Lütfen bekleyin..

Gezi Parkı için halkoylaması nerede yapılacak?

19 Haziran 2013, 17:22

AKP Sözcüsü Hüseyin Çelik, Gezi olaylarından partisinin Kazlıçeşme mitingine gündem ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Hüseyin Çelik Gezi eylemleri ile ilgili olarak, "AK Parti plebisitin arkasında olduğunu teyit etti. Yargıda Topçu Kışlası ile ilgili nihai olarak aleyhte bir karar çıkarsa kimsenin yapacağı bir şey yoktur. Türkiye bir hukuk devletidir. Ancak leyhimize çıkarsa da bir oylamaya gidilecek. Beyoğlu'nda değil Büyük Şehir sınırları içerisinde tüm İstanbul'u kapsayan bir seçim yapılacak" dedi.

İşte Hüseyin Çelik'in konuşmasından satır başları...

"DEMOKRASİLERDE MESAJLAR BARIŞÇI BİR ŞEKİLDE İLETİLEBİLİR"

"Tencere tava, ıslık çalma gibi eylemler devam ediyor. Demokrasilerde insanlar mesajlarını barışçı bir şekilde iletebilir. Ama komşularına zarar vermeden. Makul olan her meselede biz vatandaşımızla beraberiz. Vatandaşın tenkidi de demokratik bir tavırdır."

Türkiye bir hukuk devletidir. Ve bu kurallar uygulanmak zorundadır. Plebisit oylamasına Büyükşehir sınırları içerisinde bir oylama olacak. Halkımızı ne derse bu karar saygılı olacağız ve ona uyacağız.

Gezi olayları ile ilgili olarak büyük çapta halkımızın sağ duyusu ile karşılanmıştır. Bir kısım kitle eylemlerde bulunmuştur. Barışçıl ve demokratik eylemlere sonuna kadar şapka çıkarırız. Slogan atılabilir, mesajını demokratik yollarla iletilebilir. Üniversite sınavına gidecek çocukların uykusuna tencere tava çalarak engel olmak yanlıştır.

EYLEMLERİN MALİYETİ...

İyi niyetli ve sempati uyandıran bir çıkışla başlayan durum, 291 iş yeri tahrip edilmiş, 271 özel kullanılamaz hale getirilmiştir, 41 ambulans pert olmuştur. 14 parti binasına saldırılarda bulunulmuştur. Fiziki zarar 140 trilyona varmıştır. Ben buradan şu çağrıda bulunmak istiyorum. Türkiye demokratik bir ülkedir. Türkiye demokratik bir ülke olmasaydı bu gösteriler zaten yapılamazdı. Sabır tahammül diyalog aklına gelecek ne varsa sağ duyu ortaya konuşulmuştur. Umarız böyle bir tatsızlık bir daha yaşanmaz. Sandıkta aradığını bulamayanlar acaba sokakta bir şey bulabilir miyim gibi bir telaşa bürünmüştür.

AK Parti bugüne kadar birçok badireyi atlatarak gelmiştir. Bizim koşumuz engelli koşudur. Türkiye'nin huzurunu bozacak hiçbir şey yapmadık. Siyasi ve ekonomik istikramımızı bozmamak için hiçbir zaman başımızı öne eğmedik. Cumhuriyet mitinglerinde partimize bir linç kampanyası başlatıldı. Ama her zaman biz barış ortamını sağalamaya çalıştık. Partimize açılan bir kapatma davası açıldı. Ama biz bunun üstüsünden de gelmeyi başardık.

"MİTİNGLER DEVAM EDECEK"

Kazlıçeşme'de bizim Cumhuriyet tarihimizin en büyük mitingi yapıldı. Halkımızla bir güzelliği paylaşmaya gittik. Bir tek insanın burnu kanamadı. Orada demokratik nezaketin örneklerini ortaya koyduk. Herkese teşekkürlerimi sunuyorum. İstanbul kendisine yakışanı yaptı. Bu mitingler devam edecek. Bizim gövde gösterisi yapmaya ihtiyacımız yok.

İl başkanlığımız saldırı şiddetle kınadı. Hangi partiye böyle bir saldırı yapılırsa yapılsın biz bunu tasvip etmeyiz. Medeni insanlar birbiriyle konuşarak anlaşırlar. Biz bunu yaptık. Emanet bize sandıkla verilmiştir. Halk istediği sürece bu emanet bizde kalacaktır. Demokratik olgunluk nedir o gösterilecektir.

