Lütfen bekleyin..

'PKK'ya biat etmeyen tüm siyasi güçler hedefte'

25 Ağustos 2013, 18:25

Botan kod adlı Nizamettin Taş, PKK'ya biat etmeyen tüm siyasi güçlerin hedefte olduğunu söyledi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

PKK'dan 2004 yılında ayrılarak Kuzey Irak'ta Kürdistan Demokrat Yurtseverler Partisi'ni (PWD-K) kurup burada faaliyetlerini sürdüren ve yaşadıkları evleri kamerayla gözetim altında tutan PKK'lılarla çatışarak birini yaralı yakalayan grup adına açıklama yapan Botan kod adlı Nizamettin Taş, PKK'ya biat etmeyen tüm siyasi güçlerin hedefte olduğunu söyledi. Taş, Erbil'de 15 Eylül tarihinde yapılacak olan Kürt Ulusal Kongresi öncesi PKK'nın kendilerini tümüyle imha etmek istediğini ileri sürdü.

Star'ın haberine göre, PKK'nın eski yöneticileri adına yapılan açıklamada ise, “Barış ve çözüm süreci olarak adlandırılan bir süreçte PKK'da gerçekleşen Yönetim değişikliğinin daha yeni, yapıcı ve ulusal politikaların gelişmesine vesile olacağı beklentisi doğmuşken bu saldırı planının uygulamaya konulması bir kez daha bu umutların ne kadar anlamsız ve yersiz olduğunu ortaya koymuştur. Bir kez daha anlaşılmıştır ki, PKK iç tasfiye ve imha operasyonlarına hız verecektir. Bu tasfiye ve imha yönelimlerinin hedefinde yalnız PWDliler değil PKK ye biat etmeyen tüm siyasi güçler olacaktır” denildi.

Doğu ve Güneydoğu'daki kamplarda örgüt yöneticiliği yaparak yaklaşık 20 yıl boyunca PKK'nın dağ kadrosunda kalan ve 2004 yılında silahsız mücadelesi savunarak örgütten ayrılan Nizamettin Taş, arkadaşlarıyla birlikte yaşadığı Süleymaniye'nin Koy ilçesinde kendilerinin imhasına yönelik PKK tarafından saldırı yapıldığını ileri sürdü.

PKK'dan ayrılan PWD yöneticilerinden Hıdır Sarıkaya ise, direkt bir saldırının olmadığını gizlenen kamerayı almaya gelenlerle çatıştıklarını ve birini yaralı yakaladıklarını söyledi.

PKK tarafından bir katliam girişiminde bulunulduğunu Facebook'taki sayfasında paylaşan Nizamettin Taş, "Kürdistan Ulusal Kongresinin gerçekleştirilmesi için hazırlıkların sürdürüldüğü bir ortamda PKK'nın gerçekleştirmeye çalıştığı yeni bir katliam girişimi daha yaşandı. 23 Ağustos 2013 tarihinde Koy'de yaşayan PWD-K(Parti Waletparezen Demokraten-Kürdistan Demokrat Yurtseverler Partis Kurdistan) üyelerine yönelik gerçekleştirilmek isten bir saldırıda çıkan çatışma sonucu, saldırıda yer alan ve en az üç kişi olduğu belirlenen grubun bir üyesi yaralı olarak ele geçirilmiştir. Mahmut Cevahir Ahmet kimliği üzerinde çıkan ancak kimliğinin sahte olabilme ihtimali bulunan bu şahsın Koy'a asayişindeki sorgusu devam etmektedir. Günlerce video ve fotoğraf çekimi yapan bir mini casus kamerası, telefonlar ve diğer belgeler ele geçirilmiştir. Olayın hukuki ve yargısal boyutu Kürdistan'daki yetkili makamları ilgilendirmektedir" dedi.

PWD-K Grubunun tümüyle imha edilmesini amaçlayan insanlık dışı bir planın böylesi bir dönemde uygulamaya konulmasının her bakımdan düşündürücü ve dehşet verici olduğunu dile getiren Taş şunları söyledi:

