Lütfen bekleyin..

Hükümet'in memur zammı teklifi belli oldu

21 Ağustos 2017, 14:38

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu memur zammına ilişkin teklifi 2018'de ilk altı ay yüzde 3,5 ikinci altı ay için de yüzde 3,5 olarak açıkladı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu memur zammına ilişkin teklifi 2018'de ilk altı ay yüzde 3,5 ikinci altı ay için de yüzde 3,5, 2019'un ilk altı ayı için yüzde 4 ikinci altı ayı içinse yüzde 5 olarak açıkladı.

Bakan Sarıeroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle;

* Ekonomik istikrarımız, kamu çalışanlarımızın beklentileri bizleri için öncelikli olmuştur. Bu bağlamsa son teklifimizi oluşturduk. 

* Buna göre, 2018 yılı her iki yarı için yüzde 3,5, 2019 ilk yarı yılı için yüzde 4, ikinci yarı yılı için yüzde 5 olarak revize ettik. 

* Bugün gece yarısına kadar vaktimiz var, başka mekanizmalara gerek kalmadan bu sürecin sona ermesini istiyoruz. 

* Bu teklifimizin olumlu karşılanacağı yönünde ümidim olduğunu belirtiyorum.

* Bütün argümanları değerlendirdik ve bizim için bu teklif son teklif niteliğindedir. 

İLK TEKLİF HER İKİ YIL İÇİN DE YÜZDE 3+3'TÜ

Memur zamları için toplu sözleşme görüşmelerindehükümet 2018 ve 2019 yıllarında altı aylık her dönem için yüzde 3 olan teklifinde revizyona gitmesi bekleniyordu. Teklif sonrası anlaşma sağlanamazsa Hakem Kurulu karar verecek.

MEMUR-SEN 3 ALTERNATİF ÖNERİYOR

Memur-Sen hükümete üç alternatifli teklif sunmuş ilk teklifte, 2018 yılının ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 6, 2019'un ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 8 zam talep etmişti.

İkinci teklifte, 1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam talep ediliyor. 1 Ocak 2019'dan geçerli olmak üzere taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam istendi.

Üçüncü teklif ise 1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere ek ödeme oranlarına 15 puan ilave zam ve birinci altı ayda yüzde 6, ikinci altı ayda yüzde 6 zam ile, 2019 için birinci altı ayda yüzde 10, ikinci altı ayda yüzde 8 zam talebini içeriyor.

KAMU-SEN VE KESK'İN ÖNERİLERİ

Türkiye Kamu-Sen, 2018'de seyyanen net 150 lira, yüzde 10+10 artış ve bu artışların üzerine ekonomik büyüme ve refah paylarını içeren yüzde 3'lük zam ile 2019'da seyyanen net 150 lira ve yüzde 8+8'lik artış ile yüzde 3 ekonomik büyüme ve refah payı artışı teklifinde bulundu.

Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) ise diğer konfederasyonlardan farklı olarak yüzdelik artış yerine en düşük kamu çalışanı maaşının kira, yakıt, çocuk ve aile yardımı hariç 3,450 liraya çıkarılmasını istiyor.

Etiketler : Jülide Sarıeroğlu, memur, zam,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
tufan
307 gün önce
ben kamuda işçi veya memur olsam bu sendikaların hiçbirine üye olmam .
bunların ehpsi hepsi akp uşağı aidat toplayıp takvim bastırmaktan başka hiç bir halt yedikleri yok.
AKP YE OY YOK
308 gün önce
Bunlar iktidardan düşmek için ne lazımsa o teklifi veriyor vatandaşa ve memura aç yaşa diyor..
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Türkiye Dayanışma Fonu ile Türkiye nefes alacak? Peki bu vaadin içeriği ne?..
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=