"SOSYAL MEDYANIN DA BİR ETİĞİ OLMALI"

Kimse AK Parti'den böyle yasak beklemesin. Yasaklarla yolsuzluklarla verdiğimiz micadele ortadadır. İnsanın olduğu her yerde suistimallik olabilir. Ama küçük çaptada olsa bu ortaya çıktığı zaman gereğini yapmışızıdır. Yazılı medyanın bir etiği var. Görsel medyanın da bir etiği var. Sosyal medyanın da bir etiği olmalı gerekir. Sosyal medya ile ilgili eksikliği hissedilen bazı düzenlemeler yapmak istemekteyiz.

İnsanları provoke etmek ve galeyana getirmek için açılan sahte hesaplar vardır. 262 twitter hesabı tespit edilmiştir. Bu vasıtaların yaygınlaşarak kullanılmasıyla bu sorunlar ortaya çıkmaktadır. Sosyal medya karşıtı bir tutum içinde olduğumuzu kimse düşünmesin.

AVRUPA BİRLİĞİ'YLE İLİŞKİLER

Malum özellikle son zamanlarda Türkiye ile ilgili bazı açıklamalar yapılıyor. Diyelim ki Merkel’in açıklaması. Merkel’in bundan önceki gayretleri hangi yöndeydi ki? Her platformda Merkel, Türkiye’nin AB’ye aday olmamasını söylemiştir. Önce imtiyazlı sonra stratejik ortaklık dediler. Fransa ve Almanya Türkiye'nin büyüklüğünden dolayı Avrupa Birliği'ne girmesine hep sıkıntılı bakmıştır. Türkiye Avrupa Birliği içinde olduğu zaman emsali olan ülkeler Almanya, Fransa belki de İngiltere olacaktır. AB'ye hiç bir zaman cennet ve cinnet gözüyle bakanlardan olmadık.

Sürecin sonucunda bizi almak istemezlerse kendileri bilir. Biz Avrupa Birliği'ne hiçbir zaman cinnet veya cennet olarak bakmadık. Üyelik sürecini sonuna kadar götüreceğiz, masadan en son kalkan biz olacağız. Sonuna kadar müzakereyi götürmek istiyoruz.

Dövizde ve borsada hareketlenme görüyorsunuz bunlar sadece Gezi olayları ile ilgili değildir. Uluslarası piyasalara bağlı olarak bir dalgalanma vardır.

DURAN ADAM EYLEMİ

Arkadaşlar ister, duran ister yürüyen, ister alkışlayan ne tür eylem yapan insanımız olursa olsun önemli olan zarar vermesin. Yeter ki adam gibi eylem olsun. Dünyayada pozitif bir mesaj verelim. Genel hayatı olumsuz etkilemeyen eylemler olsun, bizim durduğumuz yer burasıdır.

ABD BÜYÜKELÇİSİ RİCCİARDONE'NİN ZİYARETİ

Sayın büyükelçi ilk defa AK Parti genel merkezine gelmiyor. Başbakanımızın son ABD ziyareti, sayın Obama ile hem başbaşa küçük büyük heyetler halinde görüşmesi, çok çok olumlu sonuçları olan bir seyahatti. Bazılarının rahatsız olduğunu biliyoruz.
Sayın büyükelçi zaman zaman başbakanlığa, dışişleri bakanlığına gidebilir. Büyükelçinin açıklamalarını gördüm. Türk demokrasisine güvendiğini söylüyor. O da bizim dost ve müttefik ülkeler olduğumuzu söylüyor. Bu çok önceden aslında ayarlanmış bir görüşmedir. Bugün sayın Yalçın Akdoğan ile, öbür gün başka bakan ile görüşebilir. Kendisiyle tabi bazı konular paylaşılmıştır.

KAZLIÇEŞME MİTİNGİNDE MHP BAYRAĞININ AÇILMASI

MHP kongresi olur, AK Parti'den bir arkadaşımız kongresine gider ve insanlar birbirini alkışlar. Bu diğer partiler içinde geçerlidir. Açık hava toplantısı olunca işin rengimi değişiyor. Orada bir nezaket gösterisinde bulunulmuştur. Başbakanımızın onları miting alanından çıkarılmasını bekliyorsunuz.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
anayasal suç
1734 gün önce
yargıda olan bir kararı oylama götürmek bir anayasal suç
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=