Lütfen bekleyin..

Suriye’ye Saddam senaryosu!

28 Ağustos 2013, 00:51

"Anlaşılan o ki, BM Heyetinin varacağı sonuç ne olursa olsun Şam yönetiminin vurulacağı kesine yakın bir ihtimaldir."

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Suriye ajan, muhbir, kontra, casus, ajitatör, provokatör kaynıyor. Kan dökücüler, kan içiciler ve gözü kanlı terör örgütleri bütün maharetlerini Suriye’de gösteriyorlar. Suriye’de devlet birçok yörede fiilen kontrolü kaybetmiş durumdadır. Rejim askeri yönden olmasa da fiilen ahlaki, insani ve siyasi yönden kontrolü kaybetmiştir.

Bölgede bir yandan siyasi/askeri kaos yaşanırken diğer yanda da kimyasal gazlarla kitlesel bir biçimde insanlık suçları işlenmektedir. Kimyasal katliamı gözü dönmüş rejim unsurları da gözünü kan bürümüş güdümlü muhalif güçlerin de gerçekleştirme ihtimalleri vardır.

İnsanlık dışı uygulamalarına ve daha önceki sabıkalarına bakarak kimyasal gaz kullanımını Esat güçlerinin yaptığını söylemek ön yargı olur ve son derece tehlikelidir.

Suriye’de işlenen insanlık suçu, Esat güçlerince gerçekleştirilmemişse  o zaman sınırlardan girip çıkan Cihatcı, Nusra’cı, Kaideci ya da diğer terörist unsurların ellerinde kimyasal silahlar olduğu gerçeğiyle yüz yüze gelinmiş olur. Asıl tehlike de budur.

Diğer yandan Esat rejiminin Şam’daki kimyasal saldırıyı, -dünyanın gözleri üzerindeyken- gerçekleştirecek kadar aklını yitirmiş olduğunu da düşünmemek gerekir. Esat rejiminin böyle bir saldırının dünyanın ve küresel güçlerin şiddetini üzerine çekeceğini bilecek kadar aklının olduğunu da hesap etmek gerekir.

Esat güçlerinin, isyancılara karşı gözle görülür bir üstünlük sağladığı bir zamanda kimyasal silaha başvurmaları için mücbir bir sebebin olmadığı dabir gerçektir

BBC’nin Ortadoğu Editörü Jeremy Bowen şunları söylüyor:  “Birleşmiş Milletler denetçileri ülkedeyken, hükümet neden bu tür silahları kullansın? Olayın meydana geldiği iddia edilen yer, zaten tamamen Suriye Ordusu’nun kontrolünde...”

Diğer yandan Mayıs ayında Adana’da ve Mersin’de, Özgür Suriye Ordusu militanlarının bulunduğu evlerde iki kilo sarin gazı ele geçirildiği açıklanmıştı.

Mayıs ayında BM yetkilisi Carla del Ponte, yaptığı açıklamada, Özgür Suriye Ordusu’nun sarin gazı kullandığını gösteren bulgulara ulaştıklarını açıklamıştı. Ponte, Esat yönetiminin ise kimyasal silah kullandığına dair bir kanıta rastlamadıklarını söylemişti.

Nitekim Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, kimyasal silahları kullanan tarafın rejim olduğundan duyulan şüphenin çok az olduğunu vurgulayarak, uluslararası standartların ihlal edildiğine dikkat çekmiş ve Obama’nın kimyasal silah kullanımına verilecek en iyi yanıtı değerlendirdiğini söylemiştir.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise Suriye rejiminin kimyasal silah  kullanma kapasitesinin olduğunu ve Suriye’de kimyasal silah  kullanımına yönelik, kendilerinde bulunan ek bilgilerin önümüzdeki günlerde paylaşılacağını yönelik bir açıklama yaptı. Kerry, Suriye  rejiminin kimyasal silah  kullanılan bölgeleri vurmaya devam ederek, kanıtları yok etmeye çalıştığına ise özel olarak dikkati çekti.

ABD ve ortakları Suriye’yi vurmak için ciddi bir “ahlaki” gerekçe bulmuş durumdadır. İsrail “eli tetikte” olduğunu açıklamıştır.

Fransa ve İngiltere Şam’a yönelik saldırı için hazırdır. Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, TBMM’yi yok sayarak diyor ki: “Eğer Suriye’ye karşı BM yaptırım uygulamazsa gönüllü ülkeler koalisyonu kurulur. Biz de bu koalisyonda yer alırız...” Daha önce de Başbakan Erdoğan,  “ABD kara harekâtı yaparsa destek oluruz”  demiş, ‘hadi ne duruyorsunuz’ mesajı vermişti!

Anlaşılan o ki, BM Heyetinin varacağı sonuç ne olursa olsun Şam yönetiminin vurulacağı kesine yakın bir ihtimaldir.

Irak ta benzer gerekçelerle vurulmuştu.

Zamanın ABD Başkanı George W. Bush, şu itirafta bulunmuştu: “Irak’ta, iddia edildiği gibi kitle imha silahı bulunmayışı en çok beni tiksindirdi ve çok öfkelendirdi”. Bush, bunun için özür dilemeyeceğini “çünkü kararım doğruydu, Saddam’sız bir dünya daha iyi bir dünya” diyerek kendisini savunmuştu.

Saddam senaryosu, Esat Suriye’si için sahnede. / Özcan Yeniçeri - YeniÇağ

Etiketler : özcan yeniçeri, suriye, abd
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
ATAK ŞAHİN
1639 gün önce
nasıl bir dünyada yaşıyoruz,kim haklı kim haksız,kim doğru,kim ysnlış,suriye ile yukarda yazılı maklaleyi okuduğunuzda gerek BM görevlisi araca roketli saldırıda bulunulması,gerekse nukleer silah kullanılması suriye yönetimi açısından böyle bir ortamda mümkün görülmüyor.bu saldırıları muhaliflerde yapsa,provakatör ajanlarda yapsa dünya kamu oyu baskısıyla suriye yönetiminin üzerinde kalacagı kesin görülüyor.yani tavşanla,kurdun hikayesi misali.yani yıllarca bende nükleer silah yok diye bağırıpta sesini kimseye duyuramayan saddam hesabı.ırakta 1milyon insan öldükten sonra,yüzbinlerce kadına tecavüz edildikten sonra,ırakın şehirlerinin tamamen yaşanamaz hale geldikten sonra.A IRAKTADA NÜKLEER SİLAH yokmuş dendiği gibi.EY BAŞBAKAN ORTADOĞUYU KAN GÖLÜNE ÇEVİREN,MİLONLARCA MÜSLÜMANIN KANINI AKITAN VE ARTIK BIRAKIN YAŞAMAYI NEFES BİLE ALINAMAYAN BOP EŞBAŞKANLIGINI TERKET.BU KADAR BEDDUA SENİ DEGİL 7 CEDDİNİDE İFLAH ETMEZ BUNU BİL.
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler
Alişan Satılmış yöneticilerin vefasızlığına dikkat çekti...
flaş iddia: PKK'ya karşı verdiği mücadeleyle tanınan Osman Pamukoğlu..
"MHP'li üst düzey bir yönetici..."
Erdoğan ve Bahçeli'nin tavrı...
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=