"Kürdistan ulusal Kongresi gibi tarihi önemi olan ve tüm Kürtleri sevindiren bir çalışmaya, ömrünü Kürt halkı için savaşmak ve mücadele etmekle geçirmiş PWD-K üyelerinin PKK'nın ısrarlı engellemeleri sonucu dahil edilmemesi ulusallık ve yurtseverlik adına izaha muhtaç ve kabul edilmeyecek bir durumdur. Ancak anlaşılan o ki, PKK kongreye dahil etmemenin ötesinde hayat hakkına kastetmeye çalışmaktadır. Kürdistan Ulusal Kongresi ne dâhil edilen tüm güçlere ve hazırlık çalışmalarını yürüten Komitenin üyelerine sesleniyoruz. Ulusal Kongreye katılımı engellenen PWD'nin yönetimine yönelik uygulamaya konulan ve fakat başarılamayan bu saldırıyı nasıl anlamlandırıyorsunuz. PWD'nin ulusal Kongreye katılmamasının hiçbir meşru ve haklı görülür gerekçesi var mıdır? PKK'nın kendinden ayrılanı hain ilan edip yok etmesi Kongreye katılan siyasi güçlerin bir kabulü müdür? Herkesin kendi muhalifini ya da "Hainini" yok ettiği bir Kürdistan'da kim ben Yurtseverim diyebilir. Tüm bu ve buna benzer sorular cevap beklemektedir. Bu anlamda bizler bu siyasi dışlanmışlığı ret ve protesto ediyoruz. Son gerçekleşen saldırıyı ise Partimizi Kongreye sokmama tavrını izah etmekte hayli zorlanan PKK'nın bu problemden ebediyen kurtulmak üzere gerçekleştirmek istediği bir eylem olarak değerlendiriyoruz. Barış ve çözüm süreci olarak adlandırılan bir süreçte PKK'da gerçekleşen Yönetim değişikliğinin daha yeni, yapıcı ve ulusal politikaların gelişmesine vesile olacağı beklentisi doğmuşken bu saldırı planının uygulamaya konulması bir kez daha bu umutların ne kadar anlamsız ve yersiz olduğunu ortaya koymuştur. Bir kez daha anlaşılmıştır ki, PKK iç tasfiye ve imha operasyonlarına hız verecektir. Bu tasfiye ve imha yönelimlerinin hedefinde yalnız PWD liler değil PKK'ya biat etmeyen tüm siyasi güçler olacaktır. Biz Kürdistan'daki hiçbir siyasi parti, grup ya da çevreye düşman değiliz ve düşmanlık siyaseti gütmüyoruz. Kürdistan için nefes alan herkes bizim için bir değerdir. PKK'ya karşı bir düşmanlığımız ve bu temelde bir çalışmamız da olmamıştır ve olmayacaktır. Eleştirdiğimiz yanlış politikalarına rağmen PKK önemli bir ulusal güçtür. Kürtler arası siyasi eleştiri ve mücadeleye evet, çatışma ve tasfiyeye hayır diyoruz"

GRUBUN İMHA EDİLMESİNE YÖNELİK

“Grubun tümüyle imha edilmesini amaçlayan insanlık dışı bir planın böylesi bir dönemde uygulamaya konulması her bakımdan düşündürücü ve dehşet vericidir” olduğu belirtilen PWD açıklamasında ise şu görüşlere yer verildi:

“Kürdistan ulusal Kongresi gibi tarihi önemi olan ve tüm Kürtleri sevindiren bir çalışmaya, ömrünü Kürt halkı için savaşmak ve mücadele etmekle geçirmiş PWD üyelerinin PKK'nin ısrarlı engellemeleri sonucu dâhil edilmemesi ulusallık ve yurtseverlik adına izaha muhtaç ve kabul edilmeyecek bir durumdur. Ancak anlaşılan o ki, PKK kongreye dâhil etmemenin ötesinde hayat hakkına kastetmeye çalışmaktadır. Kürdistan Ulusal Kongresi ne dâhil edilen tüm güçlere ve hazırlık çalışmalarını yürüten Komitenin üyelerine sesleniyoruz. Ulusal Kongreye katılımı engellenen PWD'nin yönetimine yönelik uygulamaya konulan ve fakat başarılamayan bu saldırıyı nasıl anlamlandırıyorsunuz.PWD'nin ulusal Kongreye katılmamasının hiçbir meşru ve haklı görülür gerekçesi var mı dır ? PKK'nin kendinden ayrılanı hain ilan edip yok etmesi Kongreye katılan siyasi güçlerin bir kabulümüdür? Herkesin kendi muhalifini ya da “Hainini” yok ettiği bir Kürdistan'da kim ben Yurtseverim diyebilir. Tüm bu ve buna benzer sorular cevap beklemektedir. Bu anlamda bizler bu siyasi dışlanmışlığı ret ve protesto ediyoruz. Son gerçekleşen saldırıyı ise Partimizi Kongreye sokmama tavrını izah etmekte hayli zorlanan PKK nin bu problemden ebediyen kurtulmak üzere gerçekleştirmek istediği bir eylem olarak değerlendiriyoruz.”

Kuzey Irak'taki Mesut Barzani ile Celal Talabani'nin liderlik KYB yetkililerine de sesleyen PWD yöneticileri, “Güney Kürdistan topraklarında özgürce ve güvenlik içinde yaşama her Kürt insanının hakkıdır. Ve yine Kürt hükümetinin bilgisi ve onayı dâhilinde burada bulunan bizlerinde güvenliğinden buradaki hükümet ve özel olarak YNK sorumludur. Defalarca grubumuza yönelik gerçekleştirilen saldırıların yeni bir halkası olan bu saldırı faili ve belgeleriyle birlikte Kürt asayişi ve yargı birimlerinin denetimindedir. İnkâr edilmesi mümkün olmayan kanıtlarla birlikte faili belli bu saldırı hakkında yetkili makamların gerekli ve doyurucu açıklamayı kamuoyu ile paylaşmalarını umut ediyor ve bekliyoruz. Tüm Kürt halkına ve siyasi güçlerine önemle ve bir kez daha şunu belirtmek istiyoruz. Biz Kürdistan'daki hiçbir siyasi parti, grup ya da çevreye düşman değiliz ve düşmanlık siyaseti gütmüyoruz. Kürdistan için nefes alan herkes bizim için bir değerdir. PKK ye karşı bir düşmanlığımız ve bu temelde bir çalışmamız da olmamıştır ve olmayacaktır. Eleştirdiğimiz yanlış politikalarına rağmen PKK önemli bir ulusal güçtür. Kürtler arası siyasi eleştiri ve mücadeleye evet çatışma ve tasfiyeye hayır diyoruz. Kürt halkının özgürlüğü için mücadeleye devam edeceğiz” denildi.

Etiketler : Nizamettin Taş, PKK,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=