Lütfen bekleyin..

MEB yapbozuna bir parça daha! İşte detaylar...

24 Ağustos 2013, 12:59

Eğitim yine vardiyalı oluyor, sabahçı öğlenci uygulaması geri geliyor!

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Anadolu liselerine giremeyenler için açılacak ek sınıflarda sabahçı öğlenci uygulaması geri geliyor

Anadolu liselerine yerleşemeyen 574 bin öğrencinin durumu belirsizliğini koruyor. MEB, meslek liselerinde genel lise sınıfları açıp ikili öğretime geçerek sorunu çözmeye çalışıyor. Eğitim-Sen Genel Başkanı Yıldız, bu tedbirin sorunu ortadan kaldırmayacağı görüşünde.

SBS sonucuna göre Anadolu liselerine yerleşemeyen yaklaşık 574 bin öğrencinin kayıt problemine Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) meslek lisesi, imam hatip lisesi ve çok programlı liselerde genel lise sınıflarında düz lise eğitimi uygulamasıyla çözüm bulmayı hedefliyor. Meslek liselerinde artacak öğrenci yoğunluğunu da MEB ikili öğretim ile çözmeyi hedefliyor. Eğitim-Sen yetkilileri, meslek lisesi içinde açılacak olan genel lise sınıflarının SBS sonucuna göre yerleşemeyen 574 bin öğrencinin sorununu çözmeyeceği görüşünde.

Mesleki eğitim almak istemeyen öğrencilerin, kendilerine en yakın meslek lisesine kayıt yaparken genel lise programında okumak istediğini yazılı olarak bildirmesi gerekiyor. Düz lise sınıfı uygulamasına rağmen meslek lisesinde öğrenim görmek istemeyen öğrencilere ise MEB, özel liseleri işaret ediyor.

MEB, 574 bin öğrencinin kafa karışıklığını gidermek için yayınladığı genelgede, sınavsız kayıt alan liselerde aday başvurularının belirlenen kontenjandan fazla olması durumunda yerleştirme işlemlerinde ortaokul sınıflarının yılsonu başarı puanı ortalaması yüksek olan öğrencinin önceliğe sahip olacağını, yine de eşitlik hali söz konusu olduğunda yaşı küçük olan adaya öncelik verileceğini belirtti.

Genelgede yer alan “Herhangi bir okula yerleştirilemeyen öğrencilerin söz konusu okulların ikili öğretime geçişleri yapılarak öğrenim görmeleri sağlanacaktır” ifadesi 2013- 2014 eğitim öğretim yılında liselerde sabahçı-öğlenci uygulamasına gidileceğinin sinyalini verdi. Türkiye genelinde toplam 44 bin 504 dersliğin bulunduğu sınavsız kayıt alan liselerde sabahçı-öğlenci uygulamasına geçilerek derslik sorununu giderilmesi ön görülüyor.

“BU YILI KURTARALIM” MANTIĞI İŞLİYOR

Maltepe Dershaneleri Ankara Şubesi müdür yardımcılarından matematik öğretmeni Mehmet Arlı ise genel lise sınıfı uygulamasının kolaylıkla uygulanamayacağını söyledi. Arlı, “Genel lise sınıfı formülü ile ‘bu yılı kurtaralım’ mantığı işletiyorlar. Yerleşemeyen öğrenciler sorununu 2013-2014 öğretim yılı için şimdilik bu şekilde çözerek seneye daha iyi bir formül bulma yoluna gideceklerini düşünüyorum” dedi.
 
İMAM HATİP’E YÖNLENDİRİLİYORLAR

Eğitimciler, meslek lisesi içinde açılacak olan genel lise sınıflarının SBS sonucuna göre yerleşemeyen 574 bin öğrencinin sorununu çözmeyeceği görüşünde.

Taraf ’a konuşan Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, açıkta kalan öğrenci sayısının bilinenin aksine 700 bin civarında olduğunu iddia etti. Meslek lisesinde okumak istemeyen öğrencilerin son yıllarda sayıları artan İmam Hatip liselerine yönlendirildiğini ifade eden Yıldız, kat sayı sorunun da kalkmasıyla imam hatipleri tercih etmeleri için gerekli ortamın sağlandığını kaydetti. Eğitim-Sen Genel Başkanı Yıldız, Türkiye genelinde eğitim veren toplam 615 çok programlı lisenin de ihtiyacı karşılamayacağını vurguladı. Yıldız, “SBS’yi kazanamayan öğrencilerin çok programlı liselere kayıt olması halinde bir sınıfa 40 bin kişi düşecek” sözleriyle derslik sorunun baş göstereceğine dikkat çekti.-Taraf

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Ah Vatan
1667 gün önce
Anadolu Liselerine giremeyen öğrencilerin akademik eğitim kapasiteleri yoktur. O öğrencileri okullarda tutmak demek ülke çocuğunu hapiste tutmaktan farksızdı. Okulda boşu boşuna bekletilmekte ömürleri çürümektedirler. Bu yıl göreceksiniz bunlaru yüde doksan dokuzu okulu terk edecek sigara içki eroyin satanlara karışacaktır. Oysa bu çocuklar bir ustanın yanına verilse meslek öğrenseler üç beş kuruş alsalar çok mutlu olacaklar ve geleceklerini garanti altına alacaklardır. Meslek demek altın bilezik demektir. Hükümet bu konuda çuvallamıştır.Belkide bilerek millete hainlik olsun diye yapmaktadır. Çünkü her yaptığının altında bir pislik çıkmaktadır. Anayasa dediler Vatandaş için bir hayırlı madde değişikliği yok hep PKK için bölücüler yıkıcılar için değişiklikler var.
özge bayrak
1668 gün önce
Allahım bız sana ne yaptıkta bizleri bu tip yöneticilerle imtihan ediyosun...
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 2017 Faaliyet Raporu’nda kendi belirle..
Öğrencileri liselere otomatik yerleştirecek simülasyondaki son iki kriteri ..
Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı Marmara Üniversitesi 135. Kuruluş Yıl Dönü..
ÖSYM başkanı açıkladı! Son 10 yılda yapılan sınav sonuçlarına yönelik detay..
Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK), daha önce tek günde yapılacağı duyurula..
TEOG'un yerine adrese en yakın, sınavsız mahalli yerleştirme uygulaması..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=