013, 13:18

Tüketici güven endeksi, ağustos ayında geçen aya göre yüzde 1,6 azalarak 77,2 değerine geriledi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Tüketici güven endeksi, ağustos ayında geçen aya göre yüzde 1,6 azaldı. Temmuz ayında 78,5 olan endeks ağustos ayında 77,2 değerine düştü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),  Merkez Bankası işbirliğiyle yürütülen anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksini yayımladı. Endeks, ağustos ayında geçen aya göre yüzde 1,6 oranında azaldı. Temmuz'da 78,5 olan endeks ağustosta 77,2 değerine geriledi.

- Tasarruf etme ihtimali azaldı

Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi geçen aya göre yüzde 10,4 oranında azaldı. Temmuzda 28,7 olan endeks, ağustosta 25,8 değerine düştü. Bu düşüş, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin geçen aya göre azaldığını gösteriyor.

- Genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 2 azaldı

Temmuz ayında 102 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 2 oranında azalarak, ağustos ayında 103 değerine indi. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının geçen aya göre azaldığınına işaret ediyor.

- Hanenin maddi durum beklentisi endeksi düştü

Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi de geçen aya göre yüzde 1,3 oranında azaldı. Temmuz ayında 94,3 olan endeks değeri ağustosta 93,1 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının düşmesinden kaynaklandı.

-  İşsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 1,2 arttı

Temmuz ayında 85,7 olan gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi geçen aya göre yüzde 1,2 oranında artarak, ağustos ayında 86,8 değerine yükseldi. Bu artış, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki düşüşten kaynaklandı.

- Tüketici güven endeksi nasıl hesaplanıyor?

Tüketici güven endeksi hesaplanırken, aylık tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin kişisel mali durumlarına ve genel ekonomiye ilişkin mevcut dönem değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri ölçülüyor ve yakın gelecekte yapılması planlanan harcamalarına ve tasarruflarına ilişkin eğilimleri saptanıyor.

Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabilirken, endeksin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser, 100'den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor.

-Sanayi işgücü girdi endeksleri yükseldi

TÜİK'in açıkladığı bu yılın 2. çeyreğine ilişkin Sanayi İşgücü Girdi Endekslerine göre, sanayi istihdam endeksi (2010=100 temel yıllı) 2013 yılı 2. çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,4, bir önceki çeyreğe göre 1,6 arttı. Üç aylık sanayi istihdam endeksi 115,2 oldu.

Sanayide çalışılan saat endeksi bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,7, bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,6 arttı. Üç aylık sanayide çalışılan saat endeksi 113,6 olarak gerçekleşti.

Sanayide brüt ücret-maaş endeksi 2013 yılı 2. çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 14, bir önceki çeyreğe göre yüzde 5,3 arttı. Üç aylık sanayide brüt ücret-maaş endeksi 149 oldu.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre yılın 2. çeyreğinde istihdam endeksinde geçen yılın aynı çeyreğine göre en yüksek artış yüzde 4,6 ile dayanıksız tüketim malı imalatında gerçekleşti. Bu yılın ikinci çeyreğinde çalışılan saat endeksinde geçen yılın aynı çeyreğine göre en yüksek artış yüzde 3,5 ile dayanıksız tüketim malı imalatında yaşandı. Brüt ücret-maaş endeksinde ise geçen yılın aynı çeyreğine göre en yüksek artış yüzde 15,6 ile dayanıklı tüketim malı imalatında oldu.

Etiketler : tüik
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
“AKP’nin Yıkım Tablosu, 16 Yılın Faturası” 200'den günümüze ekonomide n..
Dolar/TL bir süredir beklenen Afrin operasyonunun hafta sonu başlatılması a..
Ekonomide korkutan rakamlar...
Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2017 bütçesinin 47,4 milyar lira açık verdiğini a..
Borsa İstanbul'dan Bitcoin açıklaması...
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=