Lütfen bekleyin..

Seçimler öncesi yasa kaosu! Anayasa Mahkemesi'nin Büyükşehir yasası kararı bekleniyor, karar çıkmazsa...

22 Ağustos 2013, 10:32

Anayasa Mahkemesi’nin, Büyükşehir yasasına ilişkin kararı bekleniyor. İptal davası açan CHP’ye göre, yerel seçimler öncesi karar çıkmazsa kaos yaşanabilir

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Meclis’ten geçen ve Büyükşehir Yasası olarak bilinen 6360 sayılı yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne giden CHP, yerel seçimler öncesi söz konusu kararın çıkmaması durumunda kaos yaşanabileceğine dikkat çekiyor.

13 ilin Büyükşehir olmasını ve 26 ilçenin kurulmasını öngören Büyükşehir Yasası’na ilişkin AYM’den iptal kararı bekleyen CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Mahkemeden ne karar çıkar bilmiyoruz ama ya yasayı iptal ederse ne olacak?’’ dedi. Daha önce mahkemeye yaptıkları başvurunun görüşülmesini hızlandırmak adına Temmuz ayında dilekçe verdiklerini belirten Engin Altay, yaşanabilecek kaos ortamına dikkat çektiklerini ifade etti.

SEÇİM ŞAİBELİ OLUR

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 1 Ocak itibariyle seçim takvimini açıklayacağını hatırlatan Engin Altay, “Mevcut hâle göre (Kapanacak belediyeleri, İl Genel Meclisi üyeliklerini yok sayarak) yani 1579 seçim çevresine işler yürümeye başlayacak. Oldu ki Anayasa Mahkemesi kendi iç dinamikleri içinde Şubat ayı başında bir karar verdi ve beldelerin kapanmasıyla ilgili kanunu iptal etti. Ne olacak? Çok büyük bir kaos olur telafisi olmayan sonuçlar ortaya çıkar. Yapılacak seçim de gölgede kalır, şaibeli hale gelir. Bu durum seçimin yenilenmesine varacak sonuçlar doğurur” dedi.

AYM’nin kararını YSK’nın seçim takvimini ilan etmesinden en az bir ay önce vermesi gerektiğine dikkat çeken Altay, “Durum netleşsin. YSK da seçim çevresi artacaksa ona göre, artmayacaksa ona göre bir plan yapsın. Yüksek yargı, TBMM’de kanunlaşmış bu tasarıyı bir an önce görüşüp vahim hataların doğmasına sebep olacak bir sonuç üretmesine engel olmak zorundadır. Anayasa Mahkemesi’nin Türkiye’nin yeni bir kaotik ortama sürüklenmemesi bakımından üzerine düşen bir görev var. Bu görevin bir an önce yerine getirilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

BDP Muş Milletvekili Demir Çelik de bu yasadan dolayı ciddi bir belirsizlik olduğuna dikkat çekti. Çelik Diyarbakır’da yapılan BDP Parti Meclisi ve MYK toplantısında kapatılacak olan belediyelere ilişkin şöyle konuştu: “Gerek nüfusu 2 binin altına düşmüş olmasından kaynaklı gerekse büyükşehir olan yerlerde belde belediyelerinin kalkmış olmasından dolayı ciddi bir belirsizlik var. Biz hükümeti zamanında uyarıp Temmuz ayından önce durumun netleşmesi gerektiğini söyledik. Seçime yedi ay kaldı. Türkiye bu anlamıyla bir krizin eşiğinde. Kimin hangi ölçekte nasıl seçime gireceği bilinmezliklerini korumaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

BDP’Lİ 30 BELEDİYE KAPANIYOR

“Bizim de yaklaşık 30 civarında belediyemiz, hem büyükşehir yasası kapsamına gireceğinden hem de nüfusu 2 binin altında olduğundan dolayı kapanmış görünüyor” şeklinde konuşan Çelik, şunları söyledi: “Şu anda 101 belediyemiz var. 71 belediye ile 2014 seçimlerini karşılamak durumundayız. Onun sayısını da en azından iki misli bir rakama tekabül eden 140 belediyeye ulaştırmak gibi bir hedefi de önümüze koymuş bulunuyoruz. Biz 2014 seçimlerine yüklediğimiz manadan hareketle de diğer siyasi partilerden farklı olarak seçime dört elle sarılmamız gerektiğini biliyoruz. Seçim stratejimiz, seçimde kullanacağımız yöntemler, öngördüğümüz başarıyı yakalamaya hizmet edecek aday ve aday kriterlerimizi belirleyip olabildiğince kısa sürede kamuoyu ile paylaşacağız. Sonra da seçim startını verip çalışmalara başlayacağız.”
Yasayla 13 belediye Büyükşehir oluyor

6360 Sayılı Büyükşehir Yasası ile Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van büyükşehir belediyesi oluyor. 16 bin 82 köy ve 1579 belde kapatılıyor.

Bunlardan 1076’sı büyükşehirlere katılan geri kalanları ise nüfusu 2 binin altında olan yerler. Yasa ile ayrıca 30 ilde İl Genel Meclisi kapatılıyor. Kapatılan belediyelerin personel ve mal varlığının devrine ilişkin İçişleri Bakanlığı’nın 2012’de yayınlanmış bir genelgesi bulunuyor. Kapatılan belediyelerin mal varlıkları büyükşehirlere devredilecek. Seçim günü bu belediyeler yok hükmünde olacak. CHP yasanın iptali için 31 Ocak’ta Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. 1 Temmuz tarihinde ise başvurunun öncelikle görüşülmesi için Grup Başkanvekili ve Sinop milletvekili Engin Altay ve İstanbul milletvekili Mahmut Tanal dilekçe ile tekrar müracaat etti.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=