Lütfen bekleyin..

Cari açık beklentilerin üzerinde !

13 Temmuz 2017, 09:00

Cari işlemler açığı, bir önceki yılın mayıs ayına göre 2 milyar 129 milyon dolar artarak 5 milyar 242 milyon dolar ile piyasa tahmininin üzerinde gerçekleşti.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, cari işlemler açığı, mayısta bir önceki yılın aynı ayına göre 2 milyar 129 milyon dolar artarak 5 milyar 242 milyon dolar olarak gerçekleşti.

12 aylık cari işlemler açığı da 35 milyar 340 milyon dolar oldu.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

"Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 1.817 milyon Dolar artarak 5.645 milyon doları ve birincil gelir dengesi açığının 521 milyon dolar artarak 956 milyon dolara yükselmesi etkili olmuştur.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 181 milyon doları tutarında artarak 1.213 milyon dolarına yükselmiştir. Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 502 milyon Dolar artarak 882 milyon dolar olmuştur. Bir önceki yılın aynı ayında 30 milyon dolar net çıkış gösteren ikincil gelir dengesi, bu yılın aynı ayında 241 milyon dolar net giriş kaydetmiştir.

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler (net yükümlülük artışı), bir önceki yılın aynı ayına göre 425 milyon dolar artarak 944 milyon dolar tutarında gerçekleşmiştir.

Portföy yatırımları 5.528 milyon dolar tutarında net giriş (net yükümlülük artışı) kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 272 milyon dolar ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 921 milyon dolar net alım yaptığı görülmektedir.

Yurtdışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak Genel Hükümet ve bankalar, sırasıyla 1.750 milyon dolar ve 2.754 milyon dolar net borçlanma gerçekleştirmiştir. Diğer yatırımlarda, 444 milyon dolar tutarında net çıkış (net varlık artışı) gerçekleşmiştir.

Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları ile yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları sırasıyla 4.007 milyon dolar ve 1.690 milyon dolar tutarında net artış kaydetmiştir. Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, Genel Hükümet ve bankacılık sektörü sırasıyla 129 milyon dolar ve 1.002 milyon dolar net geri ödeme, diğer sektörler ise 525 milyon dolar net kullanım gerçekleştirmiştir.

Resmi rezervlerde 2.447 milyon dolar artış gözlenmiştir."

Etiketler : Cari Açık,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
kurtuluş
346 gün önce
Nasrettin hoca bir gün evine yarım kilo kıyma çektirivermiş, Evine gelerek hanımına: "hanım bu eti akşama köfte yapta yiyelim" demiş. Köfteleri pişiren hanım dayanamayıp birer birer yemeye başlamış ve hocaya köfte kalmamış.
hoca akşam eve dönünce köfteleri sormuş hanım da eti kedinin yediğini söylemiş.
hoca eline bir tartı alarak kediyi tartmış bir de bakmış ki kedi tam yarım kilo geliyor.
hoca hanımına dönerek demiş ki: " hanım kedi burdaysa et nerde, et buysa kedi nerde?
şimdi yerli uçak ürettiğini söylüyorsun peki aga "yerli uçak burdaysa cari açık niye yüksek, cari açık yüksek çıkıyorsa yerli uçak nerde?"
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Türkiye Dayanışma Fonu ile Türkiye nefes alacak? Peki bu vaadin içeriği ne?..
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=